Каде да наjдам? [Food Edition]

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Дали знаете кај можам да најдам вакви лижалчиња, чоколадни или шеќерни?Прегледај го приврзокот 92818
Овие ги прават рачно ги има често по свадби и останати прослави, баш за такво завиткано збориме. Оние што декорираат ги имаат, прават, види на фб и нет има куп такви. знам зашто и ја барав едно време, а имам такво од една свадба плус :))
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали знаете кај можам да најдам вакви лижалчиња, чоколадни или шеќерни?Прегледај го приврзокот 92818
Овие ги прават рачно ги има често по свадби и останати прослави, баш за такво завиткано збориме. Оние што декорираат ги имаат, прават, види на фб и нет има куп такви. знам зашто и ја барав едно време, а имам такво од една свадба плус :))
Да, но како производ (лижавче) мислам дека ги има во Веро Центар, а ако сакаш да биде така украсено како за свадби знам дека имаше некоја Кајганџика која изработуваше свадбени работи, мислам дека @Олимпија беше, но да не те лажам прашај ја :)
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Не е за овде прашањево ама ај да прашам пошо ме интересира. Неколку пати низ форумов беше спомнат некаков си растителен кашкавал. Пошо досега во животов не сум видел такво чудо или па сум видел а не сум го препознал па на интернет барав и сликите беа исти ко обичен. Е сеа да не испадне дека сум сељАк што не знае што е чоколада ај некој нека ми објасни следново.
Како се прави разлика меѓу обичен и растителен кашкавал?
И колку кошта кило растителен?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Разликата е што едниот е од растителни масти, другиот е од млечни масти. Едниот има вкус на пластика, другиот е вистински кашкавал. :D Инаку цените му се од 130-180 дена за кило во зависност од производителот.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Не е за овде прашањево ама ај да прашам пошо ме интересира. Неколку пати низ форумов беше спомнат некаков си растителен кашкавал. Пошо досега во животов не сум видел такво чудо или па сум видел а не сум го препознал па на интернет барав и сликите беа исти ко обичен. Е сеа да не испадне дека сум сељАк што не знае што е чоколада ај некој нека ми објасни следново.
Како се прави разлика меѓу обичен и растителен кашкавал?
И колку кошта кило растителен?
Во вкусот е разликата и е доста поевтин од млечниот.
Чудно што до сега не си пробал растителен кашкавал, али океј. :D
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Во вкусот е разликата и е доста поевтин од млечниот.
Чудно што до сега не си пробал растителен кашкавал, али океј. :D
Е чудно е. Прашувам да не испадне дека цело време сум јадел тоа, а да не знам. :D
Финтата е што кашкавал јадам буквално секој ден и ги купувам поефтино отколку во Македонија. Во продавниците тука кај што сум има миљон видови на кашкавал и се повеќето по цена од околу 5 до 10 евра , што е ми се чини е слично како во мк и можеби поефтино.

Значи за да ми се разјаснат работите имам уште едно прашање. Дали на пример Гаудата е растителен кашкавал или не?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
^Не. Гаудата има 40% посто масленост ( млечна ).
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Jelapeno(халапињо ќе да се на македонски) пиперчиња, некој ?? Поубави пикантни пиперки во живот не сум пробал.Во Доминос ги ставаат на одредени пици. Ви пишувам и лиги ми течат. Би ви бил многу благодарен ако ми помогнете !:гик:
 
Член од
9 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
6
Да, но како производ (лижавче) мислам дека ги има во Веро Центар, а ако сакаш да биде така украсено како за свадби знам дека имаше некоја Кајганџика која изработуваше свадбени работи, мислам дека @Олимпија беше, но да не те лажам прашај ја :)
Ми требаше и мене за свадбата на брат ми но не можев да најдам, па се снајдовме со оние срцињата чоколадни што ги има скоро во сите продавници, завиткани во фолија со секаква боја.
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Е чудно е. Прашувам да не испадне дека цело време сум јадел тоа, а да не знам. :D
Финтата е што кашкавал јадам буквално секој ден и ги купувам поефтино отколку во Македонија. Во продавниците тука кај што сум има миљон видови на кашкавал и се повеќето по цена од околу 5 до 10 евра , што е ми се чини е слично како во мк и можеби поефтино.

Значи за да ми се разјаснат работите имам уште едно прашање. Дали на пример Гаудата е растителен кашкавал или не?
Си го пробал сигурно, 98% од сенвичарите растителен користат. Еве јас на пример освен во тост или чизбургер, не можам да го поднесам:sick:. А ти чим си љубител на млечен и секој ден јадеш, растителен нема да ти се свиѓа. Иначе Гауда е млечен.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
699
Поени од реакции
680

Има ли кај нас вакви чоколадни чипови и каде?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Somersby кај се продава во Скопјево? Да си ја пробам среќава по алкотекиве, или да не знае некој каде поточно има?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom