Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Магнезиум за релаксација,стрес,опуштање
Б комплекс за енергија
Витамин Ц за подобар имунитет
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
За што служи магнезиум, б комплекс и витамин ц?
И дали е многу ако пиеш 1 апче б комплекс од 500мг дневно?
ja podobruva proteinskata sinteza vo muskulnite kletki, gi opusta nervnite zavrsetoci na teloto, go namaluva stresot, ja podobruva energiata i go namaluva zamorot. B6 e dobar isto za nervnite zavrsetoci, za opustanje na muskulite, ja namaluva bolkata vo muskulite i najdobro e da se pie so magnezium. vitaminot c stiti od nastin, za podobruvanje na imunitetot. k2 vitaminot e dobar za rskavicite na nozete i racete, ja ublazuva bolkata i e kako hranliva materia za koskite i ne se pie dolgo vreme. za D3 nemam proucvano mnogu no to so imam citano e deka pomaga vo namaluvanje na stresot. vitamin C pijam od 1000mlg ama e dovolno od 500. magnezium od 250 do 350mlg e dozvoleno vo denot.
imav nedostig na vitamin c zato pijam od 1000mlg.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Јас земав магнезиум но некако не осеќам никаков бенефит од него, да приметам некоја промена мислам, исто се осеќам и кога го земам и кога не.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Јас земав магнезиум но некако не осеќам никаков бенефит од него, да приметам некоја промена мислам, исто се осеќам и кога го земам и кога не.
Тоа значи дека доволно внесуваш од исхрана и не ти треба. Остај овие шо зборат земам ова земам она цинк бакар шкљ. ИСХРАНА > СЕ ОСТАНАТО.

Too much bro science ... im out.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Тоа значи дека доволно внесуваш од исхрана и не ти треба. Остај овие шо зборат земам ова земам она цинк бакар шкљ. ИСХРАНА > СЕ ОСТАНАТО.

Too much bro science ... im out.
Толку многу bro-science има во под-форумот не знам ни дали вреди да се коментира повеќе...
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Можи глупо ќе е прашањето ама дали е штетно да се јадат по 10 јајца (цели, и белки и жолчки) на ден? Пример 5 насабајле и 5 навечер. Нешто слушнав било штетно за жолчката (органот). Иначе прилично сум слаб, одам во теретана и сакам да зголемам мускулна маса.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Можи глупо ќе е прашањето ама дали е штетно да се јадат по 10 јајца (цели, и белки и жолчки) на ден? Пример 5 насабајле и 5 навечер. Нешто слушнав било штетно за жолчката (органот). Иначе прилично сум слаб, одам во теретана и сакам да зголемам мускулна маса.
жолчки само 2-3 максимум на ден, белките не се штетни
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
СТОП!

Како бе тоа кажувате максимум 2-3 жолчки на ден? Од каде тоа, од некое истражување во 1910 година во САД или вие сте правеле сами тест?


СПОРЕД НЕКОИ ТУКА 1 ПАКЕТЧЕ ЧИПС (грубо земено) ДЕНОТ НЕ Е ЛОШО, АМА ЗАТОА 3 ЈАЈЦА ЦЕЛИ СЕ СМРТ, ХОЛЕСТЕРОЛ, ЗАМАСТЕН ЏИГЕР, КАНЦЕР, ВОДА ВО КОЛЕНО...


BTW. Не ти требаат 10 јајца на ден, ти треба правилна балансирана исхрана.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Доколку немаш веќе постоечки проблеми со холестеролот, јади си слободно колку сакаш јајца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom