Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Бидете без гајле, посекако од млеко ни м не внесувате со млечни производи, сето тоа е прашак. Млекариве го купуваат млекото за 19 ден литро и од тоа ќе извадат 3 литра кој го продаваат за 40ден + по литар
Автоматски споено мислење:

 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Хм, ова со штетноста на млечните производи мислам е претеризам али ај. Јас јадам сирење, особено летово со шопска, а ставам и млеко во овесните наутро. На јогурт не сум голем фан, го пијам 2-3 пати месечно, кашкавал поретко со пица или евентуално некој сендвич кога нема нешто поасално за јадење. Мислам дека во живот побргу би го откажал месото отколку млечните производи.
Не знам брат, многу штетни масти и холестерол, холестеролот не ми беше многу висок ама откако намалив млечни ми е идеален. А највеќе ме загрижи што има докази дека е канцероген, поготово студиите дека зголемува ризик за канцер на простата, а јас имав таков случај во потесно семејство.

Плус нели сега plant based is the shit, сите имаат пофалби, така да од месо само риба 2 пати неделно, пилешко 2-3 пати во месецот а црвено немам пробано година ипол.
 
B

Beginner

Гостин
Не знам брат, многу штетни масти и холестерол, холестеролот не ми беше многу висок ама откако намалив млечни ми е идеален. А највеќе ме загрижи што има докази дека е канцероген, поготово студиите дека зголемува ризик за канцер на простата, а јас имав таков случај во потесно семејство.

Плус нели сега plant based is the shit, сите имаат пофалби, така да од месо само риба 2 пати неделно, пилешко 2-3 пати во месецот а црвено немам пробано година ипол.
Ако не ти е проблем пиши повеќе за ова или линк од страната дека си го прочитал тоа. Секој ден конзумирам млечни производи дали сирење/кашкавал/млеко кога како. И погоре гледам за млекото @Zippertrax пиши кои се тие млекари и од каде ти е информацијата. Интернетот е пренатрупен со секакви информации месото ги зголемува шансите за рак во друга студија па месото ги имало потребните протеини човек да не знае што да мисли и јаде. Затоа месо (телешко) само еднаш-два пати неделно јадам. Туна/риба секој втор ден скоро, јајца секој втор ден, путер од кикирики со мед секој 2/3 ден и искрено со сите нови студии незнам колку е здраво вака. Нормално јадам и салати дневно барем во еден оброк комбинирам. Поентата ми се е "штетно" и не се знае што е стварно здраво што е штетно.
 
M

Macedon1um

Гостин
Сигурно ви текнува на скандалот со афлатоксините во млекото пред некоја година, ако не се лажам границата беше и дигната на светско ниво за дозволено присуство во млекото и производите што се прават од нив со цел да не пропадне цела таа индустрија. Инаку еве што пишува за афлатоксините.

Афлатоксините се природни микотоксини кои ги произведуваат многу видови од родот Aspergillus, габи, од кои најпознати се видовите Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus. Афлатоксините се токсични и се едни од најканцерогените познати соединенија.[1] По влегувањето во организмот, можат да бидат метаболизирани во црниот дроб во реактивни епоксиди или хидроксилирани во помалку штетен афлатоксин M1.

Бонус се концентратите со што ја хранат стоката, млекото во прав, палминото масло и разни згуснувачи што ги додаваат во млекото и млечните производи. Факт е дека се по срање е храната што ја јадеме денес вклучувајки ги и овие производи, единствен начин да уживаш во овие производи е да имаш проверен човек од каде ќе ги набавуваш овие производи. Каде стоката пред се оди на испаша и не е затворена 24/7 и каде што знаеш дека не прави разни финти.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Ако не ти е проблем пиши повеќе за ова или линк од страната дека си го прочитал тоа. Секој ден конзумирам млечни производи дали сирење/кашкавал/млеко кога како. И погоре гледам за млекото @Zippertrax пиши кои се тие млекари и од каде ти е информацијата. Интернетот е пренатрупен со секакви информации месото ги зголемува шансите за рак во друга студија па месото ги имало потребните протеини човек да не знае што да мисли и јаде. Затоа месо (телешко) само еднаш-два пати неделно јадам. Туна/риба секој втор ден скоро, јајца секој втор ден, путер од кикирики со мед секој 2/3 ден и искрено со сите нови студии незнам колку е здраво вака. Нормално јадам и салати дневно барем во еден оброк комбинирам. Поентата ми се е "штетно" и не се знае што е стварно здраво што е штетно.
Имам познаник што работи во млекара, батецов се договорил со некој сточар, во лактофризерот да му дотураат вода за повеќе литри да извадат, парите си ги делеле 50-50. Башка што тоа стоката со какви не хормони лекови и уште незнам што ги клукаат. Млекото кравјо го земале некаде 7-8% масленост. По некоја логика, го раствораат да дојдат до оние 1.8% или 2.3%. Еден калап сирење од шипка, во ред си е, наредно купување смрди корни тоа сирењето, блјак.
Се што е убо, квалитетно го извезуваат, ние отпадот го јадиме тука.

Не мислам јас дека се штетни ни млеко ни месо, штетно е оние глупостите што ги клаваат во нив за вкус и да траат по 1 месец. Од сувомеснато имам слушнато дека куленот е најгнасното нешто што можиш да го купиш и да си го трујаш органозмот а пилешкото најчисто, дали салама, пушено итн.
 
B

Beginner

Гостин
Сигурно ви текнува на скандалот со афлатоксините во млекото пред некоја година, ако не се лажам границата беше и дигната на светско ниво за дозволено присуство во млекото и производите што се прават од нив со цел да не пропадне цела таа индустрија. Инаку еве што пишува за афлатоксините.

Афлатоксините се природни микотоксини кои ги произведуваат многу видови од родот Aspergillus, габи, од кои најпознати се видовите Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus. Афлатоксините се токсични и се едни од најканцерогените познати соединенија.[1] По влегувањето во организмот, можат да бидат метаболизирани во црниот дроб во реактивни епоксиди или хидроксилирани во помалку штетен афлатоксин M1.

Бонус се концентратите со што ја хранат стоката, млекото во прав, палминото масло и разни згуснувачи што ги додаваат во млекото и млечните производи. Факт е дека се по срање е храната што ја јадеме денес вклучувајки ги и овие производи, единствен начин да уживаш во овие производи е да имаш проверен човек од каде ќе ги набавуваш овие производи. Каде стоката пред се оди на испаша и не е затворена 24/7 и каде што знаеш дека не прави разни финти.
За ова со млекото стварно не знаев немав прочитано. Ама како се дозволува вакво нешто па децата го пијат најмногу секое дете е пораснето со млеко и сеуште е најзастапено кај нив. Од сега само еднаш месечно ќе пијам и тоа само 250 мл :D Уште за сирењето и кашкавалот да испадне нешто и ќе гуглам веган фоод :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Автоматски споено мислење:

Имам познаник што работи во млекара, батецов се договорил со некој сточар, во лактофризерот да му дотураат вода за повеќе литри да извадат, парите си ги делеле 50-50. Башка што тоа стоката со какви не хормони лекови и уште незнам што ги клукаат. Млекото кравјо го земале некаде 7-8% масленост. По некоја логика, го раствораат да дојдат до оние 1.8% или 2.3%. Еден калап сирење од шипка, во ред си е, наредно купување смрди корни тоа сирењето, блјак.
Се што е убо, квалитетно го извезуваат, ние отпадот го јадиме тука.

Не мислам јас дека се штетни ни млеко ни месо, штетно е оние глупостите што ги клаваат во нив за вкус и да траат по 1 месец. Од сувомеснато имам слушнато дека куленот е најгнасното нешто што можиш да го купиш и да си го трујаш органозмот а пилешкото најчисто, дали салама, пушено итн.
Значи катастрофа за сувомесното ок никогаш не сум го сакал. Ама ова за млекото јас па си пијам преку ден по 300 мл и си викам здраво е има калциум ццц.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако не ти е проблем пиши повеќе за ова или линк од страната дека си го прочитал тоа.
Линкови до некои студии:
Milk Intake in Early Life and Risk of Advanced Prostate Cancer
Milk Consumption Is a Risk Factor for Prostate Cancer: Meta-Analysis of Case-Control Studies
Prospective Studies of Dairy Product and Calcium Intakes and Prostate Cancer Risk: A Meta-Analysis
Dairy Products, Calcium, and Prostate Cancer Risk: A Systematic Review and Meta-Analysis of Cohort Studies

Иначе веган дека спомна, според досегашните сознанија ти е во теорија најздраво, само е доста рестриктивно а јас лично не сакам да се ограничувам или да исфрлам цели категории на храна, а мислам нема ни потреба. Затоа следно најдобро нешто ти е plant based, пример јас јадам 80-85 посто растителна храна и реално не приметив никакво опаѓање ни во мускулна маса ни во сила. Од време на време месо, сирење итн. на оброци со друштво, семејни собири и слично ама во лична исхрана све што е животинско гледам да го заменам со растително ако има соодветна и исплатлива алтернатива.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Вака ако гледате на работите ќе умрете од глад.
Башка се кладам дека 50% од вас што ставате студии за токсини во храна пафкате цигари.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Вака ако гледате на работите ќе умрете од глад.
Башка се кладам дека 50% од вас што ставате студии за токсини во храна пафкате цигари.
Затоа, златна средина, од сѐ по малце.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Eve i jas da vi se ubacam bez nula znaenje i nasoka kaj teram :D Pa pomagajte.

Dekemvri/Januari od mnogu gane kaciv poveke kilogrami radi mnogu gricki, junk food i sokovi
Pa taka bataliv gane i si rekov ke slabeam so kontrolirana ishrana, sekako bez vezbanje osven redoven sex :D

Bidejki ne sum blagar pod prirodni uslovi, bataliv 100% sekakvo blago, toa bese premnogu lesno za mene.
Koga nema doma nisto blago voopsto ne mi ni teknuva. Edna banana kako zamena e odlicna... well, zamena.

Probav so tonus leb ednas dvapati ama grdi mi bea, taka da 100% bataliv leb duri ni vo nekoi zdravi formi, testo i slicno. Na pocetok mi bese tesko toa no brzo sviknav.

Isto, ne bev mesar i pred toa taka da drasticno namaliv meso. Edinstveno jadam pilesko so oriz, zelencuk i slicno. I ednas telesko vo 10 denovi moze da kasnam. No ne kako glaven del vo rucok, tuku go tretiram kako dodatok na rucokot i odtamu vo mali kolicini. I ednas u 5 meseci jadev skara. Ne mi pravi kejf meso i lesno bi se videl kako vegeterijanec ako predtoa omilen obrok ne mi bese hamburger i ne mozev da zamislam da se otkazam od pleskavica. Sega izgleda doable. The jury is still out on this, ke vidime.

Kompletno izbaciv se sto e przeno. Sekoj neupaten od tamu pocnuva, no toa mi bese kako pravilo broj eden.
Kompletno izbaceni sokovi, gazirani, gusti i bilokakvi. Tuka go opteretiv nutrito kako zamena. Plus leto e pijam mnogu poveke voda.
Obrocite t.e ciniite gi smaliv za 30% i gledam da ne se prejadam.

Imase rezultati. Pocnav so 87 kilogrami, sega sum 80.6, a ne sum nesto visok 1.78, taka da pocnuvam da se osekam pak normalno. :D Iako mislam deka se dehidriram i pregladnuvam i e nezdravo. Ponekogas go minam denot so eden obrok/rucok bidejki ne trosam mnogu i ne osekam potreba.

Se super, oslabnev a toa sakav, no sega treba da se raboti na greskite.

Prvo, muabetite za mleko od pogore. Pijam mnogu jogurt, probalans so corn flakes, razlicni semki, cija, ovosje... toa mi stana glavna zamena za dorucok/vecera mesto tostovi ili slicno. Ili mleko mesto jogurt, no sepak skoro sekoj den gi konzumiram bez skokanje. Ne znam so sto bi zamenil mlecnite proizvodi. Tuka e i sirneto, so salata ili nekoja mandza obavezno, so lubenica. I na kraj... kaskaval, mojata broj eden hrana, nesto bez koe ne bi mozel da ziveam. Koga izvadiv leb od ishrana mi stana dosta tesko da go kombiniram so bilo sto. Obavezno jadam tenko parce sekoj den po edno, na suvo, pred frizder, kako zivotno. Ne znam zamena za mlecnive proizvodi...

Drugo, vezbanje. Tuka sum mnogu slab. Mrzeliv sum po priroda, nizok pritisok 90/60 stoner, gejmer, baven covek. Voopsto nemam motivacija, a sakam sega ovaa kilaza da ja smenam od fat vo musles, ne da propdolzam nezdravo da slabeam samo. Sekako ne celam kon body buildiers telo so nizok procent na fat, tuku sakam samo da izgledam ok, lean, malku stegnato, ne mi e cel linii ili buff. Tuka se gubam niz jutub i ne znam kaj da pocnam, sekako bez teretana od start. Isto kako ishranata, prvo da smenam mindset, posle bi prodolzil teretana.

Treto e broenje kalorii. I cant be bother with that shit. Od sekogas mi izgledalo kako nesto za fanatici. Rado bi izel pola od nesto i bi ostanal nezadovolen otkolku da citam po pakovki i aplikacii za da znam dali sum postignal limit, da prodolzam ili ne. Dali moze ovoj cekor da se preskokne ili neizbezno e ponatamu? :D

Cetvrto, piev mnogu sokovi so nutrito. Dali mnogu sekeri od ovosje e loso? Isto po 2 banani jadam na den minimum.

Devojka mi pocna dieta isto so mene, bidejki istiot problem. Samo sto taa ne namali ishrana drasticno kako mene, tuku sledi nekoja devojka od jutub i od 40 denovi 30 vezba vo prosek po eden cas, plus probuva nesto broi so aplikacija kalorii, ne namali mnogu kilogrami no izgleda daleku postegnato odosto bese. Samo ona mi e nekoja motivacija za vezbanje. Drugo nemam, plus neupaten i da odam teretana mora treneri da baram i odma e demotiviracki od start. Zatoa rado bi pocnal doma prvo nekoja programa, kako sto rekov, da smenam state of mind.

Vodejki se spored naslovot na temata, ishranata ja srediv i mozam lesno da prodolzam zdravo so nekoi korekcii, plus nitu pustam, nitu kafinja, alkohol ednas mesecno... taka da na red e atletsko telo. :DDDD

Se izvinuvam na dolgiot post. Sekoj predlog e dobredojden.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Зошто пред спиење да јадеш сирење или кашкавал? Ова и во друга тема нешто спомна 50 грама сирење и литро млеко треба да се внесува, меѓу останатите работи за да стигнеш до 200 грама протеин.
Зошто овие млечни производи ги препорачуваш како добра исхрана, посебно ова пред спиење муабетов со 50 грама сирење?
Поради мсстите. Нај идеално е да се внесуват масти пред спиење со протеин така што мастите го успоравуваат варењето на протеинот и за време на спиење протеинот се вари споро така што ќе имаш доволно амино киселини за опоравк додека спиеш. Можи да се јади и грчки јогурд со доза веј и една рака лешник да го изрендаш и да го измешаш заедно со протеинот и јогуртот за пред спиење.
Телешко месо за пред спиење е одличен оброк. Ако се нема апетит, сирењето е врв.
Додека сме кај млекото како шо е спомнато горе, таја млекара шо праеше млеко од прав беше sweet milk која е веќе затворена а битолската млекара прави чисто млеко без прашак а тие тестирања шо се по интернетот се срање во боја и не се за верување пошо секој можи да објави шо ќе му текни.
Автоматски споено мислење:

Сигурно ви текнува на скандалот со афлатоксините во млекото пред некоја година, ако не се лажам границата беше и дигната на светско ниво за дозволено присуство во млекото и производите што се прават од нив со цел да не пропадне цела таа индустрија. Инаку еве што пишува за афлатоксините.

Афлатоксините се природни микотоксини кои ги произведуваат многу видови од родот Aspergillus, габи, од кои најпознати се видовите Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus. Афлатоксините се токсични и се едни од најканцерогените познати соединенија.[1] По влегувањето во организмот, можат да бидат метаболизирани во црниот дроб во реактивни епоксиди или хидроксилирани во помалку штетен афлатоксин M1.

Бонус се концентратите со што ја хранат стоката, млекото во прав, палминото масло и разни згуснувачи што ги додаваат во млекото и млечните производи. Факт е дека се по срање е храната што ја јадеме денес вклучувајки ги и овие производи, единствен начин да уживаш во овие производи е да имаш проверен човек од каде ќе ги набавуваш овие производи. Каде стоката пред се оди на испаша и не е затворена 24/7 и каде што знаеш дека не прави разни финти.
Sweet milk, to bese pred 7 godini. Od bitolskata mlekara nlekoto go kupuvaat od selo mogila, nospal, aglarci kade sto kravite se 24/7 nadvor i gi pasat a zimno vreme se zatcoreni vo ogromni hali i se ranat so seno koe go kupuvaat od zabeni kade sto ima ogromni povrsini so se kosat i se prodava senoto.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Поради мсстите. Нај идеално е да се внесуват масти пред спиење со протеин така што мастите го успоравуваат варењето на протеинот и за време на спиење протеинот се вари споро така што ќе имаш доволно амино киселини за опоравк додека спиеш. Можи да се јади и грчки јогурд со доза веј и една рака лешник да го изрендаш и да го измешаш заедно со протеинот и јогуртот за пред спиење.
Телешко месо за пред спиење е одличен оброк. Ако се нема апетит, сирењето е врв.
Додека сме кај млекото како шо е спомнато горе, таја млекара шо праеше млеко од прав беше sweet milk која е веќе затворена а битолската млекара прави чисто млеко без прашак а тие тестирања шо се по интернетот се срање во боја и не се за верување пошо секој можи да објави шо ќе му текни.
Автоматски споено мислење:


Sweet milk, to bese pred 7 godini. Od bitolskata mlekara nlekoto go kupuvaat od selo mogila, nospal, aglarci kade sto kravite se 24/7 nadvor i gi pasat a zimno vreme se zatcoreni vo ogromni hali i se ranat so seno koe go kupuvaat od zabeni kade sto ima ogromni povrsini so se kosat i se prodava senoto.
Навечер исто може и туна/риба има само масти и протеини. А ова со млекото ќе испадне како со темата веган в нон веган :D секој со различно мислење на крај убаво имаше член напишано од се по малку-умерено е најдобро. Се што ќе се претера е лошо.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Нема ти што да мислиш, студиите/науката го покажуваат тоа.
Што треба да јадеме и пиеме според науката за да истераме 100ка?
Автоматски споено мислење:

Не знам брат, многу штетни масти и холестерол, холестеролот не ми беше многу висок ама откако намалив млечни ми е идеален. А највеќе ме загрижи што има докази дека е канцероген, поготово студиите дека зголемува ризик за канцер на простата, а јас имав таков случај во потесно семејство.

Плус нели сега plant based is the shit, сите имаат пофалби, така да од месо само риба 2 пати неделно, пилешко 2-3 пати во месецот а црвено немам пробано година ипол.
Воздухот што го дишиш во Скопје е далеку поопасен од тие масти што ќе ги внесеш преку млечните продукти.
А кога станува збор карцином, науката уште лови во матно и нема појма ниту што го предизвикува 100% ниту како да го излекуваат. Да, има некоја листа од работи кои се потенцијални фактори, но ако убаво се погледне таа листа во маркетите не смееш ни да згазнеш (дури и зеленчукот и овошјето се полни се хербициди, инсектициди, пестициди кои се апла канцерогени).
За да си 100% фри од опасност треба да живееш бетер од монасите на Тибет, да се одметниш во некоја планина, сам да си одгледуваш се, да јадеш сирово или ферментирано, риба само ако поточето е солза бистро, постење обавезно и пак додека ти си ги мезиш органските моркови низ тебе во секоја секунда ќе поминуваат еден куп сигнали за телефони, сателити, радио и тн и ветерот ќе ти го донесе чадот од ѓубриштето што го палат во најблиското населено место за да не си раат.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Pocnav so 87 kilogrami, sega sum 80.6
И јас исто пред карантинов.
Ама обратно.
Почнав со 80 сега сум 87 :D
tuku sakam samo da izgledam ok, lean, malku stegnato, ne mi e cel linii ili buff.
Да не сакаш да се... тонираш? :D
Dali mnogu sekeri od ovosje e loso? Isto po 2 banani jadam na den minimum.
Па реално многу е ова. Особено затоа што не си бил благар претходно.
Со олку шеќер тешко ќе оди „тонирањето“.
Најголем проблем со соковите е што го губиш фиберот кој всушност има за цел да го неутрализира инсулинот кој се покачвит ради ног0 шечер. Цеден сок е претежно чист шечер, та нема фибер, та имаш висок инсулин/шеќер а то не е убо на долг рок.
Што треба да јадеме и пиеме според науката за да истераме 100ка?
Строго plant based.
А кога станува збор карцином, науката уште лови во матно и нема појма ниту што го предизвикува 100% ниту како да го излекуваат.
Не, не, намерно прават многу конфузија за да не знаеме кај тераме а во суштина се крие дека месото и млечните производи се број 1 предизвикувачи на канцер ама месната индустрија е многу богата финансира мн студии и затоа ние сме во конфузија. Треба малку да расчиташ вистинска наука за да сфатиш ;)
 
Последно уредено:
  • Хаха
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ne go cedam, go pijam smoothie, smeleno e. Mislam deka taka imam dovolno vlakna od ovosjata. Ama sega leto so vodava gi namaliv vo sekoj slucaj sokovite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom