КАСТРО ВО ПЕНЗИЈА...

Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Па мои драги уште една икона на комунизмот заминува во понзија...Американците беа малку запрепастени како лесно си се повлекува имајки во предвид дека 50 години пробуваат да го тргнат ама не им одеше од рака..има ли уште некои мегу нас што ке бидат носталгични по овие личности( кастро, че, тито)??? ама весело друштво...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Епа уште тој беше останат од преживеаните од бродоломот на Ное, редно е да се пензионира.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
ХАХАХА
НЕ ДЕКА ГО ПОДДРЖУВАМ АМА ПОИНТЕРЕСЕН ГО ПРАВЕШЕ СВЕТОВ...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
А бе го заборавате Чавез, и тој е легенда:pos2:
А Кастро некако го засакав:pipi:
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
abe begaj nego treba do palatata da go odnesat vo mavzolej da go postavat za spomeik mumificiran e a sto mu gi kinese zivcite na amerikanive mu gi kinese. ama eve go 4avez i toj odi po negovite stapki
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
ДА БЕ ............ЧАВЕЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ
КАДЕ БЕЗ НЕГО....
VIVA LA REVOLUCIA.....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Џабе е, сега доаѓа брат му на власт....Раул...
Пак ќе има комунизам во државата:vozbud:
 
B

Borg_Drone

Гостин
А бе го заборавате Чавез, и тој е легенда:pos2:
А Кастро некако го засакав:pipi:
И јас, Кастро е ѕвер тип.....
Кога им ги впери руските нуклеарки на САД(заедно со Никита Крушчов), во 60-ите......тогаш научија кој е и што е, и дека нема заебанции со него:)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не е заминат во пензија, умрен е, само им е страв да кажат на оние кои се блиски до него, исто како и со Тито што беше, неговата смрт се криела додека не се средат.
Диктатор не напушта власт.
Добро сега шпекулирам, но како идеја.
Инаку се надевам на нормализирање на односите на Куба со остатокот од светот.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
i jas se nadevam, no ako ne mu ostavi na brat mu amanet da zaebava uste poveke
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
КАСТРО Е ЗАКОН

Како сакаме да мислиме дека спроведувал терор и сето тоа сепак неможе да се заобиколи фактот дека една голема маса на луге го поддржувала и сеуште го поддржува. Тие времиња се помалку романтични кога размислуваш сега. Слично беше и ове Тито како авторитет. Имам една приказна од дедо ми бог да го прости бил на служба во титовата гарда.Така еден ден Тито поминувајки му подарил пакета са цигари.Тоа му била прва цигара а после тоа две пакети секој ден. хахаха...Сакам да кажам кој е сега авторитет кој би ти кажал од скопје да одиш во делчево или незнам каде да градиш пруга. И згора на се срекен да си поради тоа...со песна да работиш..

ДОК ТРАЈЕ ОБНОВА НЕМА ОДМОРА

Во секој случај сите овие авторитети се покажаа како погубни за нивните нации.....
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Од мене, поздрав за лидерот на напатената Куба, кој успеа да ја претвори својата земја од америчко-британска колонија, во слободна земја.
Го нахрани народот, го описмени, му дава одлична здравствена заштита...Сепак за бедна и изолирана островска државичка, тоа е успех. Ужива голема популарност кај сопствениот народ, кој го водеше од срце и, за разлика од СДСМ во Македонија, никогаш ниту го предаде, ниту пак го задолжи со амерички кредити.
Нека му е среќно и долговечно пензионирањето, заслужил.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
КУБА ПРЕД РЕВОЛУЦИЈАТА ВО ЛАТИНОАМЕРИКАНСКИОТ СВЕТ
1-ТРЕТА ПО ПРОЦЕНТ НА ПИСМЕНИ
2-ПРВА ПО ПРОЦЕНТ НА ОБРАЗОВАНИЕ
3-НАЈМАЛА СМРТНОСТ
4-ВТОРА ПО БРОЈ НА ЛЕКАРИ
5-ТРЕТА ПО БРОЈ НА ЗАБАРИ
6-ПРВА ПО БРОЈ НА АВТОМОБИЛИ ПО ЖИТЕЛ
7-ПРВА ПО БРОЈ НА ТВ
8-ВТОРА ПО ПРИХОД НА ЖИТЕЛ
Куба во 1958 год своите службеници ги плакала просечно по 3 долари на час што е повеке од -белгија, данска, франција, германија.
Во Куба немало никакви услови ниту пак потреба од револуција.
Револуцијата почнува 1959
Ерл Смит тогашен американски амбасадор во Куба-Кастро на би можел да ја зграби власта без помош на САД. САД долго време го помага кастровиот режим задржувајки ги привелегиите за извоз на кубанскиот шекер.

После неуспешниот пуч во Колумбија каде што и Кастро учествувал се врака во Куба.Декември 1956 има само 82 следбеници за во јуни 1957
да има само 30 герилци.

Изјава на Кастро 1957- НЕ СУМ БИЛ,НИТУ СУМ КОМУНИСТ
Изјава на Кстро 1961-БЕВ КОМУНИСТ ОД СВОИТЕ МЛАДИ ДЕНОВИ

САД несомнено му помогна на Кастро да ја превземе власта...
Зошто?

16 октомври 1961 Кенеди свикува состанок на кој се прикажани докази како фотографии на кои се гледаат различни ракетни постројувања на Куба. Роберт Кенеди подоцна изјавува-ВНИМАТЕЛНИ ГИ ВИДОВ СЛИКИТЕ И ОНА ШТО ВИДОВ НА БЕШЕ НИШТО ПОВЕЌЕ ОД ОБИЧНО ПОЛЕ СО ФАРМА И НЕКОЈА КУЌА.РЕАКЦИЈАТА И ВПЕЧАТОКОТ НА СИТЕ БЕШЕ ИСТ.
1982 американските медиуми даваат слика на брод кој плови и на палубата носи товар покриен со церада. Проектилите се отстранети...
само до денес никој не ги видел дека воопшто постоеле..тајната ја знаат само Кастро и советите...
Подоцна е откриено дека претседателот Кенеди во договор со Советите ветил дека ке ги отстрани ракетите од базите во Турција и Италија за отстранување на оние во Куба(чие постоење не било никогаш потврдено). Кенеди во таа пригода се согласил уште на една отстапка-НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ НОВА ИНВАЗИЈА НА КУБА НИТУ ПАК АНТИКОМУНИСТИЧКИТЕ СИЛИ ВО КУБА КЕ СЕ ОБИДАТ ДА ГО ПАДНАТ РЕЖИМОТ НА КАСТРО.
Кубанците противници на Кастро незнаејки за договорот помегу Кенеди и СОВЕТИТЕ+КУБА наголемо купувале оружје и бродови од САД.Кога конечно биле спремни за контранапад(сметајки и на САД) испловиле од Кубанските води, ги пресретнала американската крајбрежна стража. Бродовите и оружјето биле запленети.
Сега Кастровиот режим бил под заштита на крајбрежната стража на САД.

НЕ Е МОЖНО ДА НЕ ГО САКАШ ОВОЈ ЧОВЕК...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom