Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Абе сметав вчера во Кам и викам ај грешка сум нешто, еве денес и го кадросав, врска нема таблицата.
Прегледај го приврзокот 175604[DOUBLEPOST=1502465612][/DOUBLEPOST]
На која локација печат Римес?
Инаку јас земам од Карнивор, Веро, често се начекува во веро свеж стек словенски по 250-260 денари, замрзни го нема гајле :)
Во бисер знам дека печат ама и во други Римес месари печат сум слушнал
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Абе сметав вчера во Кам и викам ај грешка сум нешто, еве денес и го кадросав, врска нема таблицата.
Прегледај го приврзокот 175604[DOUBLEPOST=1502465612][/DOUBLEPOST]
На која локација печат Римес?
Инаку јас земам од Карнивор, Веро, често се начекува во веро свеж стек словенски по 250-260 денари, замрзни го нема гајле :)
Луѓе извинете го моето незнаење но не е „не здрав“ овој стек? По составот гледам 300 глупости во него па затоа прашувам. Ова глупости е по мое не сум доволно запознаен со овие работи па затоа прашувам може сите се од органско потектло
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Луѓе извинете го моето незнаење но не е „не здрав“ овој стек? По составот гледам 300 глупости во него па затоа прашувам. Ова глупости е по мое не сум доволно запознаен со овие работи па затоа прашувам може сите се од органско потектло
Умереност е клучот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Луѓе извинете го моето незнаење но не е „не здрав“ овој стек? По составот гледам 300 глупости во него па затоа прашувам. Ова глупости е по мое не сум доволно запознаен со овие работи па затоа прашувам може сите се од органско потектло
Не реков дека е здрав, мене ми е практичен да ми замени 1-2 пати неделно оброк дури сум на работа во комбинација со салата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Луѓе извинете го моето незнаење но не е „не здрав“ овој стек? По составот гледам 300 глупости во него па затоа прашувам. Ова глупости е по мое не сум доволно запознаен со овие работи па затоа прашувам може сите се од органско потектло
Тоа ти е класичен Кеплер, ако има нешто за 20 денари, тоа ќе го проба/јаде.
Нема пари, слабо работа, тежок живот исполнет со препреки, борба секој ден (hustling), тоа е...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Верувам дека се што јадете е здраво, а и само мускули ви се прави, последно кога бев на улица не можев да поминам од набилдани момци :pos:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дечки како се справувате со жешкото време, јас искрено имам големи маки апетитот ми е 0 па поради тоа се чуствувам како и премногу уморен... Исто така последниов месец наместо напумпаност на мускулите после тренинг чуствував надуеност на желудникот (и некоја омалаксаност како да ме доприш ќе се срушам), се што конзумирав беше AAKG на OlimpLab, BCAA HighSpeed на Trec Nutrition, Ultimate Nutrition креатин и Whey ProStar...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки како се справувате со жешкото време, јас искрено имам големи маки апетитот ми е 0 па поради тоа се чуствувам како и премногу уморен... Исто така последниов месец наместо напумпаност на мускулите после тренинг чуствував надуеност на желудникот (и некоја омалаксаност како да ме доприш ќе се срушам), се што конзумирав беше AAKG на OlimpLab, BCAA HighSpeed на Trec Nutrition, Ultimate Nutrition креатин и Whey ProStar...
od 39cm obem nurnav na 37,od 70 kg sliznav na 65. jadam 2 pati na den itoa samo kupena hrana giro ili nekoj hamburger. ne treniram 2 meseci poradi ova prokleto zesko -_- spijam po 9 saati i se osejkam kako da sum bil na rabota a doma sum na 3 nedeli. cel trud mi zamina. ni hejner ni bca ni proteini nisto ne pomaga :) mislev edinec sum so mi e tesko na zeskovo so nemozam da mrdam.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
mislenje za ishranata? tezok sum 70kg i potrebni mi se + uste 8-10kg.
1-obrok- 5 vareni jajca samo belka i 100grama ovesna kasa so malinki i 50 grama gejner - 40 grama protein 80 grama jgh
2-obrok na rabota 50 grama vareno svinsko meso ili pilesko ili makaroni balonjeze zavisi so ke dadat ali pretezno davaat meso i oriz sekoj den. 15 grama protein prosek,40 grama jgh
3-obrok-100 grama lesnici i 150 grama gejner so 400mll mleko(60grama protein 170 grama jgh)
4-obrok- 200 grama pileski stek,brokula i 300-400 grama varen kompir 30 grama protein i nekade 60 grama jgh.
posle 3 saati odam na trening. pred trening dextroza 50 grama so 1 litar voda
odma posle trening 56 grama hyper mass vonego ima 3 grama kreatin 5 grama bcaa i 4,7 grama l glutamin 20 grama protein i 24 grama jgh. dodavam + 40 grama oves melen.
5-obrok- 200 grama pilesko so varen kompir 200-300 grama zavisi kolku ke mozam da izedam. 30 grama protein 50 grama jgh
i pred spienje 100 grama indiski orevi 50 grama kikiri. ovaj plan na ishrana mi e za pokacuvanje na telesnata masa i muskulna masa. mislenje sprema vas? gejner koristam od ultimate nutrition muscle juice i hyper mass od biotech.
2.5 grama protein na 1kg telesna masa,4 - 5 grama jgh na 1kg telesna masa i masti 1 gram na 1kg telesna masa. tesko kacuvam na telesna masa pa potrebni mi se mnogu kalorii.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Пред некое време во кам видов едни fish portions, па ме заинтересира да пробам ... alaska pollok во пченично брашно со маслиново пржени замрзнати 4 парчиња по 100г, целото тоа е околу 800кал 50г протеини 80г јх и 40масти. Ефтини се, 67ден ... за еден оброк е топ со салата, ги ставам во релна да омекнат и готово, ме мрзи да кувам јбг, не е најздраво ама боље ова него нешто глупости. Што мислите?
 
Последно уредено:

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Кога се прави ротација на јх (200/100/0) дали во деновите кога се намалуват јх треба да се зголемат мастите за да калориите бидат исти ? Пример во денот кога има 100 јх помалце да се додадат + ~40г масти (400cal) за да калориите останат непромените ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кога се прави ротација на јх (200/100/0) дали во деновите кога се намалуват јх треба да се зголемат мастите за да калориите бидат исти ? Пример во денот кога има 100 јх помалце да се додадат + ~40г масти (400cal) за да калориите останат непромените ?
Зависи шо ти е целта.
Мада не глеам поента да намалиш јх а да остаиш калории.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Како беше лепотанот тука кој секогаш даваше одлични совети и се бавеше со „тревки“?
Едно прашање:
- Дали ќе може со нас да сподели некој од неговите специјалитети и додатоци во исхраната поврзани со здрав начин на живот, пошто дечкото е ѕвер за микро нутриненти кој најчесто ги забораваме сите ние...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom