И дипломатската поддршка дел од тендерите во Атина

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
NEW fighters, EDUCATIONAL, FREGATES, NEW AMMUNITION ARMATON

Equipment made in EU

GIORGOU of TSAKIRI

At the start line entering the armament programs. The staffs have almost completed the procedures and is expected to be announced shortly international competitions.

According to secure information it has completed specifications for the new fighter aircraft, while the next few days are expected to be completed and a new training aircraft. Within the next week will complete the requirements for the new tank ammunition, while the Navy has long been finalizing the procedures for the procurement of the frigates, aircraft and naval cooperation.

On the issue of fighting all the indications that the Government will move at European aircraft because their economic situation, as reported by the Ministry of Defense circles, «if we do not support the Europe and the European industries should not expect help from Europe in our country and without this support will have a bad end ». Also, the same sources claimed that «Greece is not only necessary but modern fighter and the license for free access and use of technology to integrate and diplomatic support in a crisis».

3 nominations

In light of this interest is focused mainly on aircraft:

- Eurofighter, which have the backing of Germany, Britain, Italy and Spain.

- Rafale with the support of France.

- Gripen with the support of Sweden.

According to government sources, the European perspective is one way but will also consider two other factors:
1) The economic costs of the aircraft and its use and 2) the sharing of the cake so that the equipment to deliver maximum benefits to both diplomatically and economically.
European company is expected to be assigned and frigates with a budget of 2.2 billion. Anxious French, as they say that some have already closed the job, the Germans hope that through this program to support the Skaramangas, Dutch, Danes, Italians and Spaniards.

In the coming months is expected to complete the receipt of the submarine and other systems as the pending change of the year will allow the charging of credit in the budget. Also quickly, according to sources in the ministry would move supplies of Russian armored vehicles, the helicopter search and rescue, maritime cooperation of the aircraft and the ammunition supply tank concerned with Germans, Americans, Israelis and probably Italian. The cost of the program is 400 million. *
http://www.enet.gr/online/online_tex... id = 68546228

Налетав на ова преведено од линкот(Атински).Она болдираното горе ептен лошо изгледа.А и објаснува доста....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Па тоа е она за кое зборевме, како ја купуваат дипломатската поддршка.

И нема љутиш, како што му е редот си прават. Ние немаме пари. :toe:

Како си го ископал ова, браво.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Да не ме сфатите погрешно не ме загрижува оружјето него делот со поддршката.Дали стварно може да се очекува дека ако евентуално го одберат Еурофајтерот,тие земји ке се свртата апла против нас?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Да не ме сфатите погрешно не ме загрижува оружјето него делот со поддршката.Дали стварно може да се очекува дека ако евентуално го одберат Еурофајтерот,тие земји ке се свртата апла против нас?

Па не дека досега биле од наша страна, само ова ги зацврстува односите меѓу нив и циганите.

Ќе им “должат“ поддршка во одлучувачките моменти, како што е гласање во ЕУ, НАТО и сл.

:toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Значи нема веќе „Мејд ин Чајна“ им текна на „Европејците“ да си ја подржуваат економијата. Се како испланирано некој да профитира. :D

Инаку, што да правиме, кога немаме пари, ќе сме амали цел век.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575
Да не ме сфатите погрешно не ме загрижува оружјето него делот со поддршката.Дали стварно може да се очекува дека ако евентуално го одберат Еурофајтерот,тие земји ке се свртата апла против нас?
Нема да се свртат апла против нас, но циганите ќе добијат, или поточно ќе купат, поен.

Сакаат две муви со еден удар: ем притисок против нас, ем да се во водство во воздухот против Турција.

Добро е што економијата на Грција е во лоша состојба и што Франција притиска да купат Рафали. Саркози им вети дека доколку купат француски авиони, некои делови од авионот ќе се произведуваат во Грција.

Додатно е убаво што Турција има добри односи со земјите произведители на Еурофајтерот. Ако купат Еурофајтер, добиваат само една од двете погоре дадени цели. А тоа не се исплати за цената.

Р.Ѕ. Зошто не те загрижува оружјето? Не велам да те фрла во очај, но загрижува дека нашиот заколнат и доживотен непријател во 2009-та ќе добие авиони од 4.5 или 5 генерација со напреден радар.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
306
Светот се враќа во некаква состојба како пред Првата светска војна, во стиуација секој за себе, мада глумат дека се дел од блок. На пример, Германија практично ниту санкции подджува (против Иран) ниту бутур, напротив, ја развива трговијата со Иранц:

http://pajamasmedia.com/blog/sanctions-what-sanctions-german-iranian-trade-booms/

Да не зборуваме за Франција и другите во ЕУ. Тоа може е да е добро за нас. Таквиот однос ќе има последици еден ден, мора да пукне.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Nisto novo:)sekogas bilo taka.Sekogas evropa i izleguvala na presret na Grcija.Porano bese britanija sega se i f rancija germanija pa i rusija.Mala zemja so 12 millioni zasto tolku ja gledaat kako milenice neznam?Sepak i da go kupat rafael turicja ke go ima do godina JSF.Taka da pak ke nadvladuva na neboto.Koja im e celta vo neznam i jas samiot,mesto da gi moderniziraat postoeckite kapaciteti so novi nadgradbi kupuvaat nova poskapa oprema,najverovatno politicki da ja zemat podrskata od Eu koja veke i ja imaat.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Нема да се свртат апла против нас, но циганите ќе добијат, или поточно ќе купат, поен.

Сакаат две муви со еден удар: ем притисок против нас, ем да се во водство во воздухот против Турција.

Добро е што економијата на Грција е во лоша состојба и што Франција притиска да купат Рафали. Саркози им вети дека доколку купат француски авиони, некои делови од авионот ќе се произведуваат во Грција.

Додатно е убаво што Турција има добри односи со земјите произведители на Еурофајтерот. Ако купат Еурофајтер, добиваат само една од двете погоре дадени цели. А тоа не се исплати за цената.

Р.Ѕ. Зошто не те загрижува оружјето? Не велам да те фрла во очај, но загрижува дека нашиот заколнат и доживотен непријател во 2009-та ќе добие авиони од 4.5 или 5 генерација со напреден радар.
За водство во воздухот тешко.Посебно што Турција скоро да и сама ке го произзведува ф-35.А рафалот ако го купат па уште во потешка ситуација ке се стават.Се надевам дека ако ептен се концентрираат на дипломатијата како услов ке направат погрешен избор.
Убава забелешка околу Турција и еурофајтерот.НЕ би можел подобро да кажам.

НЕ ме загрижува затоа што мислам дека еурофајтерот сходно на тоа и рафалот се пропаднати проекти кои се форсирани само заради одржување во живот на европската авио индустрија.Да беше добар авион ниту една од европските земји немаше да инвестира во ф-35(Британија,Турција,норвешка и кој уште не знам.Верувам дека и досегашните конзументи на американско оружје ке го прифат како ХОландија Данска Белгија).Ете гледате дека можеме и ние да значиме.Нека сме мали ама кога ете владата на Атина решила во избор на оружје да стави на прво место дипломатија и те како е исплашена и возбудена од нешто.МОжам да замислам како рагирале генералите на оваквите одлуки.А исто уште претходно реков со Турција на врат Атина нема ни минута време ни да помисли на нешто против нас.НО не сееме да спиеме и мораме да продолжиме да инвестираме во изградбата на армијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom