Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
И претходно имам пишано, без разлика на целта секогаш бирајте диета со која можете да функционирате долготрајно.
На крај на денот со секоја ќе ослабите ако сте во дефицит, единствената работа кај високо протиенската, кетото и фастингот е зачувувањето на што е можно повеќе мускулна маса додека слабеете, и кај високо протеинската качување на поголема мускулна маса споредено со останатите за време на балк.

Белки и стекови се останати како мит од професионалните билдери за последни 4-8 недели пред натпревари, за тие што се со про карта тоа е речиси постојано затоа што излегуваат на пo 6-7 годишно (Милош Шарчев имал 72 такмичења во 10 години). Во никој случај нема да издржите со ваков тип на исхрана долготрајно.

Со внимавање на сол/само варена храна и до грам масти/протеин/јх имам поминато околу 3 месеци и психички се шекнав, пробував да отидам што е можно на понизок левел на масти, кога завршив со диетата во една недела качив 4 килограми оти бутав што ми дојде пред очи.

Без разлика дали ќе следите високо протеинска, аткинс, кето, вегетаријанска, веганска, направете си план што ќе ви биде најдобар за вашиот начин на живот.
Ако ви е тешко да броите калории, следете ги порциите и големината на истите. Ако не намалувате во 10тина денови (нема визуелна промена или на вага) воведете плус кардио или намалете уште на порцијата. Исто и за на балк.
Ако сте на балк и почнете да се замрсувате многу, пак или намалете на порција или воведете кардио.
Не сте такмичари, не се лажете со тие програми, не пробувајте да се замразите себеси и тоа што го јадете.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
5 белки а после 2 саати јабука,5-6 пати у денот така,за 25 дена 16 кила симнав.Сабајле трчање,пладне теретана а навечер по скали трчање до 10ти спрат неколку пати.Кога веке нагазивме длабоко уместо тоа што прашав да ми одговорите :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
5 белки а после 2 саати јабука,5-6 пати у денот така,за 25 дена 16 кила симнав.Сабајле трчање,пладне теретана а навечер по скали трчање до 10ти спрат неколку пати.Кога веке нагазивме длабоко уместо тоа што прашав да ми одговорите :D
ubavo se toa. koga kje ti prekurci od belkite, a vikje ti prekurcilo,
kje si gi vratis site kg i kje si dodadis.

https://www.youtube.com/watch?v=5zF8DrlVmM4&ab_channel=TebrexMusic

ima mnogu materijali po net, jas ova od Sarcev sum go izgledal, i mislam deka
e dobro obrazlozeno.

ti so tvojot momentalen nacin na ishrana i vezbanje - pravis kaloriski deficit,
pa teloto trosi od mastite, i si izgubil kg. po nekoe vreme, teloto se priviknuva
kon ovie kalorii koi gi vnesuvas.
posle toa, koga kje zavrsis so dieta (koga kje ti prekurci) i si jades "normalno"
se nad toj broj kalorii kje ti se natalozi.

gledaj da najdes nacin na ishrana i vezbanje koi mozat da opstojat dolgorocno,
da napravis dobri zivotni naviki, ne mora profi, da ima nekoj red.
turi mu q na dieti.

na prvoto prasanje - namesto pilesko i belki - tie ti se megju najnisko kaloricni izvori na proteini.
mozes whey protein, nekoe sirenje so mal % masti, i mesa od drugi zivotni - telesko, jagne/jare, i ribi.
pileskoto moze na milion nacini da se sprema, da razbies monotonija
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
ubavo se toa. koga kje ti prekurci od belkite, a vikje ti prekurcilo,
kje si gi vratis site kg i kje si dodadis.

https://www.youtube.com/watch?v=5zF8DrlVmM4&ab_channel=TebrexMusic

ima mnogu materijali po net, jas ova od Sarcev sum go izgledal, i mislam deka
e dobro obrazlozeno.

ti so tvojot momentalen nacin na ishrana i vezbanje - pravis kaloriski deficit,
pa teloto trosi od mastite, i si izgubil kg. po nekoe vreme, teloto se priviknuva
kon ovie kalorii koi gi vnesuvas.
posle toa, koga kje zavrsis so dieta (koga kje ti prekurci) i si jades "normalno"
se nad toj broj kalorii kje ti se natalozi.

gledaj da najdes nacin na ishrana i vezbanje koi mozat da opstojat dolgorocno,
da napravis dobri zivotni naviki, ne mora profi, da ima nekoj red.
turi mu q na dieti.

na prvoto prasanje - namesto pilesko i belki - tie ti se megju najnisko kaloricni izvori na proteini.
mozes whey protein, nekoe sirenje so mal % masti, i mesa od drugi zivotni - telesko, jagne/jare, i ribi.
pileskoto moze na milion nacini da se sprema, da razbies monotonija
Благодарам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
5 белки а после 2 саати јабука,5-6 пати у денот така,за 25 дена 16 кила симнав.Сабајле трчање,пладне теретана а навечер по скали трчање до 10ти спрат неколку пати.Кога веке нагазивме длабоко уместо тоа што прашав да ми одговорите :D
Само риба ако бараш мал број на калории и висок процент на протеин.
Инаку со ваков тип на исхрана ќе го заебеш метаболизмот и за неколку месеци со пола храна од таа што си ја јадел претходно, ќе качуваш исто сало. Т.е ако претходно телото ти трошело 2000ккал за да ти одржи 80кг маса, во иднина за одржување на истите 80кг ќе троши 1700ккал. Нормално ова ќе биде преднсота само и само ако беше стиснат како влав :D
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
ubavo se toa. koga kje ti prekurci od belkite, a vikje ti prekurcilo,
kje si gi vratis site kg i kje si dodadis.

https://www.youtube.com/watch?v=5zF8DrlVmM4&ab_channel=TebrexMusic

ima mnogu materijali po net, jas ova od Sarcev sum go izgledal, i mislam deka
e dobro obrazlozeno.

ti so tvojot momentalen nacin na ishrana i vezbanje - pravis kaloriski deficit,
pa teloto trosi od mastite, i si izgubil kg. po nekoe vreme, teloto se priviknuva
kon ovie kalorii koi gi vnesuvas.
posle toa, koga kje zavrsis so dieta (koga kje ti prekurci) i si jades "normalno"
se nad toj broj kalorii kje ti se natalozi.

gledaj da najdes nacin na ishrana i vezbanje koi mozat da opstojat dolgorocno,
da napravis dobri zivotni naviki, ne mora profi, da ima nekoj red.
turi mu q na dieti.

na prvoto prasanje - namesto pilesko i belki - tie ti se megju najnisko kaloricni izvori na proteini.
mozes whey protein, nekoe sirenje so mal % masti, i mesa od drugi zivotni - telesko, jagne/jare, i ribi.
pileskoto moze na milion nacini da se sprema, da razbies monotonija
Milos Sarcev - Secrets of the Pros, mnogu korisni informacii i mnogu moze da se nauci
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Milos Sarcev - Secrets of the Pros, mnogu korisni informacii i mnogu moze da se nauci
definitivno, i delot okolu vezbite i delot okolu ishranata.
samo imam edna zabelezka - kon delot za vezbite - premnogu gi forsira Milos vo krajnosti. toa e odlicno za nekoj so se natprevaruva, ama nepotrebno rizicno za rekreativec.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Само риба ако бараш мал број на калории и висок процент на протеин.
Инаку со ваков тип на исхрана ќе го заебеш метаболизмот и за неколку месеци со пола храна од таа што си ја јадел претходно, ќе качуваш исто сало. Т.е ако претходно телото ти трошело 2000ккал за да ти одржи 80кг маса, во иднина за одржување на истите 80кг ќе троши 1700ккал. Нормално ова ќе биде преднсота само и само ако беше стиснат како влав :D
Ти благодарам
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
5 белки а после 2 саати јабука,5-6 пати у денот така,за 25 дена 16 кила симнав.Сабајле трчање,пладне теретана а навечер по скали трчање до 10ти спрат неколку пати.Кога веке нагазивме длабоко уместо тоа што прашав да ми одговорите :D
добро барем си ставил јабуки ахаха :pos: се надевам од тие зелените кисели? )))
ако сериозно ова е ужасно
кој ти кажа ова диета/исхрана? мислам можеш да го пријавиш у полиција како обид за убиство
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
добро барем си ставил јабуки ахаха :pos: се надевам од тие зелените кисели? )))
ако сериозно ова е ужасно
кој ти кажа ова диета/исхрана? мислам можеш да го пријавиш у полиција како обид за убиство
Ова беше пред 6-7 години.Сега сум на некоја чудна диета.Сабајле за доручек у 7 мусли од Кам тие ефтините,160 денари со лешници и бадеми.Ги мешам со овесни снегулки,додавам суво грозје и семки од тиква.Ги потопувам со млеко 1.0 масленост.10 саат теретана,кога ке се вратам кај 12 стек со салата(патлиџан и кратавица) и кај 3 пак истото.У 6 саат белки 4-5 и толку.Е сега овој вика не е многу,ама мене ми се чини многу дека е по 400-500 грама стек на еден оброк :cautious:
Многу ми е гадно пилешкото месо,па затоа прашав дали има замена.И дали може мариниран стек барем?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ова беше пред 6-7 години.Сега сум на некоја чудна диета.Сабајле за доручек у 7 мусли од Кам тие ефтините,160 денари со лешници и бадеми.Ги мешам со овесни снегулки,додавам суво грозје и семки од тиква.Ги потопувам со млеко 1.0 масленост.10 саат теретана,кога ке се вратам кај 12 стек со салата(патлиџан и кратавица) и кај 3 пак истото.У 6 саат белки 4-5 и толку.Е сега овој вика не е многу,ама мене ми се чини многу дека е по 400-500 грама стек на еден оброк :cautious:
Многу ми е гадно пилешкото месо,па затоа прашав дали има замена.И дали може мариниран стек барем?
Колку кг имаш за кинење и до кога?

Ако веќе ги внесуваш јаглехидратите, тогаш циклирај ги.

Купи протеин за со овесните, батали ги муслите имаат бааги шеќер, подобро прави сам комбо (протеин, овес, чиа семе, семки тиква,цимет).

Количина на стек јас не би одел повеќе од 300-400гр на ден, смени еден оброк риба, а последниот можеш да јадеш и урда, демек казеин, побавно се разградува.

Јас сум земал секаков што е јадлив, генерално маринираниот заради солта е помек од другиот, ама не баш сјаен за редовна употреба.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Во 2017 имав 106 кг и се одлучив да престанам со благо, газирани сокови и почнав диета. Во 2019 имав 19 години, 188 цм и 86 кг, бев студент, не работев и не јадев многу протеини, но битно спиев секој ден како треба. Јадев 5 јајца, овес и други обични работи, значи околу 50-70 грама протеин на ден. Успеав на бенч да дигам 70кг 5х5, преса рамо 2х10 30 кг, бицепс 25 кг 4*10. Не се некои големи бројки но за некој што има вишок кила и е во средно до 25 години не мора одма да иде на 150грама протеин на ден, и витамини и ќе искочи 6000-10000 денари месечно. Пред тоа не знаев ништо за исхрана но имав некој резултат, пофизички подобро изгледав, сега знам доста за исхрана но дојдов до 108 кг, работам во канцеларија, грбот ми е искривен, заглавен сум со пари и си правам план дека ми требаат добри пари за да почнам да тренирам. Се решив да денес пак да почнам, доста е 3-5 јајца, 1 стек, ориз, компир, зеленчук, овошје. Ќе бидат околу 60-80 грама протеини но полека ќе губам тежина и ќе покажам малце протеини.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Во 2017 имав 106 кг и се одлучив да престанам со благо, газирани сокови и почнав диета. Во 2019 имав 19 години, 188 цм и 86 кг, бев студент, не работев и не јадев многу протеини, но битно спиев секој ден како треба. Јадев 5 јајца, овес и други обични работи, значи околу 50-70 грама протеин на ден. Успеав на бенч да дигам 70кг 5х5, преса рамо 2х10 30 кг, бицепс 25 кг 4*10. Не се некои големи бројки но за некој што има вишок кила и е во средно до 25 години не мора одма да иде на 150грама протеин на ден, и витамини и ќе искочи 6000-10000 денари месечно. Пред тоа не знаев ништо за исхрана но имав некој резултат, пофизички подобро изгледав, сега знам доста за исхрана но дојдов до 108 кг, работам во канцеларија, грбот ми е искривен, заглавен сум со пари и си правам план дека ми требаат добри пари за да почнам да тренирам. Се решив да денес пак да почнам, доста е 3-5 јајца, 1 стек, ориз, компир, зеленчук, овошје. Ќе бидат околу 60-80 грама протеини но полека ќе губам тежина и ќе покажам малце протеини.
Site sme vo kriza ovaj period a izgleda do februari mesec ke bidime kusi so pari. E sega ishranata ni e najbitna. Suplementite se samo dodatoci no se mozi i bez niv. So 80 gr protein nisto nwpravis, mnogu malku se za tvoja kilaza. Ispod 2gr protein na 1kg telesna masa netreba da si. Znaci 200gr protein moras da vnesis ako sakas da izgradis muskul. E sega ako ti e celta samo da oslabis, okolu 140gr proteini ti se gore dolu ok. Eve ke se zemam za peimer, momentalno vnesvam 150gr protein znaci 2gr na 1kg telesna masa i mesecno trosam 6000 denari samo za hrana.
Pazari vo kam ili zito market. Pilesko file ti e 120denari 900gr.
Tabla jajca 120"-140 denari.
Pileski stek 1kg. 200denari.
Telesko meso pakovano okolu 130 denari.
Tuna 25-35 denari 140gr.
Fstak, lesnik, indiski orevi sekoja nedela se na popust od 75 denari na 45 denari 100gr.
Ovezot germanskiot 55 denari 500gr.
Mleko alpsko 35denari.
Bananite 1kg,50denari.
Zamrznato sumsko ovosje 55 denari 400gr.
Makaronite divela 50denari
kompir zemaj od pazar.
orizot isto od pazat e poevtin.
Znaci na nedelno nivo 1200 denari ti se dovolni za ishrana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom