Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
100 грама печен ослич имате инфо за нутритивни вредности ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
100 грама печен ослич имате инфо за нутритивни вредности ?
Епа зависи колку масло си му ставил, дали е со кожа или е чисто филета.
Цирка околу 150ккал, барај го на интернет како Hake.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Епа зависи колку масло си му ставил, дали е со кожа или е чисто филета.
Цирка околу 150ккал, барај го на интернет како Hake.
Обично пред спремање си мерам и по raw вредноста се водам. Ама вака за печен неможам да најдам некоја вредност, на 2-3 различни места ептен разлика има и во пр и во кцал. Со кожа е, без масло. Незнам дали ова е веродостојно, што мислиш ?
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
2 кила компири да изрдеш, па секоја ти чест друже поготово пошто компирот има висок ги а причината еве ти ја и најава за дијабет...
Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Обично пред спремање си мерам и по raw вредноста се водам. Ама вака за печен неможам да најдам некоја вредност, на 2-3 различни места ептен разлика има и во пр и во кцал. Со кожа е, без масло. Незнам дали ова е веродостојно, што мислиш ?
На припремена риба е потешка математиката (не знаеме од колку свежа риба испаднала 100гр печена, но ова ти е горе-доле ок вредност).

Крај краева не се замарај до калорија, дури и 100ка да промашиш не е голема работа, идеално нема шанса да ги натемпираш.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
На припремена риба е потешка математиката (не знаеме од колку свежа риба испаднала 100гр печена, но ова ти е горе-доле ок вредност).

Крај краева не се замарај до калорија, дури и 100ка да промашиш не е голема работа, идеално нема шанса да ги натемпираш.
Дада не ми треба 100% точност. Ама сакам да имам некоја груба проценка. Фала.
Автоматски споено мислење:

Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
Малце офф топик, постар човек со покачен шеќер поради корона, според тебе како да пристапи при регулирање на шеќерот.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
Не мешај бабички и жабички со месото, белото месо не содржи скоро никакви масти, а компирот е одлична комбинација со ослиќ, пилешки стек, мисиркино месо и тн...

Е сега за останатиот дел, се согласувам масти+јагленохидрати = катастрофа мада и тука постојат пресметки со проценти, комбинации, манипулации и тн...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Малце офф топик, постар човек со покачен шеќер поради корона, според тебе како да пристапи при регулирање на шеќерот.
Растителна храна со многу растителни влакна, колку повеќе толку подобро. Многу црвена зелка и бабури, доматно пире, цвекло, моркови, леќа, црвен грав, модри патлиџани, тиквици, марула, спанаќ, ореви, ленено семе......леб да се минимизира, исто и тестенини, и рафинирани масла/шеќери, пржено никако итн.

Суптементација на цинк, д3, магнезиум, B1, таурин (2x250mg) не повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
дали има во македонија белка од јајца во течна состојба?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
дали има во македонија белка од јајца во течна состојба?
Има, земаш свежо јајце го кршиш ја делиш белката во еден сад, жолчката во друг сад.

Шала на страна, до сега само во Тамаро Охрид имам забележано белки во тетрапак, ама не ме заинтересираја да обрнам внимание...
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
Има, земаш свежо јајце го кршиш ја делиш белката во еден сад, жолчката во друг сад.

Шала на страна, до сега само во Тамаро Охрид имам забележано белки во тетрапак, ама не ме заинтересираја да обрнам внимание...
и сега ги двоам така но полесно би било тетрапак
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И јас во Тамаро имам видено, на друго место нигде.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.283
Решив да средам исхрана и да почнам со некакви вежби.

Забегав и јас со паметот дефинитивно... :tapp:
Се решив да пробам со следење на калории и такви ствари, па направив еден дневен план со оброци. Не знам колку сум прецизен со бројките пошо доста различни нутритивни вредности за релативно исти ствари се вртат по интернетов.
Ако некој ми примети некаква грешка нека ме корегира.

Ова е само за еден ден, ќе пробам да направам повеќе варијации и комбинации од продукти кои сметам дека би можел да ги комбинирам.

Ден за тренинг:

Грчки јогурт + 2 банани = 280 кал.
300г компир + 300г стек = 730 кал.
Pro Gainer = 650 кал.
Салата со авокадо и домат + 200г ориз = 500 кал.
200мл белки + 4 парчиња интегрален леб = 500 кал.
50г апетисани = 300 кал.

Од сето ова внесувам горе-долу:
- 200г протеин
- 375г јгх
- 85г масти


Цел- мускулна маса
75кг, 178цм
15 - 20% сало
Примарен таргет - 80кг
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Решив да средам исхрана и да почнам со некакви вежби.

Забегав и јас со паметот дефинитивно... :tapp:
Се решив да пробам со следење на калории и такви ствари, па направив еден дневен план со оброци. Не знам колку сум прецизен со бројките пошо доста различни нутритивни вредности за релативно исти ствари се вртат по интернетов.
Ако некој ми примети некаква грешка нека ме корегира.

Ова е само за еден ден, ќе пробам да направам повеќе варијации и комбинации од продукти кои сметам дека би можел да ги комбинирам.

Ден за тренинг:

Грчки јогурт + 2 банани = 280 кал.
300г компир + 300г стек = 730 кал.
Pro Gainer = 650 кал.
Салата со авокадо и домат + 200г ориз = 500 кал.
200мл белки + 4 парчиња интегрален леб = 500 кал.
50г апетисани = 300 кал.

Од сето ова внесувам горе-долу:
- 200г протеин
- 375г јгх
- 85г масти


Цел- мускулна маса
75кг, 178цм
15 - 20% сало
Примарен таргет - 80кг
Јогуртот и бананите би ги сменил со овес со вода или најмалце масно млеко и 4-5 јајца, пола со жолчки.
Оброков што ти е со 300 грама компир и 300 грама стек би го поделил на два посебни оброци, или едниот нека е со 300 грама компир другиот со 200 грама ориз, стекот двапати по 150 грама е добро.
Гејнерот би го фрлил :D Али веќе кога си го купил, јебига испиј го.
Салатава со авокадо и домат боље нека биде во оброкот со 150 грама стек. А и во останатите оброци каде ќе јадеш месо или стек убаци салата, зелка спанаќ или брокула свежи.
Лебот нека биде 2 парчиња место 4 де, што ќе се товиш толку со леб :)
Акни дозерка веј со апетисаните. Или уште неколку јајца ако немаш протеин прашак.

Јас така би терал.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.283
Оброков што ти е со 300 грама компир и 300 грама стек би го поделил на два посебни оброци, или едниот нека е со 300 грама компир другиот со 200 грама ориз, стекот двапати по 150 грама е добро
Да, за тоа и јас се двоумев, да не правам оверлоадинг, да го поделам тој оброк.

Сѐ ти беше на место, фала ти за советите.
На сличен начин и јас размислував да модифицирам.

А не сакам жолчки да внесувам, наводно не били корисни во секојдневна употреба. :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom