Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Решив да почнам со слабеење затоа што си имав стресен период и стомак пуштив се здебелив малце па си гледав некои си суплименти да земам па прво читав и во форумов доста има искусни секој совет е добро дојден планирам во теретана и диетален план да си направам , видов од овие таблети Фат директ иначе висок 175цм 90кг 25год па нова промена и секој совет добро дојден :)
Помалце јади. Ти внесуваш дупло калории него што ти е потребно за таа висина, идеална тежина за тие 175 ти е негде 70-75 кг.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Јас не познавам некој да почнал да вежба и да праша, што да јадам и како да вежбам. Сите првото нешто што го пишат е "ШТО ДА ЗЕМАМ"?

А за овај погоре шо кажва приказни со таја веганската диета... немам коментар. Утре ќе прочиташ Personal Trainer кај него во био на инста.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Јас не познавам некој да почнал да вежба и да праша, што да јадам и како да вежбам. Сите првото нешто што го пишат е "ШТО ДА ЗЕМАМ"?

А за овај погоре шо кажва приказни со таја веганската диета... немам коментар. Утре ќе прочиташ Personal Trainer кај него во био на инста.
Коментар на место. Се тешам со тоа што мислам дека секаде има вакви појави.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Предлог што да си земам за на работа со туна?
Пошто само туна ми е малку
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Предлог што да си земам за на работа со туна?
Пошто само туна ми е малку
Се, спакувај во стаклен сад и културно отвори и јади си на работа не е тешко, не е срамота...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Предности и мани на кето диета за почетници, ако не ви е проблем? 170 cm, околу 60 kg, оптимална тежина на која сум се држела поголемиот дел од животот ми е некои 55 kg, последниве неколку години ги покачив. И дали со тоа можам успешно да редуцирам масни наслаги и да дефинирам мускулна маса, во комбинација со некои физички вежби? Би ве замолила за нешто пократко срочено околу ова, благодарам.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Што јадете сабајле на работа, да не вклучува леб?
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Што јадете сабајле на работа, да не вклучува леб?
Овес, семиња(ленено,чиа,сусам,тиква), јаткасти плодови(јас ставам шо иам у моментот највише лешник или бадем), суво овошје(брусница) и банана и вишни/малини смрзнати по една шака( тоа ми дава течност на целата смеса) - не одзема мн време за подготовка, а може да те најаде комотно.


Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Предности и мани на кето диета за почетници, ако не ви е проблем? 170 cm, околу 60 kg, оптимална тежина на која сум се држела поголемиот дел од животот ми е некои 55 kg, последниве неколку години ги покачив. И дали со тоа можам успешно да редуцирам масни наслаги и да дефинирам мускулна маса, во комбинација со некои физички вежби? Би ве замолила за нешто пократко срочено околу ова, благодарам.
Za pocetnik se preporacuva da ne se gnjavi so teski dieti. Taja dieta e teska za drzenje i saka mnogu mnogu vnimavanje na ishranata. Zapocni vo teretana ili ako neodis vo teretana, pocni so kardio, brzo odenje na prazen stomak. Tie 5kg pola se voda, natrium, glikogen. @Invader na sabajle ovez vo zamena za lebot.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Предности и мани на кето диета за почетници, ако не ви е проблем? 170 cm, околу 60 kg, оптимална тежина на која сум се држела поголемиот дел од животот ми е некои 55 kg, последниве неколку години ги покачив. И дали со тоа можам успешно да редуцирам масни наслаги и да дефинирам мускулна маса, во комбинација со некои физички вежби? Би ве замолила за нешто пократко срочено околу ова, благодарам.
Јас најдобра форма у живот имав кога бев на кето и тоа бев само 1.5 месец. Сега од средина на март ќе почнам пак, ама овојпат планирам некаде околу 3 месеци, таман до летото.
Предности: ако ја правиш диетата правилно, ќе стопиш масти, ќе имаш загуба на мускул ама нема се исушиш, ќе се осеќаш поубаво, никогаш нема да се осеќаш подуено, поздрава столица :icon_lol: и тн.
Недостатоци: првите денови ќе се осекаш многу лошо, најверојатно ќе ти се јави кето грип (keto flu), ќе ти се врти, ќе осеќаш како да имаш грутки во стомакот, меѓутоа не е ништо страшно и мислам дека можат да се намалат симптомите со внес на повеќе сол (треба да си прочиташ), ако го преживееш тој период после ќе се осеќаш феноменално. Други недостатоци се дека неможеш да јадеш како "човек", нема благо ништо, нема сокови, нема алкохол, нема леб, нема ориз, компир, овошје и се друго што е убаво.
Исто мислам дека имам читано дека поради зголемен број на кетони, се менува мирисот на здивот (ваљда према полошо), а претпоставувам и мирисот на другите телесни течности.
Автоматски споено мислење:

Што јадете сабајле на работа, да не вклучува леб?
Пред работа си правам шејк:
1. лешниците ги мелам прво во блендер, па додавам:
2. млеко
3. доза веј протеин
4. чиа семе
5. две оризови колачиња (rice cakes)
6. малини или микс од замрзнато овошје (ги има во Кам по добра цена)

Исто, према тоа дали сакаш да внесуваш повеќе или помалку калории, можеш да си додадеш и мед, овес, путер од кикирики, кокосово масло, други семиња, банана... едноставно експериментираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom