Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.846
Pre/Post Workout десерт

50 г Рижолино
Доза веј протеин
50 г путер од кикирики
Какао (по желба)
Цимет (по желба)
Стевиа

Најпрво ставате во ѓезве вода да зоврие. Додека чекате, во длабок сад ставате рижолино 50 грама, доза веј протеин, какао, цимет и стевиа и ги размешувате сите заедно. Кога ќе зоврие водата истурате полека во садот и мешате се додека не се добие густа смеса (ако ставите повеќе вода ќе биде потечно, се е ствар на вкус, јас го сакам погусто). Кога ќе се добие густа смеса, ставате 50 г путер од кикирики и повторно мешате. Од горе може да додадете мелени ореви и малини за декорација :icon_mrgr:

Десертот содржи:
- 42 г ЈХ
- 24 г протеин
- 25 г масти
плус некој грам ЈХ и маст ако додадете малина и орев.

ПРОБАЈТЕ! За тие што јадат благо секој ден ќе им биде "мех", а тие што не каснале повеќе време ќе им се виде како милка со тројно чоколадо. :icon_lol:
Колку пари е тоа рижолињото бе? :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.846
90 денари 150 грама, а има исто вакво (мелен ориз) на HIPP, 113 денари = 200 грама.

Cream of rice na Брендон Кари :D Интересна алтернатива за кога си во теснец со време за готвење па и за јадење, мада скапичко е за секој ден да се користи.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.623
Поени од реакции
12.443
Cream of rice na Брендон Кари :D Интересна алтернатива за кога си во теснец со време за готвење па и за јадење, мада скапичко е за секој ден да се користи.
12-14 минути се подготвува стандардниот ориз, со се припрема нека се макс 20 мин :)

Mastering на овој скил ќе ви тргне многу главоболки и замарање околу исхрана.

1 чаша ориз со 1.5-1.7 чаши вода, ако додадете плус златна мешавина и печурки ќе додадете и за нив уште вода (вообичаено јас му ставам 1 чаша ориз, 1 рака златна, 150тина гр шампињони и 2 чаши вода).

Отприлика оди вака: го плакнам оризот и му ја цедам таа вода целосно, сецкам свежи шампињони, додавам златна мешавина, па зачини (вегета, црн бибер, нане, куркума, црвен пипер) + 5-10 грама путер, додавате вода 2 чаши и се става поклопец. Го оставаш поклопено 12 минути (првите 6 на највисока температура, па намалувам за 2 нивоа) после 12та минута го отворам да видам до каде е (обично уште 1 минута го оставам колку да испари водата), секое зрно се одделува од останатите.

Јас учев од мастерот :)

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.846
12-14 минути се подготвува стандардниот ориз, со се припрема нека се макс 20 мин :)

Mastering на овој скил ќе ви тргне многу главоболки и замарање околу исхрана.

1 чаша ориз со 1.5-1.7 чаши вода, ако додадете плус златна мешавина и печурки ќе додадете и за нив уште вода (вообичаено јас му ставам 1 чаша ориз, 1 рака златна, 150тина гр шампињони и 2 чаши вода).

Отприлика оди вака: го плакнам оризот и му ја цедам таа вода целосно, сецкам свежи шампињони, додавам златна мешавина, па зачини (вегета, црн бибер, нане, куркума, црвен пипер) + 5-10 грама путер, додавате вода 2 чаши и се става поклопец. Го оставаш поклопено 12 минути (првите 6 на највисока температура, па намалувам за 2 нивоа) после 12та минута го отворам да видам до каде е (обично уште 1 минута го оставам колку да испари водата), секое зрно се одделува од останатите.

Јас учев од мастерот :)

Добро е, поразноврсно е, али јас идам клот, без ништо, лажиче сол само :D Исто го правам соодносот ориз/вода. Не дека е многу спор процес, али ипак друго е 20 минути друго е 2 минути припрема :D И во однос на јадењето, многу побрзо ќе го внесеш во течна форма. Рачунај дека за повеќе пати кога правиш, второто/третото јадење не е исто убаво и свежо како првото :D Али тоа е, никој не рече дека е вкусен ваквиот тип на исхрана.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.623
Поени од реакции
12.443
Добро е, поразноврсно е, али јас идам клот, без ништо, лажиче сол само :D Исто го правам соодносот ориз/вода. Не дека е многу спор процес, али ипак друго е 20 минути друго е 2 минути припрема :D И во однос на јадењето, многу побрзо ќе го внесеш во течна форма. Рачунај дека за повеќе пати кога правиш, второто/третото јадење не е исто убаво и свежо како првото :D Али тоа е, никој не рече дека е вкусен ваквиот тип на исхрана.
Не можам да го јадам клот, блуткаво ми е многу.
Исто ориз што не можам да го јадам е оној што се продава во маркетите во кесичка која ја ставаш да врие целата во вода, зедов еднаш во КАМ жолто паковање и го исфрлив целото, поблуткаво нешто во живот немав пробано :D

За брзи оброци јас си имам секогаш сомелени овесни снегулки, а плус му мелам на блендер и: чиа + ленено + семки од тиква и му ставам замрзнати малини и цимет + јогурт/млеко/вода со протеин.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.846
Не можам да го јадам клот, блуткаво ми е многу.
Исто ориз што не можам да го јадам е оној што се продава во маркетите во кесичка која ја ставаш да врие целата во вода, зедов еднаш во КАМ жолто паковање и го исфрлив целото, поблуткаво нешто во живот немав пробано :D
Два месеци за спремањето го поминав со тој ориз само :pos: Не излегов од кујна тој период затоа барав поедноставна и брза алтернатива. Како и да е, обичниот подолго време останува свеж и повкусен е конкретно од тој ориз од кам :)
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.623
Поени од реакции
12.443
Од кај земате говедско во Скопје? (најдобар сооднос квалитет-цена)?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.199
Поени од реакции
22.300
Дечки, која од апликацииве има најголема база на податоци со вметнати продукти од нашиве простори?
Едно време мислам некој ја спомна MyFitnessPal, дали сеуште е таа, користите ли некоја друга?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.319
Поени од реакции
827
Дечки, која од апликацииве има најголема база на податоци со вметнати продукти од нашиве простори?
Едно време мислам некој ја спомна MyFitnessPal, дали сеуште е таа, користите ли некоја друга?
Ниедна.
Пола од продуктите грешно ги кажва. Најдобра работа ти е вага и да не се замараш со калкулатор.
 
Член од
28 јули 2018
Мислења
63
Поени од реакции
98
Дечки, која од апликацииве има најголема база на податоци со вметнати продукти од нашиве простори?
Едно време мислам некој ја спомна MyFitnessPal, дали сеуште е таа, користите ли некоја друга?
MyFitnessPal
И да има гршка во некој продукт или да го нема воопшто, многу едноставно може да го додадеш со точни вредности.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.199
Поени од реакции
22.300
Јас почнав да користам Cronometer и сум скоро па целосно задоволен.
 
На врв Bottom