Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.392
Поени од реакции
27.456
Да имаш барем 2 оброци пред тренинг и уште 3 после тренинг.
И уште 2 после трите од после тренингот за вкупно 7.

Се додека не вежбаш ХИИТ, океј е на гладно трчање/лајт бодибилдинг. Ама не е страшно и да каснеш бананка со путер од кикирики саат и пол пред лајт бодибилдинг.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.164
Поени од реакции
5.424
Дечки ми треба некоја неделна програма за здрава исхрана за да го израмнам стомакот.
Потребни ми се идеи не здравите оброци(брза храна и слично) со што да ги заменам и во кој дел од денот?

Од физичка активност, играм фудбал два пати неделно по 90 минути, во план ми е да почнам + 1-2 пати трчање на лента но битно ми е да си ја средам и исхраната.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.185
Поени од реакции
9.730
Дечки ми треба некоја неделна програма за здрава исхрана за да го израмнам стомакот.
Потребни ми се идеи не здравите оброци(брза храна и слично) со што да ги заменам и во кој дел од денот?

Од физичка активност, играм фудбал два пати неделно по 90 минути, во план ми е да почнам + 1-2 пати трчање на лента но битно ми е да си ја средам и исхраната.
realx3m forum, српски форум е, барај “rotacija uh” или “rotacija ugljenih hidrata”.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.079
Поени од реакции
28.330
Да ви се пофалам, ја усовршив техниката на варење на јајце за да немам мака при лупење на лушпите :D

Пред да почнам да ги варам ставам да зоврие вода во електричен бокал, па ја турам во тенџерчето каде што се јајцата (покрај нив, врз нив ќе ги испука), и после тоа ги варам уште 4-5 мин.
Веќе со недели не ми се случило јајце да се залепи лушпата и да се малтретирам при лупење :)
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.430
Поени од реакции
5.661
Да ви се пофалам, ја усовршив техниката на варење на јајце за да немам мака при лупење на лушпите :D

Пред да почнам да ги варам ставам да зоврие вода во електричен бокал, па ја турам во тенџерчето каде што се јајцата (покрај нив, врз нив ќе ги испука), и после тоа ги варам уште 4-5 мин.
Веќе со недели не ми се случило јајце да се залепи лушпата и да се малтретирам при лупење :)
Најлесно ти е после варење да ги ставиш во ладна вода
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.079
Поени од реакции
28.330
Најлесно ти е после варење да ги ставиш во ладна вода
Абе јас како овие готвачите, не ја допишав процедурата :D
Да, ги ставам во ладна вода на крај. Сепак, во минатото ги ставав во ладна вода, но со стандард процедура (ставаш јајца, тураш вода, ги оставаш да се сварат), и често имав ситуации да се лепи лушпата и да ја фрлам пола белка.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.185
Поени од реакции
9.730
Абе јас како овие готвачите, не ја допишав процедурата :D
Да, ги ставам во ладна вода на крај. Сепак, во минатото ги ставав во ладна вода, но со стандард процедура (ставаш јајца, тураш вода, ги оставаш да се сварат), и често имав ситуации да се лепи лушпата и да ја фрлам пола белка.
Јас веќе оддамна тоа го правам со бокалот и после у ладна вода, ама на крај не ги лупам класично, туку како на клипот подоле. Не летаат баш секогаш така, ама навлегува воздух помеѓу лушпата и белката и ги одделува и е полесно за лупење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.079
Поени од реакции
28.330
Јас веќе оддамна тоа го правам со бокалот и после у ладна вода, ама на крај не ги лупам класично, туку како на клипот подоле. Не летаат баш секогаш така, ама навлегува воздух помеѓу лушпата и белката и ги одделува и е полесно за лупење.
До пред 3-4 месеци ставав прво вода да се зоврие, па со „кутлача“ ги ставав јајцата да се варат, немаа мака и тогаш, ама беше подосаден процесот (знае да испрска наоколу ако ти се лизне од повисоко, да напукне при допир со дното и тн.).
Ова со дувањето не сум го пробал, изгледа повеќе чешит отколку што ќе спаси време :D
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.071
Поени од реакции
7.537
Да ви се пофалам, ја усовршив техниката на варење на јајце за да немам мака при лупење на лушпите :D

Пред да почнам да ги варам ставам да зоврие вода во електричен бокал, па ја турам во тенџерчето каде што се јајцата (покрај нив, врз нив ќе ги испука), и после тоа ги варам уште 4-5 мин.
Веќе со недели не ми се случило јајце да се залепи лушпата и да се малтретирам при лупење :)
стави си сол кога ги вариш, и после тоа со ладната вода.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.670
Поени од реакции
1.127
Јас веќе оддамна тоа го правам со бокалот и после у ладна вода, ама на крај не ги лупам класично, туку како на клипот подоле. Не летаат баш секогаш така, ама навлегува воздух помеѓу лушпата и белката и ги одделува и е полесно за лупење.
vaka ako gi duvam jajcava ko so delkam po 10 na sabajle ke se pobolam vo gradite :lolzz:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.079
Поени од реакции
28.330
стави си сол кога ги вариш, и после тоа со ладната вода.
Тестирав со сол, и без сол на методот од погоре, немаше видна разлика.
Инаку со години ставав сол во варењето.
Автоматски споено мислење:

А шо ке се деси ако повлечеш назад?
1670122075111.png
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.397
Поени од реакции
6.397
za dzidzevo ste slusnale? :ROFLMAO:

37918D51-49B7-4D9C-A0EF-3145FF18D7C8.jpeg

4 godini gi koristam, nit luspa se zalepila, ni sum duval, ni da mozgam nesto ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom