Каде да купам Јуани во Македонија?

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Сакам да се заштитам од инфлацијава барем делумно и мислам дека сум задоцнил малку. Златото и среброто не ми се опција поради големите спредови кај нас. Размислувам на среден рок и мислам дека конвертирање Денари во Јуани е добар хеџ против инфлацијава, но Јуаните ги нема никаде.

Барам одговор, а може и совет.;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас имам јуани ако сака некој ама ми се електронски пари немам хартија. Ти пишав ПП.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чуму баш Јуани бе ... :icon_mrgr: :D :)
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Швајцарија е многу задолжена земја, а Биткоинот има премногу конкуренција. Не сакам да ризикувам.
Швајцарскиот франк е најстабилната валута, а биткоинот нема никаква конкуренција. Купи си едно и друго и свиркај си. Јас се што имам вишок чувам во франци и биткоин.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Швајцарија е многу задолжена земја, а Биткоинот има премногу конкуренција. Не сакам да ризикувам.
Кина ич не е задолжена :D
Ако имаш повеќе требало да ги пикнеш во недвижности, тие ти се добар хеџ против инфлацијата. Евентуално деновиве кога имаше турбуленциина берзата можеше да удриш еден пазар :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ja sive moi denari a i evra šo gi ijam a gi ijam uhuhu kataljon kataljarda će gi smenam proletva u ruski rublji ... :ROFLMAO: :icon_mrgr: :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Имаш ли подобар предлог?
Emi z'š baš kineski juani ?! Z'š pa da ne ruski rublji ?! ... :cool:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас би ти препорачал франци, затоа што е најстабилна валута. Не се ориентирај по тоа дали се многу задолжени или малку.
Иако мислам дека и рубљата е добра опција за инвестирање, но не знам каде би нашол рубљи.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Швајцарија е многу задолжена земја, а Биткоинот има премногу конкуренција. Не сакам да ризикувам.
40% е многу задолжена? Земја со најстабилна валута, владеење на правото и меѓу првите земји по економски индекс ти е ризична наспроти шитхол како Кина?

П.С Нема реално заштита од инфлација. Франаците се повеќе за чување на пари, доколку имаш вишок пари, недвижнини, злато или акции како инвестиција за на долг рок.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Од кај купувате франци? Немам сретнато до сега..
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Швајцарија со откажување од правото на тајност на имателите на банкарските сметки, ја изгуби предноста пред другите држави, па во иднина не би имало причина за побарувачка на франци, а големите пари ќе немаат причина таму да се паркираат.

Швајцарскиот франк е најстабилната валута

Македонија има политика на фиксен курс со еврото, кај нас еврото би било најстабилно. Евра кога менуваш добиваш скоро ист износ како пред 2 години, но во период на инфлација, кога ќе смениш 1000 евра во денари, нема да купиш иста количина на производи како пред 2 години.

Сакам да се заштитам од инфлацијава барем делумно
Очекуваш дека ќе има поголема инфлација, тоа значи цените ќе растат. Злато ако сега купиш, бидејќи очекуваш инфлација, колкава ќе е цената на златото во 2025 кога ќе ти притреба да го продадеш...

Денари во Јуани е добар хеџ против инфлацијава, но Јуаните ги нема никаде.
Како заклучи дека е добра заштита, кога немаш од каде да купиш. Ако најдеш да купиш, во 2025 на кого ќе му ги продадеш и по кој курс очекуваш да биде?
Кој ти гарантира дека Кина намерно нема да ја намали вредноста на својата валута, како што претходно го направи...
Околу Битпазар - Мавровка, кажуваа имало менувачница која работела и со јуани, ама не знам дали е вистина и колкава количина би можел да купиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom