Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Целулозата од снегулките и лактозата од јогуртот/млекото во комбо ти ги прават гасовите. Ваљда си интолерантен на лактоза.
Кај гравот исто целулозата ги предизвикува грмотевиците.
Веројатно си во право но лактоза сама по себе ни ми прави, млеко и млечни производи можам без никаков проблем само не и овес:)[DOUBLEPOST=1550437347][/DOUBLEPOST]
jaди пченкарни снегулки, не праат проблем тие
Дали се добри за здравје, гмо и слично. Овес со веј, банана путер од кикирики како и малку мед ми е бомба за пред тренинг. Плус е многу вкусно.Дали пченкарните го имаат тој состав 12-13 гр протеин и малку шеќер под 2грама 100?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Веројатно си во право но лактоза сама по себе ни ми прави, млеко и млечни производи можам без никаков проблем само не и овес:)[DOUBLEPOST=1550437347][/DOUBLEPOST]
Дали се добри за здравје, гмо и слично. Овес со веј, банана путер од кикирики како и малку мед ми е бомба за пред тренинг. Плус е многу вкусно.Дали пченкарните го имаат тој состав 12-13 гр протеин и малку шеќер под 2грама 100?
не се разбирам што состав има но се хранливи, ја не сум билдер иначе, ги јадам најчесто како ужина со јогурт и вкусно е.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
не се разбирам што состав има но се хранливи, ја не сум билдер иначе, ги јадам најчесто како ужина со јогурт и вкусно е.
Ако сакаш сликни состав па сподели тука или по порака кога ќе можеш.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Фала, но мислев на тие што ти ги јадеш јас не сум забележал такви по маркетите. Исто така сметам дека имаат многу шеќер...

Ти мислиш за оној жолтиот класичен корнфлекс тоа е полно со шеќер не е воопшто здраво... Да не зборам за гмо
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Фала, но мислев на тие што ти ги јадеш јас не сум забележал такви по маркетите. Исто така сметам дека имаат многу шеќер...
моментално немам ми се потрошија завчера :) Фирмиве истите генерички ги лепат на сите не се замараат околу тоа, иначе ја ги земам од стокомак. Едни мислам им се само, одма ќе ги приметиш у проѕирна амбалажа и не се скапи, у кам исто има но нивните не ми праат мерак како здробени им се.
 
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Ima nekoj raspolozen so mozi da mi objasni nekoj raboti za zgolemuvajne na tezina ili nesto link da mi daj. btw 51kg 19 god. ‍♂
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ako do sea ne si jadel ovesni i sea si pocnal naednas da jades sekoj den, ednostavno stomakot ne ti e naviknat na taa kolicina na dietski vlakna.
Prodolzi taka, ne e niso strasno za tebe (e sea za tie okolu tebe drug muabet). Ako ne se podobri posle mesec dena batali gi i najdi drug jaglehidrat so pomalku ti smeta na varenjeto.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво момци

Мислам дека тука е местото да се обратам.

Сакам да внесувам повеќе протеини во исхраната но поради икс причини(најголем дел мрза) не внесувам онолку колку што сакам и м ие потребно. Моментално пијам сурутка 80% која ја купувам од виталија и сакам да земам поголемо пакување. Ми препорачаа да најдам човек кој се бави со правење на сирење и од него да земам кравја сурутка. Но таа не била во прав и е доста поефтина. Исто гледам дека се продава поголемо пакување на сурутка(whey) по продавниците со додатоци како аминокиселини и плус други работи...

Прашањето е дали би ми препорачале да земам од продавниците за суплементи или од човек кој работи со млечни прозиводи. Кој од овие е побезбеден и поефективен?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Здраво момци

Мислам дека тука е местото да се обратам.

Сакам да внесувам повеќе протеини во исхраната но поради икс причини(најголем дел мрза) не внесувам онолку колку што сакам и м ие потребно. Моментално пијам сурутка 80% која ја купувам од виталија и сакам да земам поголемо пакување. Ми препорачаа да најдам човек кој се бави со правење на сирење и од него да земам кравја сурутка. Но таа не била во прав и е доста поефтина. Исто гледам дека се продава поголемо пакување на сурутка(whey) по продавниците со додатоци како аминокиселини и плус други работи...

Прашањето е дали би ми препорачале да земам од продавниците за суплементи или од човек кој работи со млечни прозиводи. Кој од овие е побезбеден и поефективен?
Таја млечната сурутка не е 100% до обработена и содржи масти и голема количина лактоза. Од било каде и да ја земеш сурутката е таја.
За да внесеш 20гр. протеин треба да испиеш 200гр. прав од сурутката пошто во 50гр. содржи само 5гр. протеини а остатокот се масти и лактоза. Толкава грамажа на лактоза не е здраво.
За 1600 денари имаш 1500грама веј протеин од трек сега е на попуст.
Таја сурутка која се продава во продавниците за суплемемти,таја е 100% концетрирана,целосно обработена и изваден е само протеинот и содржи многу малку масти и малку лактоза. Едно големо НЕ за сурутките кој се продават по продавници.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Здраво момци

Мислам дека тука е местото да се обратам.

Сакам да внесувам повеќе протеини во исхраната но поради икс причини(најголем дел мрза) не внесувам онолку колку што сакам и м ие потребно. Моментално пијам сурутка 80% која ја купувам од виталија и сакам да земам поголемо пакување. Ми препорачаа да најдам човек кој се бави со правење на сирење и од него да земам кравја сурутка. Но таа не била во прав и е доста поефтина. Исто гледам дека се продава поголемо пакување на сурутка(whey) по продавниците со додатоци како аминокиселини и плус други работи...

Прашањето е дали би ми препорачале да земам од продавниците за суплементи или од човек кој работи со млечни прозиводи. Кој од овие е побезбеден и поефективен?
Прави според меѓу сурутка (евтино) и протеин од сурутка (поскапо).
Првата содржи јаглехидрати на прво место, па протеини и масти, додека кај втората и изолиран само протеинот.

У глобала, насекаде (и низ маркетите) продуктите со подобар процент на протеини се поскапи (месо, урда, јајца, протеин од сурутка...), отколку оние кај што доминираат јаглехидратите (леб, тестенини, ориз, компир, овес...).[DOUBLEPOST=1552923921][/DOUBLEPOST] Сте ги пробале?
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Прави според меѓу сурутка (евтино) и протеин од сурутка (поскапо).
Првата содржи јаглехидрати на прво место, па протеини и масти, додека кај втората и изолиран само протеинот.

У глобала, насекаде (и низ маркетите) продуктите со подобар процент на протеини се поскапи (месо, урда, јајца, протеин од сурутка...), отколку оние кај што доминираат јаглехидратите (леб, тестенини, ориз, компир, овес...).[DOUBLEPOST=1552923921][/DOUBLEPOST] Сте ги пробале?

Супер сооднос цена - грами на протеин, а и вкусни се. Има и 25 грама јаглехидрати, повеќето лактоза претпоставувам, па добар е за после тренинг ако имаш подолг период до прав оброк.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Супер сооднос цена - грами на протеин, а и вкусни се. Има и 25 грама јаглехидрати, повеќето лактоза претпоставувам, па добар е за после тренинг ако имаш подолг период до прав оброк.
Нема лактоза, ама по сооднос на цена поубо е лапниш две дози whey, барем ќе го знаеш аминокиселинскиот состав...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom