Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Здраво на сите, нов сум на форумов и се регистрирав пошто сум нов во фитнесов.

181cm сум висок и сум 78.5 кг. Пред 2 недели почнав во теретана ради активирање на тело и желба да имам више мускулна маса на мене. Вежбам по 3 пати неделно и со некој режим на здрава исхрана, али сакам да знам дали е добар и дали треба нешто да се промени:

појадок: мусли / овесни снегулки со нискомаслено млеко, ореви, банана / јаболко и мед
ужина: овошје / интегрални кекси / ореви, бадеми, лешници
ручек: пилешко, телешко или риба + ориз, микс од зрна или варени компири
ужина: ко и другата
вечера: туна со малку црн леб / црн леб со малку маргарин и 4-5 белки

Некој за совет?
Урда (ако најдеш изварка) јас би додал, богата е со протеини.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Читам путер од кикиритки препорачувате па еве ќе земам, некоја препорака за некаква марка или сите се океј? Да не утнам некое полно со шеќери да биди. :D


:icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Добар е да го вметнам во исхрана така? Маргарини и слични срања откажав па добра замена треба да дојди за меѓу-оброк и ужина.
Топ си е,ама овој,пошто тој грчкиот е полн со шеќери,овој е натурал+ е наш :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Здраво на сите, нов сум на форумов и се регистрирав пошто сум нов во фитнесов.

181cm сум висок и сум 78.5 кг. Пред 2 недели почнав во теретана ради активирање на тело и желба да имам више мускулна маса на мене. Вежбам по 3 пати неделно и со некој режим на здрава исхрана, али сакам да знам дали е добар и дали треба нешто да се промени:

појадок: мусли / овесни снегулки со нискомаслено млеко, ореви, банана / јаболко и мед
ужина: овошје / интегрални кекси / ореви, бадеми, лешници
ручек: пилешко, телешко или риба + ориз, микс од зрна или варени компири
ужина: ко и другата
вечера: туна со малку црн леб / црн леб со малку маргарин и 4-5 белки

Некој за совет?
Не би било лошо првин малку да се исчистиш а масата да ја оставиш за подобри денови.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
протеинот почна пења да ми се прави и се згрутчува (како суви делови има) дур го мешам во шејк. пред неколку месеци супер се мешаше. да не е расипан нешто?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
протеинот почна пења да ми се прави и се згрутчува (како суви делови има) дур го мешам во шејк. пред неколку месеци супер се мешаше. да не е расипан нешто?
Мене пења ми прави кога ептен го миксам во миксер на јака брзина... До тоа да не е, иначе провери рок, ако е рокот океј нема зошто да се секираш.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Мене пења ми прави кога ептен го миксам во миксер на јака брзина... До тоа да не е, иначе провери рок, ако е рокот океј нема зошто да се секираш.
ја фрлиф опакофката, ама сигурен сум дека беше до 2015 негде рокот. ова како гума се праи бе....
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
12
ја фрлиф опакофката, ама сигурен сум дека беше до 2015 негде рокот. ова како гума се праи бе....
Ако по отварањето го чуваш на ладно место или од влажност што поприма внатре. Мене исто ми се случи еднаш со креатин.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
Ех, од кај ова? Земи го пример еден од најквалитетните Quickmass 4.5 = 5100 ден. Со него сигурно креваш 6 кг. Значи ти требаат 3.3 пакувања вкупно ∼ 18300 ден. Не ги шокирајте луѓето.
ne bi rekol deka e najdobar , ima 7 kg 3.150 den , MONSTER GAINER , vo vkupna dnevna porcija od 0.525 gr imas 2200 calorii i poveke od 105 gr cist whey protein , so sekako slozeni carbon ;)[DOUBLEPOST=1414683732][/DOUBLEPOST]
Не беше ова наменето за тебе, туку зборував воопшто. Суплементација е исто така хемија произведена во фабрика од хемичари, затоа и предизвикува побрзи промени на телото. Нема ништо натурал денеска, но има повеќе здрава и помалку здрава исхрана, но се што е во фабрика произведено е хемија.

Јас убаво прашав зошто е пастрмајлија, пица со пилешко, телешко, мисиркино месо, сладолед, по некое домашно колаче нездраво? Сета таа храна ти можеш да ја вметнеш во твоите 1.500 калории на дневна база, а ако вежбаш секој ден не гледам зошто би ти било проблем. Не гледам зошто некој не може да слабее со пастрмајлија?[DOUBLEPOST=1413330288][/DOUBLEPOST]
Какви лекови?
Mnogu se pravis pameten so zborot HEMIJA , ti kako COVECKI ORGANIZAM kako si nastanat ?????????? od prirodata ??? da ne te donel STRKOT na svet ili od EVOLUCIA NA Orangutan ili neznam sto mislis ???? odgovorot e HEMISKI PROCES na PRIRODATA ;)
 
Последно уредено:

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Se izvinuvam no moram da prasam?
Dali nekoj moze da konkretizira sto e hemija a sto ne :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Se izvinuvam no moram da prasam?
Dali nekoj moze da konkretizira sto e hemija a sto ne :)
Онаа супстанца што не можеш да ја внесеш по природен пат,е хемија.

Останатото,се суплементи.

Задоволен/а ?[DOUBLEPOST=1414704629][/DOUBLEPOST]

Дали некој може да каже колку ккал има намачкано на леб путер од кикирики,конкретно овој ? не пишува на опаковката ништо поврзано со ккал...
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Онаа супстанца што не можеш да ја внесеш по природен пат,е хемија.

Останатото,се суплементи.

Задоволен/а ?[DOUBLEPOST=1414704629][/DOUBLEPOST]


Дали некој може да каже колку ккал има намачкано на леб путер од кикирики,конкретно овој ? не пишува на опаковката ништо поврзано со ккал...
Идеш на Google, пишуваш peanut butter и од десна страна ти отвара просечна нутритивна вредност по грамажа.

што мислите како се прави креатинот? од што го вадат?
Идеш на Google, пишуваш how creatine monohydrate is made и ти дава резултати.
Отвараш неколку линкчиња, и евентуално ќе научиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom