КОД: Сојуз меѓу Грција и Србија за поделба на Македонија?

Член од
26 декември 2009
Мислења
232
Поени од реакции
7
interesn ovoj zelev:) .veli deka ne e bitno vnatre koj sto zivee i kako ke se priznae , dali toa vazi i za bugarija i ostanatite ili prosto kazano dali vo bugarija ziveat bugari ili nese bugari vazno se vika bugarija:) mnogu nelogicno :vozbud:
Точно така, каj нас се гледат индивидуалните права и придонесот на лугето - може да е црнец или циганин, но штом работи коректно за државата, добар блгарин е!
Ако jaз сум газда, нема да взема на работа мрзелив бугарин само зоштото е бугарин, а би взел човек коj што ми носи профит (независно каков е овоj поединец)!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Точно така, каj нас се гледат индивидуалните права и придонесот на лугето - може да е црнец или циганин, но штом работи коректно за државата, добар блгарин е!
Ако jaз сум газда, нема да взема на работа мрзелив бугарин замо заштото е бугарин, а би взел човек коj што ми носи профит (независно каков е овоj поединец)!
toa e sosem drugo za invidua ne se raboti .no se raboti za identitet zanci nema bugarska nacija ili etnos ,identitetot e azisko tatarski koj nema vrska so bugarija :) ili e izimislen nov identitet bulgarski:)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Било поминало, не го оствариле својот план, само еден е господ и тој ја сака оваа библиска земја.

Реално ако сакале, ќе влезеле, тогаш и Македончето засекогаш ке било поделено, ама... јебига, после јебања нема кајања.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
КОД: Сојуз меѓу Грција и Србија за поделба на Македонија?

Како грчкиот разузнавач Николаос Грилакис преговараше за името на државата во раните 90-ти кога Македонија ја прогласи својата независност, вечерва во КОД лично Грилакис ги открива своите мотиви и врски во Скопје.

Македонските генерали раскажуваат за огромната грчка воена вежба на јужните граници на Македонија, во период кога е откриен тајниот план на генералите на Милошевиќ за поделба на Македонија.

Територијални претензии, сојуз меѓу Грција и Србија да се подели Македонија.

Тоа беше прва манифестација на сила, и ѕвецкање со оружје, оценуваат македонските познавачи.

Разузнавачите откриваат-дека дел од генералите на ЈНА која од Македонија се повлече 6 месеци пред грчката воена вежба, сакале да се вратат назад. КОД дојде до еден доверлив документ на турските служби. Тргнале по напис објавен во словенечкиот неделник Дело во ноември 1993-та. Турските разузнавачи откриле дека имало српско –грчки воен план за поделба на Македонија.

Кога Македонија и Грција ги имаа допирните точки да го решат спорот со името, каде згрешиле, прашува Код.

-Грчките политичари се плашеа од својата домашна јавност да контактираат со нас, тврди проф. д-р Денко Малевски.

Разузнавачите некогаш се побитни од дипломатите.

-Ме обвинија во вашата земја дека сум дошол да го поткупам Претседателот, тие работи не се дел од мојот карактер, тоа што го имам го кажувам в лице, вели грчкиот разузнавач.

Вечерва во КОД во 22 и 30 на Канал 5 гледајте го интервјуто со разузнавачот преговарач Грилакис, и сеќавањата на учесниците во првата дипломатско разузнавачка мисија за решавање на спорот меѓу балканските соседи Грција и Македонија.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=68413

Dobro utro:helou:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Btw...стара вест е оваа...

Иначе си викам КОД (COD - Call of Duty војна :D хахах)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Btw...стара вест е оваа...

Иначе си викам КОД (COD - Call of Duty војна :D хахах)
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Da, Turcija znaese za ova. Blagodarenie na Turcija ne dojde do taa glupava monstruozna ideja.

Dali e vistina deka ako nesto se slucese so Makedonija, Turcija ke se spravese vo Grcija? Izgleda taka bilo.

Vo Bitola se naoga muzejot na Ataturk, zatoa sto tamu ima zavrseno sredna skola,, a da dojdese do toa, Turcija normalno deka ke reagirase, nemase da gi ostava grcite da se pletkat vo Bitola,zatoa sto vo takov slucaj, Atina ke se sramnese so-se zemja, turskata artilerija nemase nisto da ostavi ni vo Grcija ni vo Srbija..

Ova e java tajna:toe:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ah da ostanea Turcite vo egejska Makedonija, nemase da trgame vakvi maki kako sega so ovie Grci...Bilo za da bidi :(
 
S

Shaman

Гостин
Ме испровоцира насловот на средното видео од прв страна и ич кур не ме боли од кој е ама племе да му ебам и семката смрдена на тој што го направил.
Во изминативе 2500+ години откако пости запис, за Македонија и нејзината слобода гинеле исклучиво Македонци.
Секој друг што загинал на Македонска почва загинал како окупатор и за туѓ интерес, НЕ за Македонскиот.
Спротивно на ова во соседните Грчки, Српски и Бугарски војски, регрутирани под ЛАЖЕН изговор дека се борат за слободата на Македонија,
загинале десетици илјади Македонци за на крај на нивните гробови туѓо знаме да се вее и ден денес да се превртуваат во тие гробови.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
232
Поени од реакции
7
Секој друг што загинал на Македонска почва загинал како окупатор и за туѓ интерес, НЕ за Македонскиот.
Спротивно на ова во соседните Грчки, Српски и Бугарски војски, регрутирани под ЛАЖЕН изговор дека се борат за слободата на Македонија, ...
Дали? :toe:



... туѓо знаме да се вее и ден денес ...
Дали са познавали това знаме, кое наводно не им е туго?



--- надополнето ---

Еве нешто за дележот на Македониjа:





 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
За ова стално слушаме има нешто виситна и дека во некој закон или во уставот имале Турција вметнаото дека ако се напдане Битола во рок од 24 часа мора да се реагира да се зачува градот поради историската важност за Ататурк и нова Турција

Vo Bitola se naoga muzejot na Ataturk, zatoa sto tamu ima zavrseno sredna skola,, a da dojdese do toa, Turcija normalno deka ke reagirase, nemase da gi ostava grcite da se pletkat vo Bitola,zatoa sto vo takov slucaj, Atina ke se sramnese so-se zemja, turskata artilerija nemase nisto da ostavi ni vo Grcija ni vo Srbija..

Ova e java tajna:toe:
Во склоп на темата

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121310215536&id=9&setIzdanie=22157

Кога завршува букурешкиот договор?


За татрот Popus -за кое знаме сакаш да се борат тогаш ?! се знеаело нашето слобода или смрт сега кога имаме слобода (не цела на сите делови) не ни треба тоа знаме а инаку вие под кое знаме сте се бореле и сите други земји од сосдетдството ,за тие докуметите што ги имаш посторано не ги разбирам ама некако ми се чудни со што машина се напишани во 1912 и некако многу ми се чисти да не речам како нови да не се сега брзо напревени ?и тој печата ми е сумлив како од новите да е не мам сретано од 1912 од тој вид сите што ги имам видено биле поедноставни а овај како од ново(сегашно) време е :salut:
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Drugite okolu nas si imaat "strategi", a nie spieme ako ako ke se budime nekogas :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom