Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Овесните снегулки во комбинација со веј , само веј ме ми прави проблем. Повеќе имам проблем да кажеме првиот оброк овез со веј, вториот било што... Епа после вториот
Знам знам те сфатив. Мене секојдневие ми е 2,3 години веќе (освен во деновите на 0 хидрати), овес + веј + вода.
Гајле немам, а и повеќето што ги знам немаат. Затоа чудно ми е.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Овесните снегулки во комбинација со веј , само веј ме ми прави проблем. Повеќе имам проблем да кажеме првиот оброк овез со веј, вториот било што... Епа после вториот
Затоа коментораме, концентратот прави проблеми кај некои луѓе (најчесто тие што не им толерира желудникот лактоза поради недостаток на ензимот лактаза).

Смени со изолат нема да имаш проблем, но за разлика од концентратот е доста скап, па во тој случај и не би ти бил исплатлив доколку навистина немаш потреба...



Кога сум на темава, како е најдобро да ја изведам ротацијата на јгх?
Пон: Pull
Вто: Push
Сре: Нозе (хеви лег деј)
Чет: Раце
Пет: Кардио
Саб: Рест
Нед: Рест

Сега планирав вака:
Пон: Среден внес на јгх
Вто: Среден...
Сре: Висок...
Чет: Низок...
Пет: Низок...
Саб: Низок...
Нед: Висок внес на јгх
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Затоа коментораме, концентратот прави проблеми кај некои луѓе (најчесто тие што не им толерира желудникот лактоза поради недостаток на ензимот лактаза).

Смени со изолат нема да имаш проблем, но за разлика од концентратот е доста скап, па во тој случај и не би ти бил исплатлив доколку навистина немаш потреба...



Кога сум на темава, како е најдобро да ја изведам ротацијата на јгх?
Пон: Pull
Вто: Push
Сре: Нозе (хеви лег деј)
Чет: Раце
Пет: Кардио
Саб: Рест
Нед: Рест

Сега планирав вака:
Пон: Среден внес на јгх
Вто: Среден...
Сре: Висок...
Чет: Низок...
Пет: Низок...
Саб: Низок...
Нед: Висок внес на јгх
Push pull legs, еднаш неделно? Која е поентата?

петок на кардио не јадеш ЈХ а недела на рест деј висок внес?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Push pull legs, еднаш неделно? Која е поентата?

петок на кардио не јадеш ЈХ а недела на рест деј висок внес?
Конкретно програмата е оптимизирана за мене и мојот тип на тело. Да има доволно одмор за да се обнови, одмори и припреми телото за нареден тренинг...

Поправиме ако грешам:
- Телото се подготвува за денот потоа, што значи дека ако во недела внесот на јгх е висок телото во понеделник е спремно за добар тренинг (Понеделник е ден за горен и долен дел на грб/трапез и задно рамо) и секој нареден ден е истиот случај т.е процес на "анаболен прозорец". Ако грешам исправи ме, ова е од тоа што сум го слушал и читал...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Затоа коментораме, концентратот прави проблеми кај некои луѓе (најчесто тие што не им толерира желудникот лактоза поради недостаток на ензимот лактаза).

Смени со изолат нема да имаш проблем, но за разлика од концентратот е доста скап, па во тој случај и не би ти бил исплатлив доколку навистина немаш потреба...



Кога сум на темава, како е најдобро да ја изведам ротацијата на јгх?
Пон: Pull
Вто: Push
Сре: Нозе (хеви лег деј)
Чет: Раце
Пет: Кардио
Саб: Рест
Нед: Рест

Сега планирав вака:
Пон: Среден внес на јгх
Вто: Среден...
Сре: Висок...
Чет: Низок...
Пет: Низок...
Саб: Низок...
Нед: Висок внес на јгх
Ама така имаш 4 дена по ред (недела - среда) со среден или висок внес, што е сепак премногу.
Мора измена да напраиш и во редоследот на тренингот и во исхраната.
Подобро оди со:
Push
Pull
Legs
Rest
Arms
Cardio
Rest

Висок (може и среден)
Среден
Висок
Низок
Среден
Низок
Низок
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Овесните снегулки во комбинација со веј , само веј ме ми прави проблем. Повеќе имам проблем да кажеме првиот оброк овез со веј, вториот било што... Епа после вториот
IMG_20180512_145825.jpg jas ovie gi korisram so whey i zasega nemam problem so zeludnik.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Прегледај го приврзокот 190549 jas ovie gi korisram so whey i zasega nemam problem so zeludnik.
хммм глутен фри... може да имам интолеранција на тоа. Не е до желудникот мислам. Кај мене проблем со гасови подуеност се јавува после вториот оброк или некаде 6 часа после јадењето на овесните снегулки, слично и со грав (иако за ова скоро кај секој е) затоа избегнувам... Ќе пробам без глутен можеби е до тоа проблемот. Или па ако некој има сличен проблем/искуство нека пише :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
хммм глутен фри... може да имам интолеранција на тоа. Не е до желудникот мислам. Кај мене проблем со гасови подуеност се јавува после вториот оброк или некаде 6 часа после јадењето на овесните снегулки, слично и со грав (иако за ова скоро кај секој е) затоа избегнувам... Ќе пробам без глутен можеби е до тоа проблемот. Или па ако некој има сличен проблем/искуство нека пише :)
isto imene mi se duese stomako i samo za prdenje ceelden da nemozam ni da se navednam a najloso mi e na rabota,nema potpustanje:pos:
mnogu malku sejkeri ima vo cokolinoto i e mnogu vkusno zato go koristam i nema gasovi barem zasega. ako pijam samo whey so oves vo pogolema kolicina i me duja i pocnuvat borbite vo stomakot :mad::LOL:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
хммм глутен фри... може да имам интолеранција на тоа. Не е до желудникот мислам. Кај мене проблем со гасови подуеност се јавува после вториот оброк или некаде 6 часа после јадењето на овесните снегулки, слично и со грав (иако за ова скоро кај секој е) затоа избегнувам... Ќе пробам без глутен можеби е до тоа проблемот. Или па ако некој има сличен проблем/искуство нека пише :)
IBS-чич.
https://irritablebowelsyndrome.net/living/fodmaps-trigger-ibs-symptoms/
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
хммм глутен фри... може да имам интолеранција на тоа. Не е до желудникот мислам. Кај мене проблем со гасови подуеност се јавува после вториот оброк или некаде 6 часа после јадењето на овесните снегулки, слично и со грав (иако за ова скоро кај секој е) затоа избегнувам... Ќе пробам без глутен можеби е до тоа проблемот. Или па ако некој има сличен проблем/искуство нека пише :)
пробај да ги подвариш, јас вака го правам овесот - ставам тенџере вода(со сол ако користиш), кога водата ке заврие го намалувам огнот и фрлам снегулки(треба да знаеш колку вода/снегулки за да не фрлиш превише или помалце иначе ке имаш супа :D) оставам да се подварат малце едно 5 мин и ги оставам на 10 мин му ставам масло од кокос(можеш и обично масло) -тоа по вкус, и така ги јадам, со не варени исто имав проблем со стомакот
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Кој е најдобриот сооднос на протеини, јагленохидрати и масти по килограм тежина за ротација на јагленохидрати? Само да напоменам, не треба да надминам 2000kcal...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кој е најдобриот сооднос на протеини, јагленохидрати и масти по килограм тежина за ротација на јагленохидрати? Само да напоменам, не треба да надминам 2000kcal...
Како за ротација? Со што ке ги ротираш? Со масти? Со протеин?
Обично правилото е вака
2г протеин по кг тежина
1г масти по кг тежина
останатото калории во ЈХ
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Како за ротација? Со што ке ги ротираш? Со масти? Со протеин?
Обично правилото е вака
2г протеин по кг тежина
1г масти по кг тежина
останатото калории во ЈХ
Лошо го составив прашањето, бидејќи сум на ептен голема чистка која се надевам ќе ги достигне очекуваните резултати сакам максимално добро да ја средам исхраната по долго размислување се одлучив да го изведам сето ова со „ротација“ ако ова е правилното име за Carb cycling...

- Висок внес на јагленохидрати - 60% јагленохидрати 30% протеини 10% масти (вкупно 2000 kcal)
- Среден внес на јагленохидрати - 35% јагленохидрати 45% протеини 20% масти (вкупно 1800 kcal)
- Низок внес на јагленохидрати - 20% јагленохидрати 45% протеини 35% масти (вкупно 1700 kcal)

Според денови:

- Понеделник: Висок внес
- Вторник: Среден внес
- Среда: Висок
- Четврток: Низок
- Петок: Среден
- Сабота: Низок
- Недела: Низок
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Лошо го составив прашањето, бидејќи сум на ептен голема чистка која се надевам ќе ги достигне очекуваните резултати сакам максимално добро да ја средам исхраната по долго размислување се одлучив да го изведам сето ова со „ротација“ ако ова е правилното име за Carb cycling...

- Висок внес на јагленохидрати - 60% јагленохидрати 30% протеини 10% масти (вкупно 2000 kcal)
- Среден внес на јагленохидрати - 35% јагленохидрати 45% протеини 20% масти (вкупно 1800 kcal)
- Низок внес на јагленохидрати - 20% јагленохидрати 45% протеини 35% масти (вкупно 1700 kcal)

Според денови:

- Понеделник: Висок внес
- Вторник: Среден внес
- Среда: Висок
- Четврток: Низок
- Петок: Среден
- Сабота: Низок
- Недела: Низок
Океј е вака ама не знам што очекуваш да добиеш од ова и дали си свесен дека е суптилна разликата од исти денови секој ден.
Побитно е да праиш diet breaks еднаш месечно да го опраиш метаболизмот и хормоните него циклање на јаглехидрати.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Лошо го составив прашањето, бидејќи сум на ептен голема чистка која се надевам ќе ги достигне очекуваните резултати сакам максимално добро да ја средам исхраната по долго размислување се одлучив да го изведам сето ова со „ротација“ ако ова е правилното име за Carb cycling...

- Висок внес на јагленохидрати - 60% јагленохидрати 30% протеини 10% масти (вкупно 2000 kcal)
- Среден внес на јагленохидрати - 35% јагленохидрати 45% протеини 20% масти (вкупно 1800 kcal)
- Низок внес на јагленохидрати - 20% јагленохидрати 45% протеини 35% масти (вкупно 1700 kcal)

Според денови:

- Понеделник: Висок внес
- Вторник: Среден внес
- Среда: Висок
- Четврток: Низок
- Петок: Среден
- Сабота: Низок
- Недела: Низок
Незнам дали може да се рачуна висок внес на хидрати со 2000 ккал(дневно? или само јх?)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom