Каде да наjдам? [Food Edition]

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од davidov, 5 март 2010.

 1. Giselle

  Giselle

  Член од:
  28 октомври 2016
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Во Рамстор има некоја марка Kitchen knife со плава дршка се. .Не се лоши, нешто се поефтини од Трамонтина.
  А имаш и во Карес, квалитетни ножеви ама ти се над 100 евра.
  https://issuu.com/ramstoremallvesnik/docs/ramstorama_195
   
 2. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47

  Во Карес не се толку квалитетни како што изгледаат, а се изгор скапи.
   
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Каде да најдам capers - и како се викаат кај нас?

  Mи требаат НЕ солени, фала.
   
 4. bojadva

  bojadva

  Член од:
  9 март 2011
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  10
  Capers се капари, несолени не знам ама солени скорово секој голем маркет, веро скоро 100%
  А ножевите од карес, ако се тие шти ги видов во сити мол (zwilling) кај нас нема да најдеш поквалитетни, ама шеф ножот беше околу 8 до 10,000 ден, не памтам точно, и вреди секоја пара, ова само ако се zwilling!!

  Edit:во хубо видов victorinox, a и tramontina има еден шеф нож со бела рачка, добар е за буџет класа.
   
  На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Krk1

  Krk1

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  2.923
  Допаѓања:
  3.991
  Кога е сезона, каде има добар бурек/пита/баничка со кисела зелка? :D
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce Kwisatz Haderach

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.022
  Допаѓања:
  1.435
  [​IMG]
  Овие порано ги имаше само у Кам одамна не ги носат више :mad:...да не ги има на други места Веро-меро?...у Тинекс/Стокомак/Жито/Рептил/СП ги нема...
   
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Многу се вкусни, али ова ти е најлоша можна работа за IBS, you have been warned :D
   
 8. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce Kwisatz Haderach

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.022
  Допаѓања:
  1.435
  Не ми правеа проблем порано :toe::)...спремен сум да ризикувам :D...
  ...иначе, најлоша реакција ми напраи чок. за готвење - 3 дена ме искина стомаков грчеви
   
  На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Било какво какао со поголема концентрација ќе ти го направи истото.
   
  На Vlatko_Gjorce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dovahkin

  Dovahkin

  Член од:
  19 март 2013
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  101
  Што се случува со млекото во прав од Виталиа, сигурен сум дека порано на кутијата пишуваше GMO free а сега го нема тој натпис?

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 11. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.312
  Допаѓања:
  11.401
  Каде може да најдам Julius Meinl кафе пакување во зрна?
   
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Дали некој одгледува кај нас Ацерола, ако да каде можам да најдам?
   
 13. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  8.502
  Дали некоја пекара прави brioche buns?
   

Сподели преку: