Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
28 март 2021
Мислења
49
Поени од реакции
60
Пробај да јадеш само макарони со можеби малце печурки и сол, ништо друго. Јади го истиот оброк 3 дена, КАКО ТЕСТ и со голема веројатност нема да имаш фрка. Проблемот е што најчесто се мешаат со зејтин, сирење, кашкавал, кечап, па не знаеш дали е до нив или комбинација, макарони се обично многу лесни за дигестија.
Го имам пробано ова, читав некаде на слична тема и решив да пробам, пак истиот проблем. Едноставно организмот не ми поднесува и тоа е, исто пробував и со варени, печени и не знам какви ѓевреци оти најлесно ми е на сабајле на работа да јадам ѓеврек, пак истиот проблем.
Ме мрзи да идам на доктори да направам детални анализи што како, посебно на гастро, мачно и неубаво искуство, па гледам вака на селски начин да испробувам, читам, комбинирам.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
51
Поени од реакции
98
Го имам пробано ова, читав некаде на слична тема и решив да пробам, пак истиот проблем. Едноставно организмот не ми поднесува и тоа е, исто пробував и со варени, печени и не знам какви ѓевреци оти најлесно ми е на сабајле на работа да јадам ѓеврек, пак истиот проблем.
Ме мрзи да идам на доктори да направам детални анализи што како, посебно на гастро, мачно и неубаво искуство, па гледам вака на селски начин да испробувам, читам, комбинирам.
Глутенска интолоеранција, ова се што пиша дека ти праи проблем - освен месата, највероватно е од глутенот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Го имам пробано ова, читав некаде на слична тема и решив да пробам, пак истиот проблем. Едноставно организмот не ми поднесува и тоа е, исто пробував и со варени, печени и не знам какви ѓевреци оти најлесно ми е на сабајле на работа да јадам ѓеврек, пак истиот проблем.
Ме мрзи да идам на доктори да направам детални анализи што како, посебно на гастро, мачно и неубаво искуство, па гледам вака на селски начин да испробувам, читам, комбинирам.
Може да си нетолерантен на житарици....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.443
Поени од реакции
24.963
Член од
28 март 2021
Мислења
49
Поени од реакции
60
Да, немој сега, опасно е да се изложуваш по амбуланти/доктори и слично, имаме дууури 150 активни случаи.
Mislam deka ne rabotat sega, radi krizava samo te pregleduva, nisto drugo. Bev na kozno skoro i samo me pregledaa i mesto mal zafat me zaredija eden kup apcinja i mastovi zatoa sega ne operirale radi korona.
Mozda i rabotat, ne sum bil na gastro do sega.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Туната цели парчиња (сината) од КАМ, дали мене ми се потрефи лоша пратка или дефинитивно ја имаат заебано?
Некако многу модро месото и ситнилеж, кога ја отворив помислив дека на грешка сум ја зел ситната :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.981
Поени од реакции
2.456
Туната цели парчиња (сината) од КАМ, дали мене ми се потрефи лоша пратка или дефинитивно ја имаат заебано?
Некако многу модро месото и ситнилеж, кога ја отворив помислив дека на грешка сум ја зел ситната :D
Исто и јас, мада на вкус океј беше. Али нешто помодрела :)
Сега начекав во Тинекс некоја промоција Ева туна, не во масло туку во сопствен сок и вода, ќе ја пробам утре, беше 160 грама конзерва за 55 денари.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
320
Поени од реакции
464
Исто и јас, мада на вкус океј беше. Али нешто помодрела :)
Сега начекав во Тинекс некоја промоција Ева туна, не во масло туку во сопствен сок и вода, ќе ја пробам утре, беше 160 грама конзерва за 55 денари.
каде ова во кој тинекс, дисконт, супер тинкес... имаат различни
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.808
Поени од реакции
16.763
Исто и јас, мада на вкус океј беше. Али нешто помодрела :)
Сега начекав во Тинекс некоја промоција Ева туна, не во масло туку во сопствен сок и вода, ќе ја пробам утре, беше 160 грама конзерва за 55 денари.
Оваа лани ја начекав на акција, ја има повеќе варијанти, не е лоша, секако маслото и од другите го истурам :D
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
102
Поени од реакции
44
Исто и јас, мада на вкус океј беше. Али нешто помодрела :)
Сега начекав во Тинекс некоја промоција Ева туна, не во масло туку во сопствен сок и вода, ќе ја пробам утре, беше 160 грама конзерва за 55 денари.
Оваа на Ева во сопствен сок е супер и на вкус и цена кога е на акција. Многу добра е и на Адријана во сопствен сок, убави цели парчиња туна, само одамна ја немало на промоција. Јас престанав да ги купувам овие со растително масло
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.760
Поени од реакции
1.225
Пробај еве, без никакви прашаци и суплементи. Храни се само вегански и пробај да го исцедиш телото, ќе видиме што ќе речеш.
Ете ја иам пробано пред две години бев строго на таква исхрана(експериментален период од година дена)... немав никаков проблем, ептен ми пријаше, лесно ми беше, бев и посвеж и згора на тоа давав повеќе на тренинзите.За суплементи тогаш не сакав да слушам бев во таков филм, ама не ми беа потребни... првпат во животов суплемент зедов сеа пред помалу од месец дена и тоа само протеин. Вежбав 4 пати во теретана, еден ден ми беше трчање 3до5 километри и еден ден активен одмор(некоја лагана прошетка, планинарска тура, точак и слични срања). Имам другари што се 5 години вегани и ова што го збориш ти е жива глупост.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.285
Поени од реакции
2.467
Го имам пробано ова, читав некаде на слична тема и решив да пробам, пак истиот проблем. Едноставно организмот не ми поднесува и тоа е, исто пробував и со варени, печени и не знам какви ѓевреци оти најлесно ми е на сабајле на работа да јадам ѓеврек, пак истиот проблем.
Ме мрзи да идам на доктори да направам детални анализи што како, посебно на гастро, мачно и неубаво искуство, па гледам вака на селски начин да испробувам, читам, комбинирам.
boldiranoto e mnogu cesta pojava.
ima drug podforum i tema za gastro i problemi so stomak.
kako nekoj so pravel gastroskopija 3 pati, najdobronamerno ti sovetuvam da si napravis.
ne e do tolku gadno kolku so e napravena fama, i taka e kratka postapka, nekolku minuti.
moze i da ne ti najdat nisto na gastro, ama barem kje si bides miren.

inaku najdobar pristap e toa so go pisa - probuvas razlicna hrana i analiziras dali ti pravi problemi.
 
Член од
28 март 2021
Мислења
49
Поени од реакции
60
boldiranoto e mnogu cesta pojava.
ima drug podforum i tema za gastro i problemi so stomak.
kako nekoj so pravel gastroskopija 3 pati, najdobronamerno ti sovetuvam da si napravis.
ne e do tolku gadno kolku so e napravena fama, i taka e kratka postapka, nekolku minuti.
moze i da ne ti najdat nisto na gastro, ama barem kje si bides miren.

inaku najdobar pristap e toa so go pisa - probuvas razlicna hrana i analiziras dali ti pravi problemi.
Знам, си најдов ја балансирана храна и веќе неколку месеци немам никаков проблем, ниту сум пробал Нолпаза. Буквално исфрлив фаст фуд, пржено и високо калорична храна, никаков проблем немам. Сеа па летно време немам никакво гајле пошто цело време сум на салати/лубеници и слично, углавном лесна храна и немам никаков проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom