Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Сложен. Незнам и колку е изводливо да се направи замена на тоа што го нема или е скапо. Само да не заборавиме дека не се сите сиромашни во земјава, има и доста членови по белиот свет, затоа онака го ставив.
Тие богатите имаат и да ја купат книгата :)
Автоматски споено мислење:

Не постои човек што се занимава со спортов а не е сиромашен :))
Има и кај нас со кеш, оди во Јане Сандански, Синерџи, Парк, фитнес Хаус, Магнус да видиш какви фаци влегуваат :)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Тие богатите имаат и да ја купат книгата :)
Автоматски споено мислење:


Има и кај нас со кеш, оди во Јане Сандански, Синерџи, Парк, фитнес Хаус, Магнус да видиш какви фаци влегуваат :)
Шала беше, се разбира дека има луѓе и со кеш што си се занимаваат со овој спорт. Муабетот ми беше дека повеќето крпиме дали да купиме протеин од 2500 или од 3500 и дали стекот ќе го јадеме оној од кам 2кг 350денари или ќе купиме Птуј 300 кг :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Дечки со сирење и кашкавал што правиме? Тоа ми остана едино „проблематично“ во хранава. Кашкавал ставам во тост секој ден за на работа. Сирење онака секој 2-3 ден.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дечки со сирење и кашкавал што правиме? Тоа ми остана едино „проблематично“ во хранава. Кашкавал ставам во тост секој ден за на работа. Сирење онака секој 2-3 ден.
Си ги јадеме и не глумиме вегани.
Не се толку штетни колку што крева џева сектава.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Си ги јадеме и не глумиме вегани.
Не се толку штетни колку што крева џева сектава.
Од све што имам прочитано, мислам дека количинава што ја јадам е занемарлива и не вреди да се замарам со тоа. Ама ете да видам, што мислат другиве. Посебно тие што „одржуваат форма“.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки со сирење и кашкавал што правиме? Тоа ми остана едино „проблематично“ во хранава. Кашкавал ставам во тост секој ден за на работа. Сирење онака секој 2-3 ден.
Откачив сирење тотално, кашкавал исто како тебе секој ден во сендвич по 2 тенки парчиња. Не е страшно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Откачив сирење тотално, кашкавал исто како тебе секој ден во сендвич по 2 тенки парчиња. Не е страшно.
А што е толку страшно со сирењево?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А што е толку страшно со сирењево?
Конкретно со сирење ништо, млечните производи се сами по себе штетни. А јас бидејќи јадев и сирење и кашкавал и пиев јогурт, морав негде да скратам па го одбрав сирењето зашто ми е потешко да го контролирам дека е солено па те тера да го јадеш повеќе.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Конкретно со сирење ништо, млечните производи се сами по себе штетни. А јас бидејќи јадев и сирење и кашкавал и пиев јогурт, морав негде да скратам па го одбрав сирењето зашто ми е потешко да го контролирам дека е солено па те тера да го јадеш повеќе.
Sirenjeto sodrzi masti i laktoza. Ako si intoleranten na laktoza, ke imas maka odnego a i izlegubat sarenila na kozata od mnogu mlecni proizvodi. Dovolno e pred spienje 50gr sirenje ili kaskaval. Umereno da se jadi e ok ama da stegas 150 gr toe mnogu.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Sirenjeto sodrzi masti i laktoza. Ako si intoleranten na laktoza, ke imas maka odnego a i izlegubat sarenila na kozata od mnogu mlecni proizvodi. Dovolno e pred spienje 50gr sirenje ili kaskaval. Umereno da se jadi e ok ama da stegas 150 gr toe mnogu.
Зошто пред спиење да јадеш сирење или кашкавал? Ова и во друга тема нешто спомна 50 грама сирење и литро млеко треба да се внесува, меѓу останатите работи за да стигнеш до 200 грама протеин.
Зошто овие млечни производи ги препорачуваш како добра исхрана, посебно ова пред спиење муабетов со 50 грама сирење?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Конкретно со сирење ништо, млечните производи се сами по себе штетни. А јас бидејќи јадев и сирење и кашкавал и пиев јогурт, морав негде да скратам па го одбрав сирењето зашто ми е потешко да го контролирам дека е солено па те тера да го јадеш повеќе.
Хм, ова со штетноста на млечните производи мислам е претеризам али ај. Јас јадам сирење, особено летово со шопска, а ставам и млеко во овесните наутро. На јогурт не сум голем фан, го пијам 2-3 пати месечно, кашкавал поретко со пица или евентуално некој сендвич кога нема нешто поасално за јадење. Мислам дека во живот побргу би го откажал месото отколку млечните производи.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Нискомаслена урда, whey/јајца и бадеми добитна комбинација пред спиење за мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom