Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.193
Поени од реакции
13.913
Нула.
Кога се јадат колбаси не се бројат калории :icon_lol:
Се надевам дека ќе измислат апликација што ќе ми ги мери сармите кои што ќе ги ждерам наскоро, да ми каже кога е доста.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.237
Поени од реакции
3.256
Се надевам дека ќе измислат апликација што ќе ми ги мери сармите кои што ќе ги ждерам наскоро, да ми каже кога е доста.
Udaraj crtki kako za pisma vo tablanet:tapp:...moral aplikacija da Ima:P
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.283
Поени од реакции
8.105
MyFitnessPal би ја препорачал и јас, ама само со дисциплина има успех Кујнска вага исто мора. Се чудев зошто не намалувам килажа а јадев здраво, ама скриени калории има секаде. Од зејтин до јаболко во апликација оди се. 35 дена како што ја користам (после години пауза), 6.5 кила намалив.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.148
Поени од реакции
22.222
скриени калории има секаде.
Од зејтин
Ех, зејтинот „го открив“ одамна, 900 калории на 100мл ЈАОООООООООО.
Упорно се расправам со оваа по дома шо готви „ама малку ставам, ама малку ставам“.
Праење рачуница вчера, два пати јадев од ручекот, мастите у плафон ради зејтинот.
Малце во ручечето, малце во салата, јади 2 пати ручек јади 2 пати салата, касни уше нешо друго, пепел.
1606167774983.png
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.584
Поени од реакции
12.311
Ех, зејтинот „го открив“ одамна, 900 калории на 100мл ЈАОООООООООО.
Упорно се расправам со оваа по дома шо готви „ама малку ставам, ама малку ставам“.
Праење рачуница вчера, два пати јадев од ручекот, мастите у плафон ради зејтинот.
Малце во ручечето, малце во салата, јади 2 пати ручек јади 2 пати салата, касни уше нешо друго, пепел.
Прегледај го приврзокот 275913
Анон по дома :D
-.jpg
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
846
Ех, зејтинот „го открив“ одамна, 900 калории на 100мл ЈАОООООООООО.
Упорно се расправам со оваа по дома шо готви „ама малку ставам, ама малку ставам“.
Праење рачуница вчера, два пати јадев од ручекот, мастите у плафон ради зејтинот.
Малце во ручечето, малце во салата, јади 2 пати ручек јади 2 пати салата, касни уше нешо друго, пепел.
Прегледај го приврзокот 275913
Со овие бројки и оваа храна за брзо ќе си закажеш термин кај ендокринолог.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.148
Поени од реакции
22.222
Со овие бројки и оваа храна за брзо ќе си закажеш термин кај ендокринолог.
Еве само што не сум умрел.
Ако планираш нешто конкретно да кажеш, аргументирано, повели. Што фали?
Глеј од вчера и завчера.
1606322280319.png

1606322340299.png

1606322389933.png

Дали за уште пократко ќе го закажам терминот?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.584
Поени од реакции
12.311
Еве само што не сум умрел.
Ако планираш нешто конкретно да кажеш, аргументирано, повели. Што фали?
Глеј од вчера и завчера.
Прегледај го приврзокот 276119

Прегледај го приврзокот 276121

Прегледај го приврзокот 276122

Дали за уште пократко ќе го закажам терминот?
Не ти е паметно да се симнуваш на толку мал калориски внес уште на старт (претпоставувам си на почеток од диета).
На колку ќе намалуваш после 3 месеци? 500?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.148
Поени од реакции
22.222
Не ти е паметно да се симнуваш на толку мал калориски внес уште на старт (претпоставувам си на почеток од диета).
На колку ќе намалуваш после 3 месеци? 500?
Нема да намалувам после 3 месеци.
Нема да бидам со 1000 калориски внес секој ден. Така се погодија тие денови, едноставно не ми се јадеше и знае да ме заситува променава на храна.
Денес јадев компири масовно, 1500 калории а сум погладен од вчера со 1000...
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
846
Нема да намалувам после 3 месеци.
Нема да бидам со 1000 калорисни внес секој ден. Така се погодија тие денови, едноставно не ми се јадеше и знаат да ме заситува променава на храна.
Денес јадев компири масовно, 1500 калории а сум погладен од вчера со 1000...
2 кила компири да изрдеш, па секоја ти чест друже поготово пошто компирот има висок ги а причината еве ти ја и најава за дијабет...

Висок гликемиски индекс имаат простите јаглехидрати и намирници како: мед, бел шеќер и бел леб. Заедничко за овие намирници е што брзо влегуваат во крвотокот, нагло го подигаат нивото на шеќер во крвта што стимулира зголемено лачење на инсулин и брзо ослободување на енергија. Но, после конзумирање храна со висок гликемиски индекс, поради наглото зголемување на инсулин, доаѓа до нагло намалување на нивото на глукоза во крвта, при што доаѓа до состојба наречена хипогликемија (ниско ниво на шеќер во крвта). Сето тоа дополнително ја зголемува потребата за брзи шеќери. Кругот се затвара – сега ви е јасно зошто колку повеќе јадете слатки, толку повеќе телото бара уште.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.584
Поени од реакции
12.311
Нема да намалувам после 3 месеци.
Нема да бидам со 1000 калорисни внес секој ден. Така се погодија тие денови, едноставно не ми се јадеше и знаат да ме заситува променава на храна.
Денес јадев компири масовно, 1500 калории а сум погладен од вчера со 1000...
Ако е така немаш гајле, ти го напоменав оти сум сретнал луѓе што од сам почеток ги кратат калориите на пола и почнуваат со некои вакви бројки и за не повеќе од 2 месеци се доаѓа до плато кога ќе мораш да одиш или под 1000ккал или пак да појачуваш уште повеќе на тренинг.

Инаку ако веќе јадиш компири јади ги варени - не печени/пржени, така имаат помал гликемичен индекс :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.148
Поени од реакции
22.222
2 кила компири да изрдеш, па секоја ти чест друже поготово пошто компирот има висок ги а причината еве ти ја и најава за дијабет...

Висок гликемиски индекс имаат простите јаглехидрати и намирници како: мед, бел шеќер и бел леб. Заедничко за овие намирници е што брзо влегуваат во крвотокот, нагло го подигаат нивото на шеќер во крвта што стимулира зголемено лачење на инсулин и брзо ослободување на енергија. Но, после конзумирање храна со висок гликемиски индекс, поради наглото зголемување на инсулин, доаѓа до нагло намалување на нивото на глукоза во крвта, при што доаѓа до состојба наречена хипогликемија (ниско ниво на шеќер во крвта). Сето тоа дополнително ја зголемува потребата за брзи шеќери. Кругот се затвара – сега ви е јасно зошто колку повеќе јадете слатки, толку повеќе телото бара уште.
Ало, брат, кои црни 2 кила компири, 900 грама изедов. Зборам вкупно за денот колку сум изел со се други продукти. Јасен ми е гликемичкиот индекс и карбсот.
Се напраив стока, јадев пици секој втор ден и често газирано, веруј ова е 7 пати боље.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2015
Мислења
34
Поени од реакции
77
Имам и ја бааги кратено калори ама 1000че дневно внесени е стварно малку. Претпоставувам дека ти е за слабеење, и да намалување на внес на калории е клучно за тоа ама ова е премалку јадење. Маж цел ден да лежи ќе потроши 1600-1800 калори, на тоа додади работа, движење, сега зимно време одржување на температура, мозочна активност проценката што ја гледам од 2500 калории може да се земе за прилично точна. Значи ти скоро јадеш 1/3 од што трошиш. Не е здраво! Со ова што правиш ќе имаш резултат на почеток со сигурност ќе ослабнеш ама ако продожиш вака.. ќе почне организмот да ти јаде од мускулите не од салото, и дури и контра ефект да напраиш да престане скроз да троши сало, туку да ти намали витални активности и ќе чуствуваш замор, неможеш да мислиш итн. бидејќи мисли дека нема јадење и дека умира, ова се факти расчитај се ќе најдеш информации. Најдобро намерно ти препорачувам да не симнуваш под 1500-1600 калории. Тие дополнителни + калории што ти се од од сегашните 1000-1200 троши ги. Пешачи по пола саат плус, 30минути HIIT, одколку да нејадеш воопшто.
 
На врв Bottom