Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Еве ти ја мојата исхрана, имаш 15 дена различни.



И јас сум колку тебе од прилика 172 cm со 70 kg, имам 4 дена тежински неделно и 3 дена кардио.
Ако имаш доволно финансии гледај да избегнуваш млечни производи, замени ги со месни исто така избалансирај ги малку протеините во текот на денот, а не за оброкот за доручек 9гр протеин, а за ручек 60гр, исто така се сомневам дека ручекот дома ти има 550калории а 60гр протеин, јас бележам се што јадам и еден просечен ручек дефинитивно ги нема тие протеини и калории посебно ако јадеш нешто по масно домашно спремено (со сос,запршка или пржено)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако имаш доволно финансии гледај да избегнуваш млечни производи, замени ги со месни исто така избалансирај ги малку протеините во текот на денот, а не за оброкот за доручек 9гр протеин, а за ручек 60гр, исто така се сомневам дека ручекот дома ти има 550калории а 60гр протеин, јас бележам се што јадам и еден просечен ручек дефинитивно ги нема тие протеини и калории посебно ако јадеш нешто по масно домашно спремено (со сос,запршка или пржено)
зашо да е битно дали доручек 9 а ручек 60?
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
зашо да е битно дали доручек 9 а ручек 60?
1. Доручекот е втор по важност момент (после "после тренинг") кога на организмот му се потребни најмногу протеини и најбрзо ги абсорбира.
2. Сите оброци треба да содржат доволен број протеини што организмот може и треба да ги искористи , да речиме дека е тоа бројка од 20 - 40 (во зависност од формата) кои ќе ни обезбедат дотур на протеин во наредните 2- 3 саата ( до следниот оброк). Кога не би било така зошто да јадеме 6 пати?? Eднаш најадисе 200 гр протеин и готово :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
1. Доручекот е втор по важност момент (после "после тренинг") кога на организмот му се потребни најмногу протеини и најбрзо ги абсорбира.
2. Сите оброци треба да содржат доволен број протеини што организмот може и треба да ги искористи , да речиме дека е тоа бројка од 20 - 40 (во зависност од формата) кои ќе ни обезбедат дотур на протеин во наредните 2- 3 саата ( до следниот оброк). Кога не би било така зошто да јадеме 6 пати?? Eднаш најадисе 200 гр протеин и готово :D
1. не ти е толку издржан муабетов за доручеков пошо телото ќе си тера на јаглехидратите и некој ситен протеин од доручекот и нешо ситно од вечерата шо не се до искористило, се дур не го подложам на вежбање па за одпосле да иам голем внес на проетин шо ќе ме држи цел ден
2. мит ти е ова али ок, пред и после јадење протеин е најбитно, моеш у 2 оброка да го средиш цел протеин по 100 грама, не мора да јадеш 6 пати
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Утре за ручек имам печена скуша (околу 250-300г) и варен компир и сега отварам на wolframalpha и гледам дека во 300 грама скуша има 786 калории и 72 грама протеин :eek:

Можно ли е?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Утре за ручек имам печена скуша (околу 250-300г) и варен компир и сега отварам на wolframalpha и гледам дека во 300 грама скуша има 786 калории и 72 грама протеин :eek:

Можно ли е?

запази масти - 42 грама :D
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
1. не ти е толку издржан муабетов за доручеков пошо телото ќе си тера на јаглехидратите и некој ситен протеин од доручекот и нешо ситно од вечерата шо не се до искористило, се дур не го подложам на вежбање па за одпосле да иам голем внес на проетин шо ќе ме држи цел ден
2. мит ти е ова али ок, пред и после јадење протеин е најбитно, моеш у 2 оброка да го средиш цел протеин по 100 грама, не мора да јадеш 6 пати
Каде ги најде овие теории?! Какви митови какви заебанции. Зашто тогаш во понеделник не истренирате се, па да лежите цела недела. Или изедете се во еден ден, да не мора цела ндела да готвиш. За да добиеш вистински реузлтати и притоа да бидеш здрав, мораш да имаш редовни оброци кои се правилно избалансирани. Од ова нема мрдање.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Еве ти ја мојата исхрана, имаш 15 дена различни.



И јас сум колку тебе од прилика 172 cm со 70 kg, имам 4 дена тежински неделно и 3 дена кардио.
Друже јас сакам да качам маса висок сум 170 а тежам само 60кг некоја препорака дали да поцнам оваа "дијета" да ја користам или ....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
зашо да е битно дали доручек 9 а ручек 60?

Најидеално би било да се избалансирани, 25-40гр протеин по оброк е идеално за да се потикне максимален анаболизам (зависи од количината леуцин и секако масата на една индивидуа), е сега знам дека мислиш дека е најважно запазување на макронутритиенти во тек на еден ден и се слагам дека е тоа побитно, но следниот чекор кон уште по добра диета би било истите да ги распределиш што по рамномерно, ако ги земеш во 2 преголеми оброци нема да се апсорбираат целосно посебно затоа што поедини микронутритиенти блокираат други, а и логично би било дека порамномерна исхрана е подобра затоа секако има некоја временска граница на "гладување" по која организмот преминува во катаболизам (оние кои гледат само да погодат макронутритиенти во период од ден во ден очигледно сметаат дека таа граница е 24 часа и затоа гледат да запазат вредности во тој период од 24 часа ама тоа е фиктивно во реалноста веројатно границата е помала)
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Која е нутритивната вредност на ПАЛЕНТАТА и дали би ја препорачале како извор на добри јх ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Која е нутритивната вредност на ПАЛЕНТАТА и дали би ја препорачале како извор на добри јх ?
Колку што знам палентата се прави со зејтин, така да дефинтивно има подобри извори на ЈХ како овес,компир,тестенини,овошје...
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Колку што знам палентата се прави со зејтин, така да дефинтивно има подобри извори на ЈХ како овес,компир,тестенини,овошје...
се прави со две капки маслинов зејтин, секако дека има подобри извори но за промена би била добар избор посебно што е евтина , вкусна и брзо се спрема ;)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Колку грама ЈХ дневно да внесувам за да го скинам ова салово што ми остана уште малце од страните,.. никако не се вади и кај грбот
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.985
Поени од реакции
561
Која урда е подобра: Здравје Радово или на Милком..во однос на нутритивни вредности ?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Колку грама ЈХ дневно да внесувам за да го скинам ова салово што ми остана уште малце од страните,.. никако не се вади и кај грбот

Па гледај да внесуваш помалку, а многу повеќе кардио да правиш. Со трчање и кик бокс месец дена се ќе исчистиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom