Каде би патувале?

Член од
29 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Што мислите ако ви се пружи шанса за тридневна тура во која било држава односно град во светот кој град би го избрале и зошто?
Искрајно јас неможам да се одлучам но меѓу првите две ми се Фиренца во Италија,Москва во Русија,но сепак тешко е човек да одлучи.
Некои градови вредни да се споменат:
Чернобил-Украина
Ст Петесбург-Русија
Лос Анџелес-Сад
Пекинг-Кина
Токио-Јапонија
И некои традиционални градови,села или места односно Африкански племиња,јужноамерикански како негде во Чиле,Перу,Бразил,Мексико,
Не е и лошо Аљаска како и Северна Кореја и да не заборавам сакам да некаде како на пример во Египет,по течението на реката Амазон Кинески села некаде и така пак јас се занесив во Филмче па да прекратам односко да заќутам а да Истанбул ке заборав,Мелбурн иииттттттмногу натаму.Ваши Мислења?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.097
Поени од реакции
2.062
Што мислите ако ви се пружи шанса за тридневна тура во која било држава односно град во светот кој град би го избрале и зошто?
Искрајно јас неможам да се одлучам но меѓу првите две ми се Фиренца во Италија,Москва во Русија,но сепак тешко е човек да одлучи.
Некои градови вредни да се споменат:
Чернобил-Украина
Ст Петесбург-Русија
Лос Анџелес-Сад
Пекинг-Кина
Токио-Јапонија
И некои традиционални градови,села или места односно Африкански племиња,јужноамерикански како негде во Чиле,Перу,Бразил,Мексико,
Не е и лошо Аљаска како и Северна Кореја и да не заборавам сакам да некаде како на пример во Египет,по течението на реката Амазон Кинески села некаде и така пак јас се занесив во Филмче па да прекратам односко да заќутам а да Истанбул ке заборав,Мелбурн иииттттттмногу натаму.Ваши Мислења?
Зависит колку сакаш да се потрошиш?Мелбурн сум бил ,Барселона бев прошлата недела супер си поминав.
Токио.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Зависит колку сакаш да се потрошиш?Мелбурн сум бил ,Барселона бев прошлата недела супер си поминав.
Токио.
Е сега ме погодит во ахиловата пета х.еве да речиме буџет еквивалентен од тој шо го имаше во Барселона и уште едно100 бона шо си викам јас понекогаш односно 100€.Прокоментирај ме интересира како беше Барселона земајќи ја во предвид ситуацијата со Каталонија и каде си помина поубаво?
Што ти остави длабок впечаток и дали би одел пак?
И зошто баш Токио?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.097
Поени од реакции
2.062
Е сега ме погодит во ахиловата пета х.еве да речиме буџет еквивалентен од тој шо го имаше во Барселона и уште едно100 бона шо си викам јас понекогаш односно 100€.Прокоментирај ме интересира како беше Барселона земајќи ја во предвид ситуацијата со Каталонија и каде си помина поубаво?
Што ти остави длабок впечаток и дали би одел пак?
И зошто баш Токио?
Зошто Токио ?Па не сум бил.
Барселона-климата супер,убав град,бев на утакмицата Барцелона -Малага,музејот на Барса,тука е и салата за баскет ,ракомет ,гледав малку футсал ЗШ имав платено карта за во музејот а не ми вратија порака и имав мал проблем па се се среди.Храната беше супер ,добра услуга.Картите за Барса кај шо седев јас 142 евра ,музејот 25 евра.Hotel Ibis Styles -Bogatell со доручек 80 евра 500 метри до плажа.ТАКСИСТИТЕ поголеми преваранти од Охридските.Ако одиш за Барселона имат карти за 2-3-4 дена ги купуваш онлајн или дирекно таму така да колку сакаш за 96 саати користиш трамвај,метро и автобус за 50 евра.(со таа карта можиш да постиш 20 музеји бесплатно и имаш на многу места 20 посто попуст)Ако сакаш да дупиш ЦРНКИЊИ оди на РАМБЛА само пази ....Ситуацијата не се осети многу...на утакмицата скандираа ЛИБЕРТАД, и насекаде знамиња од Каталонија.
Ако сте друштво ке си изнајмите брод со крстарење 1-2 саати со пијачка и ручек од 50 до 100 на чоек.Имаш туристички автобус шо кружит па ке го видиш градот одблизу во рок од 2 саати.
Се изненадив -проституција невидена,дрога јавно се продават.
Дали ке одам пак-да сигурно.
Следна дестинација е ЕГИПЕТ.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Зошто Токио ?Па не сум бил.
Барселона-климата супер,убав град,бев на утакмицата Барцелона -Малага,музејот на Барса,тука е и салата за баскет ,ракомет ,гледав малку футсал ЗШ имав платено карта за во музејот а не ми вратија порака и имав мал проблем па се се среди.Храната беше супер ,добра услуга.Картите за Барса кај шо седев јас 142 евра ,музејот 25 евра.Hotel Ibis Styles -Bogatell со доручек 80 евра 500 метри до плажа.ТАКСИСТИТЕ поголеми преваранти од Охридските.Ако одиш за Барселона имат карти за 2-3-4 дена ги купуваш онлајн или дирекно таму така да колку сакаш за 96 саати користиш трамвај,метро и автобус за 50 евра.(со таа карта можиш да постиш 20 музеји бесплатно и имаш на многу места 20 посто попуст)Ако сакаш да дупиш ЦРНКИЊИ оди на РАМБЛА само пази ....Ситуацијата не се осети многу...на утакмицата скандираа ЛИБЕРТАД, и насекаде знамиња од Каталонија.
Ако сте друштво ке си изнајмите брод со крстарење 1-2 саати со пијачка и ручек од 50 до 100 на чоек.Имаш туристички автобус шо кружит па ке го видиш градот одблизу во рок од 2 саати.
Се изненадив -проституција невидена,дрога јавно се продават.
Дали ке одам пак-да сигурно.
Следна дестинација е ЕГИПЕТ.
Мило ми е шо си помина убаво и се надевам и ти посакувам прекрасен помин Во Египет сигурно ќе има што да се види и искуси:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.792
Поени од реакции
24.084
Чернобил не е град ко прво туку нуклеарен реактор. Градот се вика Припјат.
И доклолку сакаш да одиш во Украина ,оди во Галиција во Лвов и на Крим во Симферопол.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.825
Поени од реакции
24.885
Чернобил не е град ко прво туку нуклеарен реактор. Градот се вика Припјат.
И доклолку сакаш да одиш во Украина ,оди во Галиција во Лвов и на Крим во Симферопол.
Срце, ептен те сакам овака кога си полн со знаење. Јас би со тебе накај Чернобил. Јас, ти и пост-апокалипстично сценарио. Мераци! :love:
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Чернобил не е град ко прво туку нуклеарен реактор. Градот се вика Припјат.
И доклолку сакаш да одиш во Украина ,оди во Галиција во Лвов и на Крим во Симферопол.
За првото целосно се согласвам,но во момоментот Крим е во составот на Руската Федерација.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.792
Поени од реакции
24.084
Срце, ептен те сакам овака кога си полн со знаење. Јас би со тебе накај Чернобил. Јас, ти и пост-апокалипстично сценарио. Мераци! :love:
Добро , добро . Мала забуна и одма со осуди .
Иако централата е наречена по Чернобил, тој не бил живеалиште на вработените во централата. Повеќето вработени во централата живееле во блискиот град Припјат кој бил изграден токму за таа намена.
БТВ немој со вакви емоционални испади зошто на Говинда и екипата ќе им го скршиш срцето .
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Јапонија и јас, само не Токио, не сакам толку урбани џунгли, повеќе историскиот главен град Кјото, како и целиот Кансаи регион Осака-Кјото-Кобе, Кјушу особено, историската провинција Сатсума, како и островите Рјукју со Окинава. Во друга прилика секако би сакал да отидам и посеверно каде има многу природни убавини, пред се Јапонските Алпи, во Акита и Јамагата, и секако Хокаидо со Сапоро и Хакодате и недопрената природа.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Добро , добро . Мала забуна и одма со осуди .

БТВ немој со вакви емоционални испади зошто на Говинда и екипата ќе им го скршиш срцето .
хаха добро добро,иначе незнам кои се тие Говинда и Екипата?
Нов сум[DOUBLEPOST=1509464983][/DOUBLEPOST]
Јапонија и јас, само не Токио, не сакам толку урбани џунгли, повеќе историскиот главен град Кјото, како и целиот Кансаи регион Осака-Кјото-Кобе, Кјушу особено, историската провинција Сатсума, како и островите Рјукју со Окинава. Во друга прилика секако би сакал да отидам и посеверно каде има многу природни убавини, пред се Јапонските Алпи, во Акита и Јамагата, и секако Хокаидо со Сапоро и Хакодате и недопрената природа.
Ми се допаѓа твојата идеја и се надевам еден ден ке ти се исполни.
Имајќи во предвид дека Јапонија е богато историска држава сигурно ќе има чудно и фасцинантни градби и пред се интересна култура и јазик вклучувајќи ги и јапонскиот народ како мирољубиво и гостопримливо суштество:Јапонија е една од првите земји со најмалку убиства годишно,ако не се лажама еднаш слушнав дека во 2014 имало само 4-5 убиства со огнено оружје што е екстремно маку земајќи во предвид дека тие имаат популација негде около 127 милиони жители.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.702
Поени од реакции
36.363
Чернобил не е град ко прво туку нуклеарен реактор. Градот се вика Припјат.
И доклолку сакаш да одиш во Украина ,оди во Галиција во Лвов и на Крим во Симферопол.
... не, не :neetaka: ... грешка си ТИ, и Чернобил е град !



...во градот Чернобил -Чорнобиль, денес никој не живее таму ама се регистрирани 690 становници од кои некои се радијациски физичари и администратори на Забранетата зона...



...
во градот Припијат- Прип'јать нема население од 1986, т.е.сега има 0 население,
и двата града се покрај територијата каде е сместен нуклеарниот реактор т.н. Чернобил, се потсетивме на градовите духови во светот каде нема население ! :(
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.792
Поени од реакции
24.084
... не, не :neetaka: ... грешка си ТИ, и Чернобил е град !



...во градот Чернобил -Чорнобиль, денес никој не живее таму ама се регистрирани 690 становници од кои некои се радијациски физичари и администратори на Забранетата зона...



...
во градот Припијат- Прип'јать нема население од 1986, т.е.сега има 0 население,
и двата града се покрај територијата каде е сместен нуклеарниот реактор т.н. Чернобил, се потсетивме на градовите духови во светот каде нема население ! :(
Знам сега. Проверив и се поправив :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom