Ишијас

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Има некој искуство? Да сподели? Какво е? Како боли? Копка, грепка или стиска?

Ја имам болки во грбот, па тоа да не е.. или може ако се измочам бубрезиве ќе ми попуштат, па сета наредена ќе биде.. да не ме стиска од тоа а?

Доктор Гарфилд? Самбади.. енибади..
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Колку што сум читала и слушала за ишијасот, тој претставува непрекината болка во долниот дел од грбот и се пренесува на нозете, претежно на едната нога. Обично се јавува како боцкање во грбот и може да биде проследено и со јака болка при што нема да може да се застане на нозете. Симптомите би биле болка во долниот дел од грбот која трае неколку дена или недели па потоа се пренесува кон нозете.

Офчар, мој совет би бил да лежиш и да одмараш, а ако продолжи болката трк до кај чичко доктор да се осигураш што е во прашање.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
нека се намачка со АЛПА тоник на Јака Радовиш, или руска вода, ласонил, нека го измасираат, ќе мини помини.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
оф леле боли..

сал одам, подзакривнувам и се држам за куко, ѓоа баба стара кокала..

ете го трни пустото, затрнало и боде, месото отрпнало а коските подзашкрипеле..
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Хипокрит го препорачувал кантарионот за лекување ишијас.
Пробај може ќе ти помогне.:icon_roll

П.С. Ти ич не си бил информиран бе.. пази ова..
Доколку имате проблеми со Ишијас, Реума, попуштени вени или тврда столица, јаветесе слободно, ние го имаме вашиот лек. 070/651 790 :pos::pos::pos:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ofcar, ne ti e toa Isijash. Da ne te pritiska nekoj nerv, ili eventualno nekoj muskul imash istegnato. Isijas, ko ke se prekleshti, i nema da mozesh da se ispravish (ili navednesh zavisno od toa vo koja polozba si ko ke tre zdrma) so denovi. Toa e isijas, ne e prosleden samo so bolka, tuku so ukocuvanjje - i oj ispraj se. bolka do vristenje e. Neam poima sto e lekot, ama ke upitam ...
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Isijas ajjj,vo race da ne te fati,nesto icc ne ti idi pisuvanjeto :)
E ubo kaza OBDN.Ako te fati isijas togas toj del od teloto nemojs ic da go pomrdnes.A vo grb isijas pa togas nema da mozes ni da sednes,a kaj tebe ne e toa.Ma ubo si kaza ti,idi izmocaj se.
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Profa напиша:
Isijas ajjj,vo race da ne te fati,nesto icc ne ti idi pisuvanjeto :)
E ubo kaza OBDN.Ako te fati isijas togas toj del od teloto nemojs ic da go pomrdnes.A vo grb isijas pa togas nema da mozes ni da sednes,a kaj tebe ne e toa.Ma ubo si kaza ti,idi izmocaj se.
Не мора да значи зависи кој дел от нервот е фатен( ишијас се вика оти проблемот е "Nervus Ishiadikus " сега тој инервира от Л-5 С-1 сегмент на р`бетот па до петите и зависи кој дел е притиснат или повреден тој дел боли, серга не мора да значи дека секоја долка во тој дел е Ишијас.
Лекување ееехеее има много лекарства.
поздрав :wink:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
кој е најдобриот лек од ишијас што ви помогнал до сега?
 
I

Intex

Гостин
У последно време и јас иам проблеми со грбот (ме боли) кога седам подолго време пред PC. Во горниот дел од грбот ме боли. Шо ќе да е тоа?
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
кога седиш седи исправено и не седи многу на компјутер :tv:
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Да не отварам нова тема кога веќе има тема за ишијас ке ја искористам оваа.Веќе месец ипол имам болки во десната нога која почнува од колкот па надолу по ногата.Освен болка има и оток во колкот.Едно време малку се намали болката, и баш кога помислив дека поминува, седнав во кола да возам после 2 саати возење повторно ми се укочи и болката се повтори како и првиот ден. Препорачајте ми нешто што да правам. Некој масер,доктор, лек. Сум слушнал за Туран, каде да го најдам или некој број ако имате.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Да не отварам и јас нова тема:

За мајка ми станува збор, жената е 65 години.
Едвај оди во WC, неможе да стани од креветот.

Дали некој знае да препорача ординација, лекар, лек, чаре?

Благодарам однапред.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас веќе месец дена скоро сум со болки во ногата! Почна со едно наведнување и едвај се исправив, ај ќе пројде, ама засега јок! Поминав и третман Мелоксикам, диазепам, комплекс од Б витамини, ама т’нко! Мачкам све што дојде до рака и чекам да се смири. Денски така-така, ама ноќе пошто со дијазепам и лексилиум заспивам, се будам со страшно здрвена нога и со болки. Вијам така 1 час, пак лексилиум пак поспијам и до утрото така, кога ќе видам шест саат, цел среќен, пијам кафе и се пуштам во погон.
Жена ми е невропатолог, што не пробавме и акупунктура, акупресура, само масажи се плашиме.
А, ќе заборавев! Ја полнам кадата со топла вода и 15-20 минути правам релакс, помага!
Да не отварам и јас нова тема:

За мајка ми станува збор, жената е 65 години.
Едвај оди во WC, неможе да стани од креветот.

Дали некој знае да препорача ординација, лекар, лек, чаре?

Благодарам однапред.
И матичниот може да Ви даде за почеток, средство против болки и воспаление, бе комплекс, магнезиум .....
јас и Колаген пијам, еден германски Алфа колаген, 100 денари е шишенце, велат помагал, засега јас немам забележано нешто позитивно, ама пошто боли ќе си пиеш све што ти речат.
Работата е што е индивидуално кај секого, ќе пипате лекови!
Не би препорачал народни местачи на кичми и зглобови, некому помогнале, ама мене ми е страшно тоа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom