Каде да купам најевтино? [споредба на цени]

Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ne znam dali ima otvoreno vakva tema, ako ima slobodno zatvorete ja ovaa , no ako nema, ovde bi sakal da spodelam mislenja i iskustva kade momentalno ima odreden produkt najeftino za da mozat lugjeto da trknat i da go kupat po najeftina cena. Mozete sekakvi produkti da stavate no prioritet bi bil na ovosje i zelencuk.

Najeftina cena momentalno za jagodi koja jas sum ja videl e 65 den, vo edna prodavnica vo leptokarija kaj komercijalna banka vo toj red
tuka ima dosta eftini raboti a slusam istata ja imalo vo aerodrom, tamu imam videno bademi kilo 450 den.
Maruli 10 denari ogromni zemav denes od pazarche gjorche znaci ako vi davaat maruli i vi recat 15 denari ve zezaat a za 20 den ako vi recat samar vlepete slobodno:)
Krastavici bit pazar vekje se 50 den, na zeleno pazarche vidov 60 denari.
Kromid mlad 4 za 20 vekje na pazarche gjorce
Spanakj pred edna nedela bese 20 sega gledam 30 a nekoi se furaat pa go prodavaat i 50
Limon 60 denari denar market
Rotkvici ubavi ne premnogu golemi 10 denari zeleno pazarche
Domati vo taa prodavnicata vo leptokarija ima nekogas za 70 no toa e retko pa nekogas ke otidete a tamu ostanal samo onoj od 100 denari.
Ako se setam na nekoja cena ke pisam.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Не сакам да изигравам шериф ама темава нема да успее. Како прво сите ние живееме во различни градови, и едноставно неможе секој да си пишува за кој пазар колку пари биле марулите. Дечко, нема само во Скопје пазар, има и во другите градови. Темава може да успее само за продукти кои се тешки за наоѓање како на пример "сув мраз", многу тешко е да се најде, а камо ли за пристојна цена... Кажувам само за пример, незнам дали воопшто во Македонија го има некаде...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Па на фин и културен начин му кажав каде да си бара прифатливи цени :)

А дали постои опција "он-лајн пиперки " не сум запознаен
Ако те однесам ја на пазар у Аеродром ќе си речеш дека тезгаџиите се ненормални со екстра високите цени.
Така да ве молам без праење шеги на темава, имате соодветен подфорум за сеир - ЧДА па таму терајте сеир.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
bi sakal da spodelam mislenja i iskustva kade momentalno ima odreden produkt najeftino za da mozat lugjeto da trknat i da go kupat po najeftina cena.
Ок, деновиве млад кромид на акција во Тинекс, 7ден китка. Вкусен е, и здрав... таман за периодов.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Jas ja prifakam temava,ne e loso da se znae kade sto i kolku kosta..a za tie vo drugi gradovi ke si pisuvaat koj kade e i nema da ima problem.....
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Tocno napisete koj grad i kade vo gradot i gotovo. Sega mi tekna Ananas bese 80 denari vo taa prodavnicata vo leptokarija, nemam videno dosega ananas so taa cena vo sk.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Не ја гледам поентата на темава ама океј, има право да си праша човекот. Ваљда нема да се шетам низ цел град за да ги барам дуќаниве....нека се избрише мислењево ако не е во ред.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Tемата си е на место, може ќе биде од помош на оние кои живеат во близина на набројаните маркети/пазари.
Имаме толку многу маркети кои секои 5 дена пуштаат акции со попусти. На некого сигурно ќе му биде од корист некое мислење на темава.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Не сакам да изигравам шериф ама темава нема да успее. Како прво сите ние живееме во различни градови, и едноставно неможе секој да си пишува за кој пазар колку пари биле марулите. Дечко, нема само во Скопје пазар, има и во другите градови. Темава може да успее само за продукти кои се тешки за наоѓање како на пример "сув мраз", многу тешко е да се најде, а камо ли за пристојна цена... Кажувам само за пример, незнам дали воопшто во Македонија го има некаде...
Па секој ќе си пише за својот град...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Не ја гледам поентата на темава ама океј, има право да си праша човекот. Ваљда нема да се шетам низ цел град за да ги барам дуќаниве....нека се избрише мислењево ако не е во ред.
Na mesto ti e komentarot, no eve jas ziveam vo gjorce pa idam i kupuvam vo centar , pa duri i do aerodrom, iskreno ne gledam problem vo toa da znaes eftini mesta po gradov pa ako treba pali kolata i trk do tamu:)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Na mesto ti e komentarot, no eve jas ziveam vo gjorce pa idam i kupuvam vo centar , pa duri i do aerodrom, iskreno ne gledam problem vo toa da znaes eftini mesta po gradov pa ako treba pali kolata i trk do tamu:)
Ако пазариш онака за пола месец/цел месец, можеби се исплати да палиш кола, паркинг и слично па да одиш од место до место, ама за еднаш неделно не гледам како е исплатливо шетањето по продавници/општини.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Купувам во маркет,на пазар е поскапо
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Najeftini jagodi seuste vo prodavnicata za ovosje i zelencuk vo leptokarija denes bese 58 den. a kance kivi (pa ima sigurno nakaj 20 na broj) e 39 den.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Kaj imashe mraz , TINEX ???
treba da sklopam edno koktelche mi treba ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom