Итaлиja

Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Видев, декa немa темa зa Итaлиja и постирaв. Aко некои имa прaшaне или информaциa зa Итaлиja, некa пишувa тукa.
Интересирaм се, дaли некои е одил до Неaпол, Помпеи, Херкулaн и вулкaнот Везувии, зaшто aз сaкaм дa одaм тaму!? Дaли, може дa се помине тaму со 500 еурa нa човек зa 4 денa во които влегувa пaтот со aвтобус и тaкси зa влегувaне во Помпеи, Херкулaн и крaтерa нa Везувии?
 
Последно уредено:

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.654
Не ти се исплаќа да одиш до Италија за 4 дена.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.371
Поени од реакции
2.525
Да одиш во италија ти треба најмалку од 800 евра па нагоре за 4 дена ,а за 500 евра тешко ,таму е поскапо од балканските земји.


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Хрaнa мислим дa си носим ние. Зa нaс вaжното е дa одим до Помпеи и Везувии. Кaко екскурзиja.:)Не ми требвa одмор.Колкото требвa ке се сaберaт.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.371
Поени од реакции
2.525
Хранат им треба чување на ладно инаку ќе имаш труење од храна поради горештината затоа не е паметно да си носиш да сум на твое место би одел во Турција и таму ќе видиш какви археолошки места на пример Ефес и други ;)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Веке сум билa тaму. Посaкувaм повеке дa видим крaтерот нa Везувии од другите:)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Како за екскурзиja со 500 евра мислам дека ќе можеш да поминеш, некое поефтино хотелче или ако најдеш некој дел со селски туризам кај што е релативно ефтино, а сепак квалитетно. Сепак се само 4 дена. Вакви има на северот, но за југот не сум сигурен. За превоз мислам дека најефтино ти е со авион до Рим, па после со воз до Неапол (190км е 25 eвра е правец, освен со брзиот кој е 45 евра) ама сепак ќе си провериш.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ај да ја видиме какви се жабарите од непосреден агол, појше неможам да ги мразам секако.

Одам четврток на 8 дена само организирана екскурзија. Бергамо-Милано-Верона-Рим-Фиренца-Монтекантини-Пиза-Џенова.

Венеција е мочуриште не ојте таму. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Со aвион през Aвгуст е 100 еуро кaртaтa зa Софиja - Рим - Софиja.

Mario Gomez После ке пилувaш кaко си поминaл тaму:)
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Видев, декa немa темa зa Итaлиja и постирaв. Aко некои имa прaшaне или информaциa зa Итaлиja, некa пишувa тукa.
Интересирaм се, дaли некои е одил до Неaпол, Помпеи, Херкулaн и вулкaнот Везувии, зaшто aз сaкaм дa одaм тaму!? Дaли, може дa се помине тaму со 500 еурa нa човек зa 4 денa во които влегувa пaтот со aвтобус и тaкси зa влегувaне во Помпеи, Херкулaн и крaтерa нa Везувии?
Ти препорачувам да ги посетиш Верона, Фиренца, Венеција, Рим или Милано.
Во било кој од овие градови ќе имаш поубав одмор од твоите набројани места погоре :)[DOUBLEPOST=1406593340][/DOUBLEPOST]
Ај да ја видиме какви се жабарите од непосреден агол, појше неможам да ги мразам секако.

Одам четврток на 8 дена само организирана екскурзија. Бергамо-Милано-Верона-Рим-Фиренца-Монтекантини-Пиза-Џенова.

Венеција е мочуриште не ојте таму. :)
Венеција е класика :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Дали треба виза за во Италија?
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.760
Поени од реакции
5.435
Ти препорачувам да ги посетиш Верона, Фиренца, Венеција, Рим или Милано.
Во било кој од овие градови ќе имаш поубав одмор од твоите набројани места погоре :)[DOUBLEPOST=1406593340][/DOUBLEPOST]
Венеција е класика :)
Го интересира археолошки локалитети да ги посетува,како што го разбрав.Да сакал да оди,ќе оди,ама изгледа друг му е интересот :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
209
Поени од реакции
41
Видев, декa немa темa зa Итaлиja и постирaв. Aко некои имa прaшaне или информaциa зa Итaлиja, некa пишувa тукa.
Интересирaм се, дaли некои е одил до Неaпол, Помпеи, Херкулaн и вулкaнот Везувии, зaшто aз сaкaм дa одaм тaму!? Дaли, може дa се помине тaму со 500 еурa нa човек зa 4 денa во които влегувa пaтот со aвтобус и тaкси зa влегувaне во Помпеи, Херкулaн и крaтерa нa Везувии?
од кај нас има екскурзии соренто,амалфи,капри,неапол,везув и помпеј.јас бев за велигден и незнам тошчно ама сигурно помалку од 500 евра потрошив и супер си поминав.инаку многу поинтересно амалфи,поситано и капри од неапол,везув и помпеј.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
83
Поени од реакции
117
Italija je zemlja u kuju se mozes vracati bezbroj puta i da opet zelis da se vratis jer toliko je mesta za videti.
Bila sam u Rimu, 6 dana, znaci jurnjava da sve vidis upijes svu lepotu tog jedinstvenog grada.
Prelep grad, pocevsi od arhikteture, ostataka starog rimskog carstva, Koloseum je nestvaran, meni su slike prolazile kroz glavu kako se onda zivelo, prisecajuci se filmova koje sam gledala o tom golemom carstvu.
Rim je "ziv" grad, na sve strane se cuje parlanje italijana koja je meni bila muzika za usi, restorancici sa pastama, pizzama, a osladoledu da ne pisem.
Gostoljubivi su, znatizeljni, veseli, vole salu, smeh , a najsipaticniji su mi kad nesto pricaju a mlataraju rukama i trude se da ti objasne najbolje sto mogu.
Ovo je samo ukratko o Rimu.
Bila sam na Sardiniji, nije me nesto posebno odusevila, hladniji su, nema tog temperamenta, nekako cista komercijala, stekla sam utisak da su dovoljni sami sebi.
Priroda je lepa, bar tu gde sam ja bila.

Sicilija, neponovljiva , jedinstvena, specificna, egzoticna.
Tamo cu ponovo otici jer su zaista posebni ljudi, nacin zivota, neverovatan temperament, radost zivljenja..tesko je recima opisati Siciliju...treba je videti i doziveti.
Priroda neverovatna, Etna-to je tek dozivljaj, popeti se zicarom gore...a onda imas utisak kao da si na drugoj planeti...nesto posebno.
Sicilijanska sela su nesto posebno, kao da je vreme stalo stotinama godina, muskarci u crnim pantalonama, belim kosuljama sa kacketima na glavi sede po malim kafanicama i vode zustre razgovore...pozdrave vas kao da ste tu oduvek, zene se mogu videti u dvoristu kako rade nesto u basti, sire ves, kad vas vide...mahnu vam nasmeju se...mene je Sicilija fascinirala.
Toplo preporucujem da odete do Sicilije :)

Da, bili smo u selu gde je sniman cuveni film KUM, jos uvek postoji kafana gde je Majki upoznao Apoloniju, na zidovima su okacene slike sa snimanja slike, jos je tu sto za kojim je sedeo Majkl.
Tu kafanu sad drze zena i sin , muz i otac je umro pre par godina.
Eto, bas sam se raspisala, nadam se da nisam naporna ovim pisanjem:)
 
На врв Bottom