Каде да наjдам? [Food Edition]

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од davidov, 5 март 2010.

 1. TheWhiteMamba

  TheWhiteMamba

  Член од:
  17 ноември 2012
  Мислења:
  4.397
  Допаѓања:
  5.065
  Од каде купувате добро маслиново масло(extra virgin)? Не барам нешто премиум, ама не барам ни најефтино, солидно, според ваши искуства.
   
 2. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.627
  Допаѓања:
  3.542
  Не биди сигурен дека “екстра вирџин“ е стварно “екстра вирџин“. Јас незнам дека кај нас воопшто некоја институција направила таква анализа. Ама во Хрватска, секоја година наоѓаат дека над 50% е фалсификат. е сега, ако е така таму, што се во ЕУ, со јака инспекција, можеш да замислиш како е кај нас

  Od 10 ulja samo četiri stvarno ekstradjevičanska


  Гледај највеќе ШТО тебе ти одовара на вкус, густина и арома.
   
  На TheWhiteMamba и krkac им се допаѓа ова.
 3. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  534
  Допаѓања:
  523
  Јас купувам од КАМ 315ден. 1л. мислам дека беше и ОК е не е лошо италијански производ е, и пишува дека е 100% екстра вирџин.
  Ако поминуваш низ Албанија некогаш купи од некое селце од селани што продаваат покрај пат во пластични шишиња маслиново масло и ќе видиш разлика од се што се продава кај нас :)
   
  На TheWhiteMamba му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krkac

  krkac

  Член од:
  11 февруари 2009
  Мислења:
  890
  Допаѓања:
  889
  И не е само во Хрватска, туку слична состојба е и во Италија, каде се казнети и популарни производители на маслиново масло:
  http://www.agroklub.com/prehrambena-industrija/lazno-oznacavali-maslinova-ulja/26100/
  А еве и еден интересен текст кој влегува малку подлабоко за погрешното етикетирање и состојбата на пазарот со маслиново масло во Хрватска:
  http://maslina.slobodnadalmacija.hr...otkrijte-imena-krivotvoritelja-maslinova-ulja
   
  Последно уредено: 20 јануари 2017
 5. TheWhiteMamba

  TheWhiteMamba

  Член од:
  17 ноември 2012
  Мислења:
  4.397
  Допаѓања:
  5.065
  Јасно ми е тоа.
  Баш пред некое време читав некаде дека правеле blind tasting некој експерт, производител, сопственик на италијански ресторан и уште неколку луѓе со познавање во областа и дека скоро сите утнале, дури производителот за своето масло кажал дека е ужасно :pos:.
  Затоа и прашав за препорака, можеби има некој тука што е повеќе запознаен со квалитетот на одреден бренд, и е задоволен од константноста од истиот.
   
 6. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.852
  Допаѓања:
  8.411
  Барав халапењос пред некоја страна и најдов у Тинекс Деликатес во тегличка прилично добри од Ел Сабор. Така да ако некој сака to spice up the shit тоа е тоа :)))
   
  На Ilumious, Sprite и esquimaux им се допаѓа ова.
 7. Tongue Twister

  Tongue Twister

  Член од:
  27 октомври 2009
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Некој да препорача добро, квалитетно косово масло кај нас?
  Го пробав тоа на Виталиа, и не ме бендиса ич.

  Препораки?
  --- Споено дупло мислење, 10 февруари 2017 ---
  Ако одиш накај Грција или познаваш некој што оди натаму, нека ти купи маслиново масло од 5кг или 10 кг, поевтино излегува. Мислам во Лидл се продава.
   
 8. TheWhiteMamba

  TheWhiteMamba

  Член од:
  17 ноември 2012
  Мислења:
  4.397
  Допаѓања:
  5.065
  Sto bi mu doslo Double cream kaj nas? Hopla ili nesto drugo?
   
 9. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  Не верувам. Сите тие кремови се од млечно потекло. Хоплата е од растително
   
 10. TheWhiteMamba

  TheWhiteMamba

  Член од:
  17 ноември 2012
  Мислења:
  4.397
  Допаѓања:
  5.065
  Sto bi bila togas nekoja soodvetna zamena?
   
 11. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  На TheWhiteMamba му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  30.895
  Допаѓања:
  36.004
  Колку што рабрав и кај нас почнало да има плаво вино. Па ме интересира од каде може да се купи, по која цена и дали некој го има пробано, па да сподели впечатоци? И истото колку е сигурно/здраво, со оглед на тоа што има тиркизна боја и наликува на хемикалија?:)
   
 13. Tongue Twister

  Tongue Twister

  Член од:
  27 октомври 2009
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Пробав пред некое време, ама не во Македонија.
  И не ми се допадна многу многу. Наводно е мешавина од бело и црвено грозје и нема хемикалија за да се постигне таа тиркизна боја. Барем така прочитав на нет.
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.332
  Допаѓања:
  25.779
  Шпанското сино вино го имаш пробано? Иначе ништо посебно, исто бело вино со арома.

  Вино со сина и зелена боја одамна како експеримент го има произведено некој професор од Кавадарци, но никогаш не го нема промовирано, а сега истото е атракција.
  Наводно она на профосорот повеќе ги има оние вински особини што важат за сортите на бело вино, отколку она од Гик.
   
 15. Tongue Twister

  Tongue Twister

  Член од:
  27 октомври 2009
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Не, португалско беше тоа што го пробав, и се согласувам, вкусот е на бело вино, но не е ништо посебно.
  --- Споено дупло мислење, 23 февруари 2017 ---
  Бараше некој овде маслиново масло.
  Го најдов ова на страната на Зегин, нема цена, но бидејќи е органско сигурно се движи околу 400 денари.

  http://www.zegin.com.mk/home/uvoz/joEandco.html
   

Сподели преку: