Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Шпанското сино вино го имаш пробано? Иначе ништо посебно, исто бело вино со арома.

Вино со сина и зелена боја одамна како експеримент го има произведено некој професор од Кавадарци, но никогаш не го нема промовирано, а сега истото е атракција.
Наводно она на профосорот повеќе ги има оние вински особини што важат за сортите на бело вино, отколку она од Гик.
Не, португалско беше тоа што го пробав, и се согласувам, вкусот е на бело вино, но не е ништо посебно.[DOUBLEPOST=1487866200][/DOUBLEPOST]Бараше некој овде маслиново масло.
Го најдов ова на страната на Зегин, нема цена, но бидејќи е органско сигурно се движи околу 400 денари.

http://www.zegin.com.mk/home/uvoz/joEandco.html
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
http://www.cakespy.com/blog/2013/7/8/what-is-cream-of-tartar-and-what-does-it-do.html

Го има ли кај нас ? Под кое име?
Ми треба за рецепт.
Калиум битартрат, зафркната работа. Се добива како нус-продукт на правење на вино. Кога се остава виното да отстои кога ќе се направи, во самото шише се формираат кристали, како резултат на винската киселина. Е сега, со преработка на тие кристали се прави тоа што го бараш ти. Не знам како се вика или со какво име е кај нас, ретко се наоѓа. Ќе одиш во некоја пиљара или продавница која продава здрава храна, а ќе прашаш и во земјоделска аптека дали го има ова. Се користи исто како и пецивото, за правење и закиселување на слатки. Ќе прашаш дали имаат прехранбен калиум тартрат, калиум водород тартрат или само прехранбен калиум. Уште е познат и како тартаров крем или крем од тартар (независно од името, јас го најдов во прашкаста форма, не знам дали го има и како крем). Се продава во проѕирни или бели кесички, во вид на бел прав е и има мал карактеристичен мирис. Може да ти се случи да спомнеш некое од овие имиња што ти ги наведов погоре, па да се соочиш со прашалници од страна на продавачите, па пробај со друго име. Со среќа во потрагата. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Дали некој може да ми предложи производи (чоколади, слатки и така натаму...) со марципан, што се продаваат по нашиве маркети?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Дали некој може да ми предложи производи (чоколади, слатки и така натаму...) со марципан, што се продаваат по нашиве маркети?
,,,,vo cytimoll karposh,,,,na prizemje ima nekolku shtandovi so takvi slatki i kolachi pamet da ti se zavrti,,,
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали некој може да ми предложи производи (чоколади, слатки и така натаму...) со марципан, што се продаваат по нашиве маркети?
Види во Ваташа, они имаат еден куп слатки со марципан:)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
31
Поени од реакции
15
Дали кај нас се наоѓаат негде некои од следниве зачини: Turmeric, Garam masala, Cumin (ова можеби е ким?), Coriander (можеби мелено семе од кориандер?). Исто дали и каде има продавница поснабдена со разни зачини, Веро, Тинекс сум прошетал слабо некако..
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Дали кај нас се наоѓаат негде некои од следниве зачини: Turmeric, Garam masala, Cumin (ова можеби е ким?), Coriander (можеби мелено семе од кориандер?). Исто дали и каде има продавница поснабдена со разни зачини, Веро, Тинекс сум прошетал слабо некако..
Турмерик мислам дека е исто со Куркума и го имаш во Зегин.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дали кај нас се наоѓаат негде некои од следниве зачини: Turmeric, Garam masala, Cumin (ова можеби е ким?), Coriander (можеби мелено семе од кориандер?). Исто дали и каде има продавница поснабдена со разни зачини, Веро, Тинекс сум прошетал слабо некако..
Turmeric e kurkuma
Cumin e kim
Coriander seme i gornive dve mozes da gi najdes vo sekoj pogolem market, a garam masala imam sretnato samo vo vero.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Месо од дивеч, каде да се најде во Скопје ?
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
heavy cream = павлака за готвење (хопла) ?? Мислам баш исто е или слично. И според вас која павлака за готвење е најдобра. Фала
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
heavy cream = павлака за готвење (хопла) ?? Мислам баш исто е или слично. И според вас која павлака за готвење е најдобра. Фала
Heavy cream не е павлака за готвење, најмалку Хопла. Кремот е од млечно, а Хопла и сличните се од растително потекло. Побарај на You Tube како да го направиш
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Dali moze kaj nas da se najde nekade dulce de leche?

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Znae li nekoj dali i kade vo MK mozam da najdam "sweet-chilli sauce"?
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Стевија во форма на таблети за заладување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom