Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Другар, симнав 25 килограми пред 3 години со не-кето диета (за 7 месеци). Многу добро знам каква е маката секој ден со пазење на внес на исхрана, течности, суплементи (основни) и вежбање.

Еве сега ќе ја терам оваа некој месец, па ќе направам споредба. Тогаш и бев помлад така да кажам, не многу хахах, али секако има влијание општо врз брзината на метаболизмот.

Сега за сега се чувствувам супер, иако во теретана немам толку сила, но тоа не е до диетата, туку до мојата пауза од вежбање (2-3 месеци).
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Нема да имаш толкава сила како со јаглехидрати особено не таква пумпа кога би биле мускулите полни со гликоген.
Најдобро е таква споредба иначе.;):D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Да дојдам до кај 90кг, после е подруго со исхрана и вежбање...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@storm03m , убава изрека, само што атлетите кога прават кардио, не ги изоставуваат тежинските тренинзи.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
:pos::pos::pos:
Како бе екстремно тешко? Дефицит е дефицит, без разлика дали си на кето, хроно или ПитуГули55 диета.

Ајде пак од почеток. Прочитај ме бавно за да разбереш оти овака верглаш.
Тие луѓе на кето диета што губат по 15, 20, 25 кила, како ја губат таа тежина? Ветер и магла?

На пример еве оваа:

https://www.reddit.com/r/keto/comments/bttt42/a_few_reflections_from_one_year_on_the_keto_diet/



Или овој

https://www.reddit.com/r/keto/comments/btskzc/6_months_45_lbs_down/




Нормално дека и вежбање/физичка активност е MUST, ама да лупаш глупости како тоа не можело дефицит со кето е стварно...
ok man, me otkri deka sakam da te zeznam i da ti podmetnam nisko maslena, nisko kaloricna dieta, polna so ovosje i zelencuk, zitarici i niskomasleni mlecni proizvodi. Ke ostanam bez dolarite sto mi bea veteni deneska.

Mozam togas da ti dadam recept za keto-salata so cvarki so rebra, przeni vo margarin prelieni so majonez, ako sakas, ako ne ok.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
Zdravo dechki, dolgo vreme ne bev aktiven na forumov pribidejki si ja zaborajv lozinkata i mi beshe mrza da ja restartiram. Megjutoa, nekoe vreme ve chitam i gledam deka imat dosta chlenovi sho se razbiret na ovaa tematika i bi sakal da pobaram sovet/mislenje od vasha strana.

Vo Germanija sum vekje 5 meseci i ne deka nekogash sum bil fit, ama pak sea epten se zapustiv. Rabotam po 9 sati vo kancelarija, gubam vreme po sat,sat i pol vo denot na prevozi taka da noviot nachin na zhivot si go zede danokot.
However, pred 2 meseci zapochnav nekoja si dieta/reducirana ishrana propratena so teretana (4-5 dena nedelno, megjutoa mnogu pojke fokus na kardio : steper,trchanje na traka,orbitreci,rowing spravi itn tin).Vo globala ne znam kolku se tochni merachite na potrosheni kalorii sho se namesteni na gorenavedenite spravi, ali vo prosek sum pomegju 700 i 1100 izgoreni kalorii na vezhbanje. Nekoj si specifichen plan na ishrana nemav, ali vo princip beshe vaka :

Doruchek : retko go imam, ali ko kje go imam e ili ovoshje (banana,jabolko), mnogu retko parche dvopek so kashkaval, ili pak chinija cereals.
Ruchek : pileshko,riba ili teleshko so kopmir i oriz (vareni,bez mnogu zachini) i obavezno zelenchuk (grashoci,brokuli,morkov) i salata.
Vechera : najchesto tuna konzerva vo kombinacija so pchenka, nekogash 2-3 vareni jajca so 2 parchinja dvopek, porcija salata ili porcija testenini (pusto nemozham a da gi nemam barem ednash nedelno na meni)

Lebot prestanav da go konzumiram, kafeto bez shekjer da go pijam i shekjeri od tipot na chokoladi,slatki, gazirani/konzervirani sokovi skoro 100% go isfrliv od upotreba. Niti chipsoj,smoki i ostali zaebancii. Alkohol samo za vikendi.

E sea, oslabev okolu 6 kilogrami vo tekot na ovoj period, ama nekako osekjam deka stagniram (teloto mi se navikna) i deka ne gubam na kilazha (momentalno sum 90-91, celta mi e da slezam do 84). Ne me bivalo nikogash vo razbiranje i kombiniranje na jaglehidrati,proteini, masti i slichni nutricionistichki vrednosti, taka da dosta raboti koi sho bea spomnati niz izminative nekolku strani ne gi razbiram. Sho znachit deka, dokolku nekoj e raspolozhen nakratko i so prosti zboroj sho bi mozhel da smenam,dodam ili pak otrstanam od gorespomenatoto, a bi me doblizhilo do toa nekoe prodolzheno gubenje na tezhina - bi vi bil iskreno blagodaren :)

Se izvinuvam na podolgiot post, pardoniram ako naprajv guzhva.
Sekoe dobro :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Истово погоре @STEALTH може да се постигне и без кето да знаеш. Калориски дефицит, сооднос на макронутриенти, тежински тренинг и low intensity cardio секој ден. High intensity кардио кога се прави пауза од тежински. Многу незнаат за придобивките и разликите на low i high intensity cardio.

Да кето е нај брза, ама 2 недели разлика не менуваат многу.

Еднашка наидов на една мисла, "Ако сакаш да изгледаш како атлета гледај како тие го прават тоа". И така е барем до сега тоа што сум го постигнал.
Може, само што со високопротеинска и ротација на јаглехидрати или како и да ја вртиш со низок процент на масти, ќе треба да внесуваш по 250 грама протеин дневно, па нема да те оправат ни 200 евра месечно само за храна (и тоа да имаш време да готвиш дома, ако јадиш најчесто надвор и тие ќе ти бидат малку), а со кетото ќе го постигнеш истото, ќе се замараш помалку, ќе изгубиш исто и може и помалку мускул и ќе поминеш поефтино.

БТВ ме мрзи да ви реплицирам на сите еден по еден, кој како ви одговара така терајте со диетите, ви гарантирам дека 2-3 месеци кето нема да ви направи ни атеросклероза, ни висок холестерол (зборувам за долготрајно, привремено е нормална појава), висок притисок или било какво друго нарушување, далеку поголема е шансата салото кое сте го накрцале да ви направи поголема штета ако го почувате на вас, отколку диетата.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Zdravo dechki, dolgo vreme ne bev aktiven na forumov pribidejki si ja zaborajv lozinkata i mi beshe mrza da ja restartiram. Megjutoa, nekoe vreme ve chitam i gledam deka imat dosta chlenovi sho se razbiret na ovaa tematika i bi sakal da pobaram sovet/mislenje od vasha strana.

Vo Germanija sum vekje 5 meseci i ne deka nekogash sum bil fit, ama pak sea epten se zapustiv. Rabotam po 9 sati vo kancelarija, gubam vreme po sat,sat i pol vo denot na prevozi taka da noviot nachin na zhivot si go zede danokot.
However, pred 2 meseci zapochnav nekoja si dieta/reducirana ishrana propratena so teretana (4-5 dena nedelno, megjutoa mnogu pojke fokus na kardio : steper,trchanje na traka,orbitreci,rowing spravi itn tin).Vo globala ne znam kolku se tochni merachite na potrosheni kalorii sho se namesteni na gorenavedenite spravi, ali vo prosek sum pomegju 700 i 1100 izgoreni kalorii na vezhbanje. Nekoj si specifichen plan na ishrana nemav, ali vo princip beshe vaka :

Doruchek : retko go imam, ali ko kje go imam e ili ovoshje (banana,jabolko), mnogu retko parche dvopek so kashkaval, ili pak chinija cereals.
Ruchek : pileshko,riba ili teleshko so kopmir i oriz (vareni,bez mnogu zachini) i obavezno zelenchuk (grashoci,brokuli,morkov) i salata.
Vechera : najchesto tuna konzerva vo kombinacija so pchenka, nekogash 2-3 vareni jajca so 2 parchinja dvopek, porcija salata ili porcija testenini (pusto nemozham a da gi nemam barem ednash nedelno na meni)

Lebot prestanav da go konzumiram, kafeto bez shekjer da go pijam i shekjeri od tipot na chokoladi,slatki, gazirani/konzervirani sokovi skoro 100% go isfrliv od upotreba. Niti chipsoj,smoki i ostali zaebancii. Alkohol samo za vikendi.

E sea, oslabev okolu 6 kilogrami vo tekot na ovoj period, ama nekako osekjam deka stagniram (teloto mi se navikna) i deka ne gubam na kilazha (momentalno sum 90-91, celta mi e da slezam do 84). Ne me bivalo nikogash vo razbiranje i kombiniranje na jaglehidrati,proteini, masti i slichni nutricionistichki vrednosti, taka da dosta raboti koi sho bea spomnati niz izminative nekolku strani ne gi razbiram. Sho znachit deka, dokolku nekoj e raspolozhen nakratko i so prosti zboroj sho bi mozhel da smenam,dodam ili pak otrstanam od gorespomenatoto, a bi me doblizhilo do toa nekoe prodolzheno gubenje na tezhina - bi vi bil iskreno blagodaren :)

Se izvinuvam na podolgiot post, pardoniram ako naprajv guzhva.
Sekoe dobro :)
Разлистај на назад има доста совети, да не се повторуваме сите исто па исто, 90% од советите се екстра за почетници види прилагоди ги на начинот на живот.

Ако немаш доволно време за оброк регуларен тука ти е whey protein во комбинација со јаглеходрат. Друго има разлика помеѓу глукозен и сахарозен шеќер, тоа е битно за слабеење. Low i high intensity cardio види ги разликите и предностите.

Додека си на "cutting" чистење на масти, според истражувања соодносот на макроси е(40%јаглех. 30%протеини, 30%масти) од вкупниот внес на калории.

1г протеин=4кцал
1г јаглеход.=4кцал
1г масти=9кцал

Удри математика и пресметај дневен внес на калории иако на нет не се толку точни ама колку од прилика да знаеш, и после ќе пратиш да корегираш плус минус калории.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Некое добро овчјо млеко некој да препорача, ако има нека сликни тоа табелата. Ми треба за течни лесни калории.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Добро, едно НУБСКО прашање:
Kaко може денес да се измерам 99.7кг, а минатата недела (во недела) се измерив 99... Очекував најмногу 98, пошто почна малку да ми се познава по фармерки (стануваат полабави) во бутовите и половината.
Дали ја изгубив водата првата недела, од 101 паднав за 6 дена на 99 и ова сега ми е реалната тежина симната за две недели... Што и не е така лошо (две кила за две недели), претпоставувам дека утре ќе се измерам 99.

Значи, почнав со кето на 20.05 со 101 (или нешто ситно повеќе, не се измерив пред да почнам). Минатата недела вежбав 5 дена (пон - петок), оваа само 2 (пон - вто, обврски после работа и немав време/бев убиен за теретана). Исхраната си ја пазам исто како и на почетокот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Добро, едно НУБСКО прашање:
Kaко може денес да се измерам 99.7кг, а минатата недела (во недела) се измерив 99... Очекував најмногу 98, пошто почна малку да ми се познава по фармерки (стануваат полабави) во бутовите и половината.
Дали ја изгубив водата првата недела, од 101 паднав за 6 дена на 99 и ова сега ми е реалната тежина симната за две недели... Што и не е така лошо (две кила за две недели), претпоставувам дека утре ќе се измерам 99.

Значи, почнав со кето на 20.05 со 101 (или нешто ситно повеќе, не се измерив пред да почнам). Минатата недела вежбав 5 дена (пон - петок), оваа само 2 (пон - вто, обврски после работа и немав време/бев убиен за теретана). Исхраната си ја пазам исто како и на почетокот.
Написе вода и качисе навага и ќе ти покажи 1кг+.
Секоја недела да намалуваш по 1кг е сосема во ред. Најбитна ти е храната и кардиото.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Мал апдејт:

Почнав со 101кг на 20.05, еве денес 98кг, што значи се држам до планот 1 килограм за 1 недела. Многу задоволен и од начинот на исхрана и од малиот напредок. Мислам дека во мене веќе нема вода како пред кетото (не се чувствувам, ниту изгледам така puffy во лицето и во бутините), но сега се е сало што мора да се симне.

Ставено ми е во MyFitnessPal да дојдам до 90кг, но о том - потом. :noze:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Еве се одлучив и јас после некое време, пак да почнам малце да пазам на исхрана. Не пратам конкретно никаква диета, туку онака од глава шеќери на минимум (само од овошје), маснотии и хидрати малце помалце и протеини што повеќе.
Си регистрирав и на myfitnesspal (топ апликација), ставив свои податоци и циљ до колку сакам да се спуштам со килограми и ми израчуна нешто вака:

Значи демек по 1850 калории на ден. Сликава е од вчера, денес ќе видиме мислам масти ќе идат малце во минус (плескавица ручок и омлет вечера :icon_mrgr:).
Е сега, со калорииве секој ден сум во минус. Обично сум од 1300 - 1500 на ден. Не се осеќам гладен, јадам бар 4 пати на ден, плус малце овошје во меѓувреме. Пијам по 3 литра вода на ден. Иначе и во текот на денот трошам доста калории, идам на работа со точак (пола саат во еден смер), плус трчам бар 3 пати неделно. За викенд исто некој излет со точак 2-3 саати.
Треба да појачам калорииве? 93 кг имам, сакам до 80 да дојдам. После ќе видам, дали ќе идам уште надоле. Ставив на апликацијава демек по 1 кило на недела да губам, ама мислам ако продолжам вака може и повеќе да биде. Не знам колку е здраво тоа..

Ајде пукајте, другиве малце поискусни :D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Еве се одлучив и јас после некое време, пак да почнам малце да пазам на исхрана. Не пратам конкретно никаква диета, туку онака од глава шеќери на минимум (само од овошје), маснотии и хидрати малце помалце и протеини што повеќе.
Си регистрирав и на myfitnesspal (топ апликација), ставив свои податоци и циљ до колку сакам да се спуштам со килограми и ми израчуна нешто вака:

Значи демек по 1850 калории на ден. Сликава е од вчера, денес ќе видиме мислам масти ќе идат малце во минус (плескавица ручок и омлет вечера :icon_mrgr:).
Е сега, со калорииве секој ден сум во минус. Обично сум од 1300 - 1500 на ден. Не се осеќам гладен, јадам бар 4 пати на ден, плус малце овошје во меѓувреме. Пијам по 3 литра вода на ден. Иначе и во текот на денот трошам доста калории, идам на работа со точак (пола саат во еден смер), плус трчам бар 3 пати неделно. За викенд исто некој излет со точак 2-3 саати.
Треба да појачам калорииве? 93 кг имам, сакам до 80 да дојдам. После ќе видам, дали ќе идам уште надоле. Ставив на апликацијава демек по 1 кило на недела да губам, ама мислам ако продолжам вака може и повеќе да биде. Не знам колку е здраво тоа..

Ајде пукајте, другиве малце поискусни :D
Со 93 кила, јадеш по 1300-1500 калории на ден, и не се чувствуваш гладен? Да не праиш некоја грешка во калкулацијата :) ?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Мислам дека не правам никаква грешка, еве пример од еден цел ден:

На словенечки е, ама мислам дека повеќето се разбира. Се на се излезе 1350 калории.
Еве на кратко да пишам: сабајле пред работа едно парче полнозрнат леб, туна во конзерва и краставица. На работа сендивч со пилешки гради и кашкавал. Плус банана и кајсии во меѓувреме. Дома после ослич со салата за ручок и пилешко филе со јогурт за вечера. За вечера не ни бев нешто многу гладен, затоа само едно парче изедов од филето приближно 100 грама.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom