Кавга меѓу Амди Бајрам и новинарите

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
:pos2: нема утка,нема изненадувања...долго време го немаше,редно време беша да се врати на своите бисери :vozbud:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Хах, сериозно го сфати за Циа, тоа го кажа човекот како пример, дека се надворешни платеници и работат против државата.

Сигурно не мислеше дека навистина работат за CIA - Central Intelligence Agency USA.

Мими, на Амди-фора падна :)
Перцепцијата за тоа дали работиш за, или против државата, за жал е диктирана од припадноста во политичката партија. Едните против другите си се непријатели и ,,за едните, другите се државни предавници и обратно". На мои години мене ми е долно, понижувачки и непотребно, да размислувам со затруен политички мозок, следејќи некоја туѓа идеологија, да ме марионетизираат одозгора како што сакаат. Ми рекоа, дека за неколку години-тоа ќе морам да го направам. Ќе мора, само да се умре. Друго ништо не мора.
Има толку новинари-предавници, колку што има политичари-предавници, продавачи во колонијал-предавници и политичари-предавници. Сепак никогаш не сум го слушнала Господинот Амди Бајрам да му се закани на продавачот во Веро бидејќи си го вади лебот од грчки бизнис.
П.С. Јас сум за Амди кока-кола.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Амди им го плесна у фаца на новинарите смрдени кои за лични материјални интереси у последно време промовираат антимакедонска пропаганда ...
камо да не беше Амди тој шо го кажа тоа па да сватеше некој озбилно ...
Камо и да имаше некој Македонец кој ќе има муда сето тоа интелектуално да им го плесне. :toe:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Амди им го плесна у фаца на новинарите смрдени кои за лични материјални интереси у последно време промовираат антимакедонска пропаганда ...
камо да не беше Амди тој шо го кажа тоа па да сватеше некој озбилно ...
Камо и да имаше некој Македонец кој ќе има муда сето тоа интелектуално да им го плесне. :toe:
Може ли да наброиш неколку примери за таа антимакедонска пропаганда? Бидејќи мене не ми е јасно на што целиш. :pipi:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Може ли да наброиш неколку примери за таа антимакедонска пропаганда? Бидејќи мене не ми е јасно на што целиш. :pipi:
ширење дефетизам, промовирање на антимакедонизам и куткање на моралот, последен пример вчера на А2 дали сме биле словени или антички ... они ќе дебатирале :tapp::tapp:

а ти да не се најде засегната во тие? па шо се јавуваш.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
ширење дефетизам, промовирање на антимакедонизам и куткање на моралот, последен пример вчера на А2 дали сме биле словени или антички ... они ќе дебатирале :tapp::tapp:

а ти да не се најде засегната во тие? па шо се јавуваш.
Сакал ти да признаеш или не, поголемиот дел од тинејџерската популација ВРСКА НЕМА за македонското потекло, ниту за историјата. Тоа се должи на неадекватниот образовен систем(кој фала му на Бога, Владата го менува од корен инаку ќе отидевме во јабана). Така што, во секој случај не е на одмет таква полемика, каде луѓето ќе може да ги слушнат двете страни со мирна глава. Македонскиот ученик, додека не почнаа да ни го напаѓаат името, не беше заинтересиран за историјата како што е сега. Конкретниот пример не е антимакедонизам. Новинарите го подготвуваат она кое гледачите сакаат да го консумираат. Не заборавај дека во книгите по историја има промашувања.
Инаку да, јас бев гостинка вчера во емисијата и потоа зад затворени врати предложив менување на името и ја искритикував визната либерализација...:tapp:Политиката не ми е мета, мојот живот е пошарен извини вака...
Јас се јавувам затоа што е ова форум за јавна дискусија и морав да го искритикувам животинскиот инстинкт на господинот Амди Бајрам.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Може ли да наброиш неколку примери за таа антимакедонска пропаганда? Бидејќи мене не ми е јасно на што целиш. :pipi:
А1 најголема антимакедонска пропаганда секоја втора вест е против Македонија.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Новинарка од МТВ, да соработува со ЦИА...:pos2:Попаметно и` е да соработува со народната кујна за да може да си ги прехрани децата дома. Бескрупулозни празноглави, бесчувствителни егоистични паразити. Црвена шапка, црвен шал, црвено носе-тоа е политичар.
Можеби не соработуваат новинарите со ЦИА, но сепак Амди ја имаше поентата, дека новинарите соработуваат со партиите од внатре и со анти-македонските организации од надвор.
Не требаше толку да филозофираш за да ми кажеш што мислиш. Да не се спремаш за колумна?
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Ни новинарите не се цвеќиња.Нашиве новинари би рекол се бисер до бисер.Сватиле само дека се новинари и се недопирливи.Јас мислам дека новинарите треба да бидат тие кои треба да бидат тужени, а не Амди Бајрам.Денес е лесно да испровоцираш човек па потоа да го снимаш и цинично да му се потсмеваш(јас тоа го видов).Треба како Хари Костов со новинарот од Фокус.Немаш докази?Ела на суд па 50 000еура оштета и крај.Ако оној новинар (од Фокус)е нормален човек тогаш јас сум Дедо Мраз.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Амди ти е проста душа, ама добра душа од човек е морам да му го признаам тоа. За разлика од некои други таму имаат лице на светец, а змиски очи на него :toe:.
 
N

n/a

Гостин
И пак...
кога работите не одат,
кога веќе и на последните дибеци у државава им е јасно дека сме загазени (и секој ден загазуваме се повеќе и повеќе) до гуша у кал,
на сцена стапува...
КЛОВНОТ!
Кој што треба да ги одврати луѓето од вистинските таргети.

Јади гомна Амди!
Ик...курафте аири,курафте!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Навистина е жално што од овој инцидент се изродија некои мислења кои го величаат амди како тоа добро им го плеснал на новинарите!
Она што нужно излегува како заклучок е дека некои ,а ако не и сите политичари немаат основна политичка култура ,а а собранието се претвори во циркус во буквална смисла на зборот. Амди бајрам не заслужува да биде пратеник, баш наротив мислам дека со оглед на неговото однесување би бил многу прикладен да ми даам еден вол и да ора кај мене на викендица. Амди Бајрам ти е ПРОСТАК во вистинска смисла на зборот.
Ви се измести цела перцепција...убаво им го плеснал?!?! МОжеби тоа е така, новинарите се поткупени , но не е начин, тибам тоа сељакот глуп !!! И што постигна, си го покажа нивото простак еден !
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Тој го кажа тоа што всушност се случува во Македонија, она кое Еднооки ги ислустрираа и анимираа, така да не треба да им се извинува на предавниците, изроди!!!
Kако не го оправдуваш....тој само јавно го кажува она што власта го мисли :toe:
Апсолутно!!!
Амди им го плесна у фаца на новинарите смрдени кои за лични материјални интереси у последно време промовираат антимакедонска пропаганда ...
камо да не беше Амди тој шо го кажа тоа па да сватеше некој озбилно ...
Камо и да имаше некој Македонец кој ќе има муда сето тоа интелектуално да им го плесне. :toe:
Затоа што на телевизиите има само шпанси серии, а новинарските извештаи се како првооделенски состави.
Инаку Новинарите го подготвуваат она за кое салам се платени од нечии туѓи фондови, никој не може да ме убеди дека новинарите не се платени, НИКОЈ!!! Она кое го прават некои медиуми е токму антимакедонизам, се е убаво само македонското не, арно вели Амди, тие треба во затвор...
Сакал ти да признаеш или не, поголемиот дел од тинејџерската популација ВРСКА НЕМА за македонското потекло, ниту за историјата. Тоа се должи на неадекватниот образовен систем(кој фала му на Бога, Владата го менува од корен инаку ќе отидевме во јабана). Така што, во секој случај не е на одмет таква полемика, каде луѓето ќе може да ги слушнат двете страни со мирна глава. Македонскиот ученик, додека не почнаа да ни го напаѓаат името, не беше заинтересиран за историјата како што е сега. Конкретниот пример не е антимакедонизам. Новинарите го подготвуваат она кое гледачите сакаат да го консумираат. Не заборавај дека во книгите по историја има промашувања.
Инаку да, јас бев гостинка вчера во емисијата и потоа зад затворени врати предложив менување на името и ја искритикував визната либерализација...:tapp:Политиката не ми е мета, мојот живот е пошарен извини вака...
Јас се јавувам затоа што е ова форум за јавна дискусија и морав да го искритикувам животинскиот инстинкт на господинот Амди Бајрам.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Убаво им кажа Амди. Кога сите пратеници би биле вака искрени и би правеле вакви транспарентни конференции за печат, парламентот би би ни бил ептен дигнитетен.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Навистина е жално што од овој инцидент се изродија некои мислења кои го величаат амди како тоа добро им го плеснал на новинарите!
Она што нужно излегува како заклучок е дека некои ,а ако не и сите политичари немаат основна политичка култура ,а а собранието се претвори во циркус во буквална смисла на зборот. Амди бајрам не заслужува да биде пратеник[/B], баш наротив мислам дека со оглед на неговото однесување би бил многу прикладен да ми даам еден вол и да ора кај мене на викендица. Амди Бајрам ти е ПРОСТАК во вистинска смисла на зборот.
Ви се измести цела перцепција...убаво им го плеснал?!?! МОжеби тоа е така, новинарите се поткупени , но не е начин, тибам тоа сељакот глуп !!! И што постигна, си го покажа нивото простак еден !


Без намера да го бранам глупакот Амди Бајрам, но не сме ние тука на форум кои одлучуваме дали тој заслужува и не заслужува да биде пратеник. Пратеник се бира на избори :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom