Исхрана

Член од
10 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Може ли помош околу тоа насабалје во 9 отприлика што да се јаде ако се има фудбалски тренинг во 12 ми здосадоа овесните некој други здрави работи како овесните насабалје ако може да ми кажете
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675
Може ли помош околу тоа насабалје во 9 отприлика што да се јаде ако се има фудбалски тренинг во 12 ми здосадоа овесните некој други здрави работи како овесните насабалје ако може да ми кажете
Напрај ги да ти бидат интересни. И мене ми здосадија, сменив малку и сега ми се омилени за јадење :D
Направи си шејк веј протеин уште до вечерта и стај го во фрижидер. Сабајлето стави ги овесните во чинија и додај чиа семе, цимет и малку нес кафе и на крај истури го протеинот и размешај, почекај некое време да омекнат и ете ти вкусен оброк. Само овесни снегулки се бљуткави, многу брзо можат да здосадат.

Ако не, би ти препорачал оризови галети, јајца (на пример 2 цели јајца и 3 белки) и урда (Ѓорѓиеви, Здравје Радово).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.070
Јас овесните ги мешам со јогурт од Бучен Козјак, додавам чиа семе и една шака шумско овошје (претходно одмрзнато). Највкусни ми се така.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675
Јас овесните ги мешам со јогурт од Бучен Козјак, додавам чиа семе и една шака шумско овошје (претходно одмрзнато). Највкусни ми се така.
Тоа заборавив да кажам, во шејкерот пред да го ставам протеинот со рачен блендер блендирам замрзнати малини или јагоди, додавам вода и протеин, промешувам и оставам да стои цела вечер. Кога ќе се додаде во овесните другиот ден е милина за јадење :love:
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.705
Поени од реакции
1.173
Јас све и свашта ставам... сеа океј тоа да има смисла.
Еве претежно како ги праам.
Одмрзнувам вишни и малини, сецкам банана, истурам чиа,ленено(мелено), семки од тиква, суво овошје(претежно ставам брусница), овес, кокос и цимет.
Убаво сето тоа го мешам, малините и вишните пуштаат доволно сок и сето тоа го мешам убаво со лажица. Смесата е превкусна и доволно сочна, не ставам ништо од јогурт/млеко/вода дополнително.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
119
Поени од реакции
38
Напрај ги да ти бидат интересни. И мене ми здосадија, сменив малку и сега ми се омилени за јадење :D
Направи си шејк веј протеин уште до вечерта и стај го во фрижидер. Сабајлето стави ги овесните во чинија и додај чиа семе, цимет и малку нес кафе и на крај истури го протеинот и размешај, почекај некое време да омекнат и ете ти вкусен оброк. Само овесни снегулки се бљуткави, многу брзо можат да здосадат.

Ако не, би ти препорачал оризови галети, јајца (на пример 2 цели јајца и 3 белки) и урда (Ѓорѓиеви, Здравје Радово).
Што е разликата дали ке го направи протеин шејкот вечерта или сабајлето?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675
Што е разликата дали ке го направи протеин шејкот вечерта или сабајлето?
Ништо, јас го правам на тој начин за да ми е ладен шејкот сабајлето.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
796
Поени од реакции
948
Само јас ги варам овесните бе? Од оние хаферфлокен сините си земам и ги варам, после додавам веј или путер од кикири или замрзнато овошје ..
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.848
Значи пак јас сум најдосаден со јадењето :D Клот само со вода ги јадам, ставам мусли исто сините, турам ладна вода чешмовача и сркам. Деликатес.
Него, не е лошо модератори ако има да ја спојат оваа тема, со главната, да не се дуплира, таму за сите е подостапно, најгоре е темата цело време.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.632
Поени од реакции
12.489
Мене припрема на појадокот ми зема 2-3 минути блендирање, специјално имам чаша за мелење семиња и маста и ја вадам :D

Инаку мојот „рецепт“ е следниот:

-мелам овес во чашата за семиња на блендер (жолтите од Кам).
-мелам микс: чиа семе, ленено семе, семки од тиква (по малку од сите).
-замрзнати малини или микс (ги има замрзнати во продавниците: аронија, малина, јагода).
-цимет и некогаш му ставам по неколку капки кокосово масло
-пола дозерка протеин (ако немам без протеин, некогаш за вкус ставам какао).
-млака вода или некогаш нискомасно млеко

Се ова во еден сад, го оставам 3-4 минути да отстои заедно и го јадам.

Со ситни варијации ова ми е појадокот скоро секој ден :)
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.343
Овес со млеко и малце несквик и терам. Некогаш и некој корнфлекс да не биде монотоно. Немам проблем секој ден да го доручкувам ова.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.480
Поени од реакции
7.675
Скоро година дена правам смути од сабајле само не ставам овесни. Мојот рецепт е ваков:
- Банана
- лажица мед
- ореви
- ленено семе
- чиа семе
- афион семе
- сончоглед
- семки од тиква
- какао / цимет
- замрзнати вишни
- замрзната аронија (највеќе антиоксиданси има, мн битно за детокс)
- козјо млеко ставам (домашно) ама може и вода кој како сака
Некогаш ставам нешто дополнително овошје малку да сменам круша/јаболко/дуња итн што се најде.
Скоро сите овие работи ги има по кам/стокомак не мора по дупло цена од тинекс да се земаат.
Па и не некој "бодибилдинг" оброк, да ти кажам искрено.
Протеин никаде не гледам, а јаглехидратите само од овошје...

Да не ме разбереш погрешно, за невежбачи ќе помине оброков :D
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.681
Поени од реакции
2.868
Па и не некој "бодибилдинг" оброк, да ти кажам искрено.
Протеин никаде не гледам, а јаглехидратите само од овошје...

Да не ме разбереш погрешно, за невежбачи ќе помине оброков :D
Не видов дека ја ставиле темава во боди билдинг и откако го видов тоа си го избришав коментарот. Мислев чисто здрава исхрана.
Немам јас врска со боди билдинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom