Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Види, муабетот беше за путерот од кикиритки да се употреби, инаку со јогурт во блендер комбинирам овесни со една рака вишни или што имам при рака (аронија, капини, малини) плус јогурт. Топ е за јадење и најбитно е што не мора да ги џвакам овесните туку ги пијам како каша :)
Јогуртот со ваквите овошја најдобо оди за врз овесните, во два потези имаш домашен овошен јогурт :)
od toj grckiot se naojga nekade vo marketite ili tesko.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Свинското го преферирам, не само нутритивно туку барем и потеклото му го знаеме, од тука е од МК, има доста свињарски фарми кај нас колку толку може да им се верува, за разлика од стекот кој којзнае од каде стигнува.
 
T

Terroir

Гостин
Кое масло е меѓу подобрите опции при печење/пржење ? Според ова што го читам https://www.authoritydiet.com/best-healthy-oils-cook-deep-frying-avoid/ 1) кокосово 2) путер 3) маслиново 4) авокадово 5) масло од макадамија итн па дури и онаа од свиња (белото што е) го пишува како поздраво од сончогледовото.

@Psyside упати ме ако сакаш, кое масло е поздраво а сепак најблиску до сончогледовото на кое сум навикнат ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кое масло е меѓу подобрите опции при печење/пржење ? Според ова што го читам https://www.authoritydiet.com/best-healthy-oils-cook-deep-frying-avoid/ 1) кокосово 2) путер 3) маслиново 4) авокадово 5) масло од макадамија итн па дури и онаа од свиња (белото што е) го пишува како поздраво од сончогледовото.

@Psyside упати ме ако сакаш, кое масло е поздраво а сепак најблиску до сончогледовото на кое сум навикнат ?
Авокадо, од аспект на исплатливост од оризова лушпа или rice bran oil.

Кокосовото и путерот, имаат негативен ефект на функција на артерии.
 
T

Terroir

Гостин
Авокадо, од аспект на исплатливост од оризова лушпа или rice bran oil.

Кокосовото и путерот, имаат негативен ефект на функција на артерии.
Се наоѓаат овие кај нас некаде ? И дали поднесува маслиновото масло готвење на повисоки температури
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се наоѓаат овие кај нас некаде ? И дали поднесува маслиновото масло готвење на повисоки температури
Не (тешко) можеш да пробаш со она од маслодајна репка од Фила. Не подеснува маслиновото, некои 150-180c.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
mi treba mislenje i sovet za obrokot posle trening. pred trening koristam 5g. kreatin,5g. glutamin i 5g. bcaa i odma posle trening ista doza po 5 grama no gi pijav so vej protein. posle 2 sati kako posleden obrok 200 grama pilesko so sirenje i domat. dali e podobro odma posle trening samo bcaa glutaminot i kreatinot i posle sat vreme da jadam, ili da gi pijam zaedno so proteinot odma posle trening ? mi se smaci od sejkovi praenje a i me zasitva proteinot. pretezno go pijam so mleko so voda mnogu mnogu retko.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
mi treba mislenje i sovet za obrokot posle trening. pred trening koristam 5g. kreatin,5g. glutamin i 5g. bcaa i odma posle trening ista doza po 5 grama no gi pijav so vej protein. posle 2 sati kako posleden obrok 200 grama pilesko so sirenje i domat. dali e podobro odma posle trening samo bcaa glutaminot i kreatinot i posle sat vreme da jadam, ili da gi pijam zaedno so proteinot odma posle trening ? mi se smaci od sejkovi praenje a i me zasitva proteinot. pretezno go pijam so mleko so voda mnogu mnogu retko.
Глутамин е за регенрерација углавном нема логика пред тренинг , јас го пијам по тренинг и пред спиење

креатин пред тренин со бцаа
после глутамин и бцаа
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Да не знае некој кај можам да најдам cream of tartar барем така на нет се вика.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Ваљда за калиумот го бара и јас барав ама не најдов во мкд.
Точно. Човече колку бенефити има од тоа, али штета нигде нема. Да го нарачам од нет, па и тоа не ми е сигурно.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Лебов тонус што е нешто без квасец како што пишува по маркетиве може да му се верува ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom