КОНЕЧНО! - 06.15.00 Downgrade!

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Одлична вест за сите корисници на iPhone 3G и/или iPhone 3GS кои заради специфичната верзија на baseband / modem firmware до сега не можеле да го отклучат својот телефон да работи на сите мрежи или пак сте го отклучиле со тоа што сте направиле Upgrede на iPad Baseband 06.15.00 и со тоа “ЗАСЕКОГАШ“ сте ја загубиле GPS функцијата...

Тоа “ЗАСЕКОГАШ“ не важи повеќе!Ако вашиот iPhone има Modem Firmware верзија над 05.13.04 (05.15..... 06.15...) еве што треба да направите:

1. Симнете го redsn0w 0.9.14b1 (Windows - Run as administrator) или redsn0w 0.9.14b1 (OS X)
2. Одете во Extras па во Select IPSW за да проверите која bootrom верзија ја имате на телефонот
3. Исклучете го нормално телефонот (Slide to power off)
4. На redsn0w прозорецот вратете се назад на главното мени и одберете Jailbreak
5. Штиклирајте Downgrade from iPad baseband
6. Ако веќе имате инсталирано Cydia, одштиклирајте ја и одете на Next за да го внесете
телефонот во DFU мод
7. Кога ќе стигнете до делот Flashing Baseband, бидете трпеливи затоа што за ова е потребно ПОВЕЌЕ време (5-10 минути). Ќе се рестартира телефонот кога сето ова ќе заврши
8. Сега вашиот iPhone ќе има Modem Firmware верзија 05.13.04 на која GPS си работи перфектно и ќе можете да го отклучите телефонот преку Ultrasn0w!

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ!
За сите што сакаат ова да го направат на својот iPhone 3GS прво треба да го проверат серискиот број на телефонот (Settings - About - Serial Number). Ако 3та, 4та и 5та цифра од серискиот број се 134 или над 134 (пример: хх134хххх.... или хх942ххх....) - НЕ ПРАВЕТЕ UPGRADE НА 06.15.00 или ако веќе имате направено, не го пробувајте ова!
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Јас пред 6месеци морав, и го ставив иПад бејзбендот (знаеш тоа беше единствен начин), и сериските 3 бројки се 010. (3та4та5та)
Немам проблем со ГПС, си работи супер и вака...
Дали имам други бенефити да го даунградирам, па да го џеилбрејковам со 05.13.04 фирмварето?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Јас пред 6месеци морав, и го ставив иПад бејзбендот (знаеш тоа беше единствен начин), и сериските 3 бројки се 010. (3та4та5та)
Немам проблем со ГПС, си работи супер и вака...
Дали имам други бенефити да го даунградирам, па да го џеилбрејковам со 05.13.04 фирмварето?
Би требало да работи поубаво и побрзо со оригиналниот baseband.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ова значи дека работи САМО на old bootrom 3Gs !?
 

IKO_MC

I'll Shit On You .!.
Член од
8 ноември 2008
Мислења
369
Поени од реакции
14
Значи тоа со серискиот број важи само за 3Gs а не за 3G?
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Успешно го даунгрејдував Baseband-от на IPhone 3G , и мислам дека сега побрзо ми работи телефонот, и нормално ми се врати GPS-от.
Само не успреав на windows,морав на macosx, и тоа со поновата верзија на
Redsn0w 0.9.14b2
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Здраво на сите.Имав бејсбенд 06.15.00 затоа што телефонот го упдејтував со Itunes.По апдејтот не ми ја читаше картичката од т-мобајл.Го одесов на поправка кај "мајсторите" во ајфон продавницата во ГТЦ и рекоа нема шанси да се поправи.На интернет го најдов истиов туториал од КОРУН но имав еден проблем.Имено четвртиот сериски број од мојот телефон беше 4 што би значело дека овој туторијал не работи.Меѓутоа јас го направив тоа што пишуваше неколку пати и по вториот пат работеше.Единствен проблем беше кога телефонот се пали се закочува на Apple логото.Тогаш влегував во dfu mode,и одев во redsnow->extras->Just boot.Додека телефонот се пали треба да има еден ананас наместо јаболкото на логото.Се чека неколку минути и телефонот се пали.Во текот на целиот процес телефонот беше Jailbrake-уван.Се надевам дека можеби ова ќе помогне на некој во иднина.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво на сите.Имав бејсбенд 06.15.00 затоа што телефонот го упдејтував со Itunes.По апдејтот не ми ја читаше картичката од т-мобајл.Го одесов на поправка кај "мајсторите" во ајфон продавницата во ГТЦ и рекоа нема шанси да се поправи.На интернет го најдов истиов туториал од КОРУН но имав еден проблем.Имено четвртиот сериски број од мојот телефон беше 4 што би значело дека овој туторијал не работи.Меѓутоа јас го направив тоа што пишуваше неколку пати и по вториот пат работеше.Единствен проблем беше кога телефонот се пали се закочува на Apple логото.Тогаш влегував во dfu mode,и одев во redsnow->extras->Just boot.Додека телефонот се пали треба да има еден ананас наместо јаболкото на логото.Се чека неколку минути и телефонот се пали.Во текот на целиот процес телефонот беше Jailbrake-уван.Се надевам дека можеби ова ќе помогне на некој во иднина.
Убаво си направил и си имал среќа. Туторијалот што го направив, работи СО СИГУРНОСТ со тие сериски броеви, а за другиве (како твојот, на пример) не е сигурно и не е препорачливо.

Тоа што го уклучуваш преку Redsn0w со Just Boot ти е затоа што имаш 3GS со New Bootrom или имаш некоја 4ка iPhone со TETHERED JB.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom