Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
So 10 serii da mi izvinis na izrazov, moze samo da go zacheshash muskulot . 17-20 serii so tezina kojasto maksimalno ke ja dignete od 8 do 12 reps vo serija e nekoja optimalna granica za da stimuliras muskulen rast koga stanuva zbor za bic,tric,ramenja. Za grb , gradi , noze i preku 20 serii...
Mozebi nekoj ako misli deka taka moze da stimulira muskulen rast so 10 serii po muskulna grupa taka neka tera...
Sepak e individualno...
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.365
So 10 serii da mi izvinis na izrazov, moze samo da go zacheshas muskulot . 17-20 serii so tezina kojasto maksimalno ke ja dignete od 8 do 12 reps vo serija e nekoja optimalna granica za da stimuliras muskulen rast koga stanuva zbor za bic,tric,ramenja. Za grb , gradi , noze i preku 20 serii...
Mada mozebi nekoj ako misli deka taka moze da stimulira muskulen rast so 10 serii po muskulna grupa taka neka tera...
Sepak e individualno...
Со 20 серии за бицепс или трицепс ке добиеш само болки и претренираност и слаб напредок. Многумина копираат тренинзи од познати спортисти кој се на шема а натуралец такви тренинзи нетреба да прави пошто неможи нервниот систем да се опорави а и мускулот. За мала мускулна партиа се доволни 9 работни серии и 2 загревачки. За гради е оптимално 12-15 серии мах 18. За грб 18 работни и 2 загревачки серии. Имаш хипертрофни тренинг и тренинг за сила и експлозивност. За хипетрофиа од 6 до 12 повторувања, златна средина 9 повторувања. Значи со тежина со која што мах. ти е 12 повторувања а миниум 6 повторувања. То е некое правило за хипертрофни тренинг.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
So 10 serii da mi izvinis na izrazov, moze samo da go zacheshash muskulot . 17-20 serii so tezina kojasto maksimalno ke ja dignete od 8 do 12 reps vo serija e nekoja optimalna granica za da stimuliras muskulen rast koga stanuva zbor za bic,tric,ramenja. Za grb , gradi , noze i preku 20 serii...
Mozebi nekoj ako misli deka taka moze da stimulira muskulen rast so 10 serii po muskulna grupa taka neka tera...
Sepak e individualno...
На крајот филозофијата ја завршуваш со едно големо, сепак е индивидуално?!
Да ми извиниш на изразов, да не ти беше толку мудра последнава реченица, ќе дискутиравме за разни системи кои низ годините поминале низ светот, вака ај, извини :)
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Овака значи
Со 4 месеци редовно вежбање (2-3x неделно просек ) се зголемив 11 цм во обем во рамења (од некогашни 125цм на моментални 136цм)
Со 3.5 месеци редовно вежбање ( исто 2-3x неделно просек) +10 цм ширина во обем ( од некогашни 106цм на моментални 118цм)
Сето ова зголемување е со ист процент на сало.
Ме интересира од некој подолго време што вежбал, уште колку см би можел да се зголемам у грб и раменици ?
Исто подлактица немам вежбано досега, моментално е 31цм, дали би можело да се зголеми до 34-35цм и колку време би било потребно ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.365
Овака значи
Со 4 месеци редовно вежбање (2-3x неделно просек ) се зголемив 11 цм во обем во рамења (од некогашни 125цм на моментални 136цм)
Со 3.5 месеци редовно вежбање ( исто 2-3x неделно просек) +10 цм ширина во обем ( од некогашни 106цм на моментални 118цм)
Сето ова зголемување е со ист процент на сало.
Ме интересира од некој подолго време што вежбал, уште колку см би можел да се зголемам у грб и раменици ?
Исто подлактица немам вежбано досега, моментално е 31цм, дали би можело да се зголеми до 34-35цм и колку време би било потребно ?
Тие цм сигурно не се чиста мускулна маса туку 70% е сало а салото не се рачуна во масивност. Кога ќе се исчистиш ќе сватиш колку сало си наклал маместо мускул. Подлактицата зависи од генетиката а и немора да вежбаш подлактица пошто со самите тренинзи се јакнеј подлактицата, фатот. Битни ти се теицепсот и бицепсот. Јас имам генецки слаби подлактици 38цм а трицепс и бицепс 42цм.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Тие цм сигурно не се чиста мускулна маса туку 70% е сало а салото не се рачуна во масивност. Кога ќе се исчистиш ќе сватиш колку сало си наклал маместо мускул. Подлактицата зависи од генетиката а и немора да вежбаш подлактица пошто со самите тренинзи се јакнеј подлактицата, фатот. Битни ти се теицепсот и бицепсот. Јас имам генецки слаби подлактици 38цм а трицепс и бицепс 42цм.
Od kade znaes deka ne se cista muskulna masa?
Pred toa imav mev 105 cm i sega isto,
Race imam 44cm flexed, za race vezbav 5-6 meseci pred 2 godini, pred vezbanje mi bea 39cm...
Grbot kako sto rekov od, 106 pred toa, sega 118, ramenja od 125, sega 136
E podlaktica nemam vezbano nikoas i pred toa bila 31 i sega e isto pa ne mozam da recam dali genetikata mi e tolku. E sea tocno e, dosta sum zasalen, verojatno okolu 27-29% salo, a i samiot fakt deka treba da sum od 80 do 86 cm u meot, (sega 105cm) znaci sekako ke izgubam golemina.
Megutoa pak ke prasam, uste kolku bi mozelo da dodadam vo grbot i ramenjata i dali bi bilo vozmozno da ja razvijam podlakticata 2-4cm za nekolku meseca...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.365
Od kade znaes deka ne se cista muskulna masa?
Pred toa imav mev 105 cm i sega isto,
Race imam 44cm flexed, za race vezbav 5-6 meseci pred 2 godini, pred vezbanje mi bea 39cm...
Grbot kako sto rekov od, 106 pred toa, sega 118, ramenja od 125, sega 136
E podlaktica nemam vezbano nikoas i pred toa bila 31 i sega e isto pa ne mozam da recam dali genetikata mi e tolku. E sea tocno e, dosta sum zasalen, verojatno okolu 27-29% salo, a i samiot fakt deka treba da sum od 80 do 86 cm u meot, (sega 105cm) znaci sekako ke izgubam golemina.
Megutoa pak ke prasam, uste kolku bi mozelo da dodadam vo grbot i ramenjata i dali bi bilo vozmozno da ja razvijam podlakticata 2-4cm za nekolku meseca...
Za to vreme so si treniral kako sto kazuvas nevozmozno e da si kacil tolkava muskulna masa osven ako si na doping. Inace uste kolku meseci ti trebaat za da kacis plus masa to zavisi so genetikata, nacinot na ishrana, trening, odmor. Za 4 meseci bi trebalo da imas rezultat.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Za to vreme so si treniral kako sto kazuvas nevozmozno e da si kacil tolkava muskulna masa osven ako si na doping. Inace uste kolku meseci ti trebaat za da kacis plus masa to zavisi so genetikata, nacinot na ishrana, trening, odmor. Za 4 meseci bi trebalo da imas rezultat.
Да те потсетам само со кого си правиш муабет:
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Здраво, дечки кажете ми вие кај купувате храна која е ефтина и богата со протеини.
Ме интересира пример 30 јајца класа Л за колку најефтино и каде може да се најде, колку е кило пилешки гради, пилешки стек и пилешки бело месо, дали под 200 денари има негде и кај.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.365
Здраво, дечки кажете ми вие кај купувате храна која е ефтина и богата со протеини.
Ме интересира пример 30 јајца класа Л за колку најефтино и каде може да се најде, колку е кило пилешки гради, пилешки стек и пилешки бело месо, дали под 200 денари има негде и кај.
Bo kam pileskoto go zemam 170denari kiloto,teleskoto meso go zemam 700denari 1.5kg ko ke go najdam na popust. Jajca od pazar max 180denari vloska. Nekogas zemam i od tie od 160denari. Ovez isto od kam mislam bese 55 denari 500gr. Riba tuna od kam, blaga pavlaka, jogurd i mleko od kam. Celo pakovanje mleko 12parcina ti se 350denari.Angro market itamu ima evtino pilesko 165denari kg. samo e pozilavo.
Fstak, orev i kikira pretezno zemam od kaj prodavnici za zitarki pretezno od kaj turci so gi drzat dujkanite, poevtini i sekogas presni mu se. 60denari 100gr fstak. vo kam 75se. Gore dolu mesecno za hrana begat 8000denari.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Bo kam pileskoto go zemam 170denari kiloto,teleskoto meso go zemam 700denari 1.5kg ko ke go najdam na popust. Jajca od pazar max 180denari vloska. Nekogas zemam i od tie od 160denari. Ovez isto od kam mislam bese 55 denari 500gr. Riba tuna od kam, blaga pavlaka, jogurd i mleko od kam. Celo pakovanje mleko 12parcina ti se 350denari.Angro market itamu ima evtino pilesko 165denari kg. samo e pozilavo.
Fstak, orev i kikira pretezno zemam od kaj prodavnici za zitarki pretezno od kaj turci so gi drzat dujkanite, poevtini i sekogas presni mu se. 60denari 100gr fstak. vo kam 75se. Gore dolu mesecno za hrana begat 8000denari.
Само надополнување, за 2.200 kcal може да се помине со 4.000-4.500 денари full исхрана... Поскапо е да јадиш бели пецива и брза храна дрфинитивно!
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.365
Само надополнување, за 2.200 kcal може да се помине со 4.000-4.500 денари full исхрана... Поскапо е да јадиш бели пецива и брза храна дрфинитивно!
Па да, и претежно земам и готова храна или хамнургер, гиро и кокакола обавезно и тука бега парата. Со тие пари шо ги давам за брза храна, иди едно паковање пилешки стек да се купи ама ради работа во смени земам и брза храна. 2500 денари се плус само во брза храна ама тое брз живот.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
sakam da oslbam preku 15 kg. na koj nacin ke go postignam istoto? sovet
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
sakam da oslbam preku 15 kg. na koj nacin ke go postignam istoto? sovet
Ниско јаглехидратна здрава храна или кето диета плус зголемена физичка активност барем 5 пати у неделата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom