Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Мора да ме дупиш? Нормално дека ќе бараш начини да редуцираш.
И фала богу не можиш да комплетно да го отстраниш, а и не смееш.
Најбитно е да не правиш сахароза-оверлодинг.
добро бе дечко пиј си шејкови од урма и јади си јх во форма на хелга :), ти си знаеш, good luck
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
добро бе дечко пиј си шејкови од урма и јади си јх во форма на хелга :), ти си знаеш, good luck
еееееее одма ви се истранува... :LOL:

Ти ме прашуваш а јас ти одговорив, што е проблемот?
Прво пробуваш да ми дадеш совет (респект), али не си информиран за продуктите а ми велиш не пиј Гејнер 80% шеќери има. Запрво ова не е класичен гејнер со 1200 калории во доза, 600 калории има а јас земам само пола. И пијам само кога не успевам да организирам храна во текот на денот.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
7
Околу слабеењето, мене многу ми помогна вршење дефицит на калории - и секако интензивно кардио. За 3 месеци имав драстична промена во килажата и изгледот, презадоволен. Пазев на шеќерот, всушност се привикнав да пијам само вода, а кога би дошло збор за кафе - еспресо, без шеќер. Месо, и други готвења, само печено или варено - пржено ЈОК.
За кардиото, пред да го започнам тренингот правев 10 минути брзо одење на treadmill, а секако и посветував ден од неделата каде што целиот тренинг ми е кардио (1 - 1 ипол саат со минута одмор).
Имав и пробано fasting диета. За ефект имаше, меѓутоа за мене личеше многу болно..
EDIT: Траката ја ставав на висок incline, со брзина од 5 - 5.5
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Би сакал да ме посоветувате околу исхраната бидејќи сакам да започнам во теретана.Сакам да ја зголемам телесната тежина но и да ми се издефинираат мускулите.Каква исхрана ми е потребна и какви вежби да правам за горен дел гради,бицепс,трицепс, стомачни...Почетник сум па секоја сугестија е добредојдена
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
7
Би сакал да ме посоветувате околу исхраната бидејќи сакам да започнам во теретана.Сакам да ја зголемам телесната тежина но и да ми се издефинираат мускулите.Каква исхрана ми е потребна и какви вежби да правам за горен дел гради,бицепс,трицепс, стомачни...Почетник сум па секоја сугестија е добредојдена
Вака сега, прво симни си MyFitnessPal. Внеси си години, висина, тежина и одреди си што сакаш да правиш со тежината, во твој случај да ја зголемиш. Апликацијата ќе ти измери колку точно калории треба да внесуваш на ден, и ти можеш да си внесеш што си јадел за секој оброк од денот, и за секое јадење добиваш измерени калории, јаглехидрати, масти, итн... Би ти препорачал само да правиш Bulk исхрана, па Lean Bulk исхрана.. Вежби, читав некои интересни рутини има тука на форумов пост од персоналот, заклучен е побарај. Според мене, можеш да си правиш Full body, или Upper body workout, имаш многу рутини на интернет.
Е сега за суплементи не знам каква толеранција имаш, али можеш да почнеш со креатин монохидрат и протеин, или земи си само креатин, а протеин внеси на природна база. А за тежина види си Gainer, јас лично немам искуство со Gainer така да ако се најде некој нека помогне на дечково :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.683
Поени од реакции
2.511
Вака сега, прво симни си MyFitnessPal. Внеси си години, висина, тежина и одреди си што сакаш да правиш со тежината, во твој случај да ја зголемиш. Апликацијата ќе ти измери колку точно калории треба да внесуваш на ден, и ти можеш да си внесеш што си јадел за секој оброк од денот, и за секое јадење добиваш измерени калории, јаглехидрати, масти, итн... Би ти препорачал само да правиш Bulk исхрана, па Lean Bulk исхрана.. Вежби, читав некои интересни рутини има тука на форумов пост од персоналот, заклучен е побарај. Според мене, можеш да си правиш Full body, или Upper body workout, имаш многу рутини на интернет.
Е сега за суплементи не знам каква толеранција имаш, али можеш да почнеш со креатин монохидрат и протеин, или земи си само креатин, а протеин внеси на природна база. А за тежина види си Gainer, јас лично немам искуство со Gainer така да ако се најде некој нека помогне на дечково :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Би сакал да ме посоветувате околу исхраната бидејќи сакам да започнам во теретана.Сакам да ја зголемам телесната тежина но и да ми се издефинираат мускулите.Каква исхрана ми е потребна и какви вежби да правам за горен дел гради,бицепс,трицепс, стомачни...Почетник сум па секоја сугестија е добредојдена
Пиши ПП ако си заинтересиран да ти кажам колку ќе те кошта целосен план за исхрана и вежби. :D
Нема веќе бесплатни совети.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Што е проблемот со MyFitnessPal? Многу добра алатка, добро можеби не во овој случај кај што треба да качи маса, ама за слабеење и те како добро може да се искористи. Плус и за качување маса не е лошо да знае колкава му е процентуалната поделба на макронутриенти масти/јагле/протеини. Исто ли е да внесуваш 2000 калории од само јаглегидрати и 2000калории од поголем дел протеини+масти и малку јагле? После некое време се учи и можеш од око да процениш и да напраиш груба пресметка со си изел ама за почеток е топ алатка/апликација
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
4
ми треба исхрана за слабеење висина 180 тежина 99
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Дечки што појадувате пред вежбање?
Немам веќе идеи, се едно те исто го вртам и веќе ми здосади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom