Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Ја видовте најновата диета на КАЈГАНА? Господ да чува и да брани...

https://www.kajgana.com/dieta-koja-trae-samo-72-chasa-dali-bi-ja-probale
Овие озбилни се или? И така 3 дена си јајш 100г месо(ВАРЕНО), туна, едно јајце , банана и 4 чаја на ден, и четвртиот ден ќе го изејш цел фрижидер, со среќа нека им е
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
edno prasanje za hrana i nutritivni vrednosti

dobar del od hranata znacajno menuva karakteristiki pri prigotvuvanje

primer - pileski stek kako najcesto koristen za bodibilding, gubi dosta od vodata pri prigotvuvanje,
oriz i testenini - "vpivaat" / primaat voda vo tek na prigotvuvanje.

na sekoj produkt ima info tabela za vrednosti - hidrati, masti, proteini.

dali nekoj znae dali se ovie vo sirova forma, ili po podgotvuvanje, ili nekoj nacin toa da se presmeta otprilika?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
edno prasanje za hrana i nutritivni vrednosti

dobar del od hranata znacajno menuva karakteristiki pri prigotvuvanje

primer - pileski stek kako najcesto koristen za bodibilding, gubi dosta od vodata pri prigotvuvanje,
oriz i testenini - "vpivaat" / primaat voda vo tek na prigotvuvanje.

na sekoj produkt ima info tabela za vrednosti - hidrati, masti, proteini.

dali nekoj znae dali se ovie vo sirova forma, ili po podgotvuvanje, ili nekoj nacin toa da se presmeta otprilika?
Све е во сирова, при што кога ќе користиш инфо од нет запази да пишува raw ако го мериш сирово. Си имаш и инфо за продукти готвени на различни начини, мене така не ми е веродостојно но може по практично да ти биде и ако постојано ја користиш таа вредност ќе немаш проблем.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
edno prasanje za hrana i nutritivni vrednosti

dobar del od hranata znacajno menuva karakteristiki pri prigotvuvanje

primer - pileski stek kako najcesto koristen za bodibilding, gubi dosta od vodata pri prigotvuvanje,
oriz i testenini - "vpivaat" / primaat voda vo tek na prigotvuvanje.

na sekoj produkt ima info tabela za vrednosti - hidrati, masti, proteini.

dali nekoj znae dali se ovie vo sirova forma, ili po podgotvuvanje, ili nekoj nacin toa da se presmeta otprilika?
Makronutrientite se racunat pred termicka obrabotka fakticki pred podgotovka. Stek zamrznat 200gr 40gr proteini, vrednosta na proteinite e ista i pred i posle termicka obrabotka.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Стевиа на Виталија добра е или чист шеќер?Пишува позади дека на 100 г има 97 г ЈХ, а 0 г шеќер...
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.669
Поени од реакции
10.063
Здраво другари.
Имам прашање и потреба од совет. Веќе 2 3 месеци посетувам теретана, забележувам напредок во мускули и сила но имам пеоблем со стомакот. Не сум дебел но сум skinny-fat, имам таков стомак како пивски од кога знам за себе. 180цм и 74кг сум и за оддражување ми се потребми околи 2400-2500кцал, јас внесувам 2000. На Myfitnesspal целта ми е 70кг,од кои за дневен внес ми е 150гр протеини(за да не загубам мускулна маса), 200гр ЈХ, 56 масти. Ги исполнувам сите макронутриенти со добра храна. Тренирам 6 пати седмично PPL програма. Главното прашање ми е дали со овој начин ќе се намали стомакот?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Здраво другари.
Имам прашање и потреба од совет. Веќе 2 3 месеци посетувам теретана, забележувам напредок во мускули и сила но имам пеоблем со стомакот. Не сум дебел но сум skinny-fat, имам таков стомак како пивски од кога знам за себе. 180цм и 74кг сум и за оддражување ми се потребми околи 2400-2500кцал, јас внесувам 2000. На Myfitnesspal целта ми е 70кг,од кои за дневен внес ми е 150гр протеини(за да не загубам мускулна маса), 200гр ЈХ, 56 масти. Ги исполнувам сите макронутриенти со добра храна. Тренирам 6 пати седмично PPL програма. Главното прашање ми е дали со овој начин ќе се намали стомакот?
Не можиш за сигурно да знајш колку ти треба за одржување.
Земи една вага од 1000ка и секој ден вагај се насабајле нагладно (помочкан и покакан). Ако си на ИОС симни Happy Scale апликацијата, лесно се користи, ќе се снајдиш. Секој ден вагај се и вредноста ја внесуваш во апликацијата после недела две ти ваѓа средна вредност така ќе видиш како стојш со килажата и дали треба поќе да јадиш или помалце.

Се додека си во калоричен дефицит не гледам причина зошто не би губел сало. Во ретки случаи можи да е проблем со тироидата. Салото на стомакот последно се топи, почнува од лицето па надолу. Незнам како си со пари, ама избегнувај храна што е напукана со калории. Види на гугл (low calorie dense foods) и јади такви. Помалце калории а нема да се осеќаш како отепан.

Јас лично не би одел под 1700 калории. Ако не мрда вагата додај повеќе активност и тоа е накратко.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Здраво другари.
Имам прашање и потреба од совет. Веќе 2 3 месеци посетувам теретана, забележувам напредок во мускули и сила но имам пеоблем со стомакот. Не сум дебел но сум skinny-fat, имам таков стомак како пивски од кога знам за себе. 180цм и 74кг сум и за оддражување ми се потребми околи 2400-2500кцал, јас внесувам 2000. На Myfitnesspal целта ми е 70кг,од кои за дневен внес ми е 150гр протеини(за да не загубам мускулна маса), 200гр ЈХ, 56 масти. Ги исполнувам сите макронутриенти со добра храна. Тренирам 6 пати седмично PPL програма. Главното прашање ми е дали со овој начин ќе се намали стомакот?
Prvo batali kalorii i ostajgo stomakot.
Fokusirajse na drugite muskulni grupi noze, trapezi, latovi, ramena....
Dodaj kardio, namaluvaj hidrati na nedelno nivo I prati napredok na ogledalo a ne na vaga. Ogledaloto ti e najdobar pokazatel sto si postignal. Fitnes pall nemozi da ti kazi kolku kalorii ti trosi teloto.
Ako gledas deka nemas napredok vo topenje saloto togas kratis 20-30gr hidrati na nedelno nivo i obavezno kardio 2-3pati nedelno.
Broenje kalorii e gubenje na vreme. Broes samo protein, masti i hidrati. Poslusajme i ke imas rezultati.
Ne e loso da pocnis so modificiran bro split.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Здраво другари.
Имам прашање и потреба од совет. Веќе 2 3 месеци посетувам теретана, забележувам напредок во мускули и сила но имам пеоблем со стомакот. Не сум дебел но сум skinny-fat, имам таков стомак како пивски од кога знам за себе. 180цм и 74кг сум и за оддражување ми се потребми околи 2400-2500кцал, јас внесувам 2000. На Myfitnesspal целта ми е 70кг,од кои за дневен внес ми е 150гр протеини(за да не загубам мускулна маса), 200гр ЈХ, 56 масти. Ги исполнувам сите макронутриенти со добра храна. Тренирам 6 пати седмично PPL програма. Главното прашање ми е дали со овој начин ќе се намали стомакот?
Скини фет во твојот случај би го решавал со bulk но не би одел агресивно(суфицит од 200-300кцал) и јак тренинг.Не дека е претерано битно но ти си по некој "правила" за 6кг послаб од препорачаната килажа според твојата висина.Не знам зошто би одел на дефиниција? На висина од 180 ќе имаш 60-65 кг и ќе изгледаш ко скакулец.Имав доста сличен проблем на времето, додадов 5-6кг квалитетна маса и проблемот почна да се решава а сега на +10-12кг веќе е решен.Одиш на маса ама пополека без претерано да се замастиш, кога ќе стигниш до 85-90 одиш на дефиниција со цел да задржиш што е можно повеќе мускул а да ги топиш мастите и да стигниш до 80кг+-..Имаш добра висина, а со толку мала килажа верувај ќе изгледаш далеку од твоите желби..Но без јак тренинг ништо не си напрајл.Моментално сум на 500-600г хидрати па си цепам без проблем
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom