Исхрана и диететика при болест

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
И што ни даде на тацна жити се .... во првото видео направија корелација: жените што пиеле млеко повеќе умирале :confused: .
Ако овој заклучок за тебе е на тацна и ти е логичен, ти си ист како нашите доктори.



Како е можно во најрани години да е ОК а после проблеми прави ... ако предизвикува проблеми посебно во најрани години најлесно ќе прави проблеми а не да е совршена храна ????
Ајде земи бебиња близнаци и едното храни го со вегетеријанска (млеко од Соја, од Бадем, зеленчук итн итн) а другото со млеко путер и жолчка од јајца и сподели резултати :D



Значи имаме 7 милијарди болни од атеросклероза според твоево тврдење :cautious:
Јасно ти е дека со фактот што голем број на луѓе кои конзумираат млеко, јајца немаат проблем со атеросклероза ни срцеви проблеми, се поништува твоево тврдење. Или пак дека и вегани дека се болни од атеросклерози, висок холестерол, срце итн итн
Бидејќи сите органи кај човекот работат на ист принцип и исто се однесуваат спрема внесот на храната и неможе кај едни да не прави проблеми а кај други да прави. ;)

Само еден орган различно се однесува а ти никаде и никогаш не го земаш во предвид. Затоа голем дел од тврдењата ти се погрешни за причините за дисбаланс во телото.

За третирање на проблемите ОК ти се советите, но причинителите :neetaka:
Смешно ти е тврдењето дека може кај едни да прави а кај други не, и тек како може - ние секогаш збориме за просек. Твојот омилен доктор, сам ти кажува дека ако ти се воспалени артериите и имаш генерална инфмалација во телото, тогаш доаѓа до проблеми со холестерол, е сега знаеш ли колку е тешко да си со минимално ниво на инфламација во светот во кој живееме? на графичиња ќе гледаш? практично треба да си beast mode, тренинг, исхрана, генетика, стрес, се треба да ти биде тип топ.

Број 1 убиец на светско глобално ниво е атерослероза, можеме до утре да се тешиме и да си бараме причини, а истата НАЈЕФИКАСНО и најбрзо се средува со веган диета, а се промовира со животински протеин, од ова нема бегање.

Млекото и животинскиот протеин е битен во најраните години, тогаш телото е во својот здравствен максимум, па така со што и да се рани лесно се справува со храната и инфламацијата - негативните ефекти од неа, бенефитот од квалитетен протеин во тој случај е побитен од штетниот ефект.

Немој да заборавиш дека јас не сум веган, преферирам таков стил на ихсрана но и самиот јадам животинска храна од време на време, не дека мора - не дека ми треба, него чисто заради тоа што сакам кашкавал/сирење. Јајца, месо, млеко не сум помислил да пробам нити ќе помислам - евентуално ако се како микс во некој колач можеби.....кефирот е онака ок, на крато период од некој месец за баланс на дигестивен ситем за тоа е фантастичен, но од друга страна имаш комбуха, и туршија па така не е обавезен.

Зборено е на оваа тема многу пати, мал дел од популацијата е опторен на кардиваскуларните заболувања кои ги предизвикуваат во главно животинските протеини, но за да дознаеш дали и ти си у таа група, треба да се плати за асален тест, кој чини едно 100 евра. И доста веќе со таа корелација, директен причинител е аман, не си барај моменти за да се тешиш - мене не ми е намера да ви кажам што да јадете, него да бидете критични кон тоа што го правите, исто така ќе ти кажам дека голем дел од луѓето кои се вегани се практично идиоти, и појма немаат што прават, го прават тоа заради причини кои не се поврзани со здравствен аспект - не зимаат б12, не зимаат омега 3, и затоа имаат заболувања и проблеми слични како оние на нормалната популација.

God damn it, ти пратив видео во кое атлети кои трчаат на долги стази, имаат далеку по запушени вени од вегани, дали си свесен што значи тоа и колку е тој факт поразителен? еј 50 км на ден, 4-5h + физичка активност, врвна физичка форма и пак некој што гледа тв дома те победува? LMAO, нема што повеќе да се дискутира.

Спомна претходниот пат како наводно тие јаделе американска диета, и затоа било. Стварно? атлетичари професионалци со цел памет мислиш дека јадат џанк фуд? или дека веганите јаделе идеално се а овие пази ги избрале намерно нив - наспроти друга група на бирани атлети кои намерно јадат џанк фуд, само за да испаднат веганите дека се во подобра состојба? до кога со теории на заговор? мислам смешно е што се пробувате само за да си ја оправдате диетата, никој не ве обвинува јадете што сакате, ама бидете свесни што тоа предизвикува.
 
B

Bafra

Гостин
Смешно ти е тврдењето дека може кај едни да прави а кај други не, и тек како може - ние секогаш збориме за просек. Твојот омилен доктор, сам ти кажува дека ако ти се воспалени артериите и имаш генерална инфмалација во телото, тогаш доаѓа до проблеми со холестерол, е сега знаеш ли колку е тешко да си со минимално ниво на инфламација во светот во кој живееме? на графичиња ќе гледаш? практично треба да си beast mode, тренинг, исхрана, генетика, стрес, се треба да ти биде тип топ.

Број 1 убиец на светско глобално ниво е атерослероза, можеме до утре да се тешиме и да си бараме причини, а истата НАЈЕФИКАСНО и најбрзо се средува со веган диета, а се промовира со животински протеин, од ова нема бегање.

Млекото и животинскиот протеин е битен во најраните години, тогаш телото е во својот здравствен максимум, па така со што и да се рани лесно се справува со храната и инфламацијата - негативните ефекти од неа, бенефитот од квалитетен протеин во тој случај е побитен од штетниот ефект.

Немој да заборавиш дека јас не сум веган, преферирам таков стил на ихсрана но и самиот јадам животинска храна од време на време, не дека мора - не дека ми треба, него чисто заради тоа што сакам кашкавал/сирење. Јајца, месо, млеко не сум помислил да пробам нити ќе помислам - евентуално ако се како микс во некој колач можеби.....кефирот е онака ок, на крато период од некој месец за баланс на дигестивен ситем за тоа е фантастичен, но од друга страна имаш комбуха, и туршија па така не е обавезен.

Зборено е на оваа тема многу пати, мал дел од популацијата е опторен на кардиваскуларните заболувања кои ги предизвикуваат во главно животинските протеини, но за да дознаеш дали и ти си у таа група, треба да се плати за асален тест, кој чини едно 100 евра. И доста веќе со таа корелација, директен причинител е аман, не си барај моменти за да се тешиш - мене не ми е намера да ви кажам што да јадете, него да бидете критични кон тоа што го правите, исто така ќе ти кажам дека голем дел од луѓето кои се вегани се практично идиоти, и појма немаат што прават, го прават тоа заради причини кои не се поврзани со здравствен аспект - не зимаат б12, не зимаат омега 3, и затоа имаат заболувања и проблеми слични како оние на нормалната популација.

God damn it, ти пратив видео во кое атлети кои трчаат на долги стази, имаат далеку по запушени вени од вегани, дали си свесен што значи тоа и колку е тој факт поразителен? еј 50 км на ден, 4-5h + физичка активност, врвна физичка форма и пак некој што гледа тв дома те победува? LMAO, нема што повеќе да се дискутира.

Спомна претходниот пат како наводно тие јаделе американска диета, и затоа било. Стварно? атлетичари професионалци со цел памет мислиш дека јадат џанк фуд? или дека веганите јаделе идеално се а овие пази ги избрале намерно нив - наспроти друга група на бирани атлети кои намерно јадат џанк фуд, само за да испаднат веганите дека се во подобра состојба? до кога со теории на заговор? мислам смешно е што се пробувате само за да си ја оправдате диетата, никој не ве обвинува јадете што сакате, ама бидете свесни што тоа предизвикува.
Нешто ги помеша лончињата ...

Смешно ти е тврдењето дека може кај едни да прави а кај други не, и тек како може - ние секогаш збориме за просек.
Јас не тврдам дека кај едни прави проблеми а кај други не, туку напротив или ќе прави кај СИТЕ проблеми или не е тоа причината. Затоа што органите кај сите нас на истиот принцип функционираат.
Значи неможе да викаш причинител е за хххх болест а притоа да имаш голема популација која го конзумира и нема проблеми.

Млекото и животинскиот протеин е битен во најраните години, тогаш телото е во својот здравствен максимум, па така со што и да се рани лесно се справува со храната и инфламацијата - негативните ефекти од неа, бенефитот од квалитетен протеин во тој случај е побитен од штетниот ефект.
Неможе да кажуваш дека е битен кога си бебе а кога ќе пораснеш е небитен, неможе да кажуваш квалитетен протеин а штетен ефект, неможе да кажуваш бебето се развива со инфламација. Се надевам другите ќе сфатат колку ова тврдење е контрадикторно само по себе.

И доста веќе со таа корелација, директен причинител е аман, не си барај моменти за да се тешиш
Ти постави видео и кажа еве ви се тука е објаснато а во видеото заклучокот: жените кои пијат млеко, повеќе умирале. Како дошле до тој заклучок не е важно нели и како се правени тестови.
Може и корелација да направам дека мажите со појавата на кабловската тв подолго живеат. Кога ќе споредиш статистички да точно е, но дали кабловската е причината или нешто трето. Неможе само на твојот збор да веруваме.
Јас не се согласувам настојувам за другите да внимаваат при правење на изборот да земат во обзир повеќе информации.
Немам што да се тешам, конзумирам млеко и јајца (домашни), и немам никаква потреба од тебе или било кој друг да добијам одобрение. :P

God damn it, ти пратив видео во кое атлети кои трчаат на долги стази, имаат далеку по запушени вени од вегани, дали си свесен што значи тоа и колку е тој факт поразителен? еј 50 км на ден, 4-5h + физичка активност, врвна физичка форма и пак некој што гледа тв дома те победува? LMAO, нема што повеќе да се дискутира.
Можно е да не сум бил јас вклучен во таа конверзација но нормално дека тие атлети се БОЛНИ. Кортизолот им е постојано во огромни количини присутен во организмот... а да не збориме за напорот на органите да го издржат тоа НЕНОРМАЛНО темпо.

атлетичари професионалци со цел памет мислиш дека јадат џанк фуд?
Ќе се зачудиш каква се храна/ ѓубре јадат 90% спортистите, претежно од неинформираност

мислам смешно е што се пробувате само за да си ја оправдате диетата, никој не ве обвинува јадете што сакате, ама бидете свесни што тоа предизвикува.
Смешно е да кажуваш дека природно млеко е причинител на болести и јас за ова ти противречам а за :

Број 1 убиец на светско глобално ниво е атерослероза, можеме до утре да се тешиме и да си бараме причини, а истата НАЈЕФИКАСНО и најбрзо се средува со веган диета, а се промовира со животински протеин, од ова нема бегање.
Акцентот е ставен на тоа што тврдиш која е причината, за лекување и средување кажав ОК се советите.
А причината што со веган диета се средува скоро секој дисбаланс во телото е што со таа диета телото многу помалку троши енергија да ја преработи а со остатокот самото се регенерира. Затоа и ни е потребен СОН .
Плус се внесуваат витамини и минерали потребни за побрза регенерација.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мој збор? јас на ни една тема не сум навел мој збор, или тврдење како факт, фактите кои ги наведувам и пренесувам се базирани на детални студии, ништо не е мое рандом тврдење, него е студија која јас сум ја реплицирал како животна промена - стил, и сум си потврдил на себе дали е така или не, после тоа тоа го пренесувам.

Така да не ме "демантираш мене или побиваш" него самите студии. Пробај си сам, јас сум радознал и си тестирам - и ќе дознаеш што и како.


Природното млеко, содржи ли касеин и лактоза, и каков ефект има на инфламаторните ензими и функцијата на артериите?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Кажете исхрана и режим за паталец од остеопороза?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кажете исхрана и режим за паталец од остеопороза?
Ти имаш остеопороза?
Тоа те прашувам затоа што јас правев преглед и ми најдоа остеопенија и ми препишаа капки витамин со витамин Д т.с. Вигантол, табл.Остеокер и табл.Бонвива.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кажете исхрана и режим за паталец од остеопороза?
Веган диета, просто е. Д3, магнезиум, борон, и босвелиа - нов за 1 до 2 недели, гарантирам.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Веган диета, просто е. Д3, магнезиум, борон, и босвелиа - нов за 1 до 2 недели, гарантирам.
Калциум нема!?? Остеопорозата нели е недостаток на калциум..како ке ги наполниш коските што се празнат, што стануваат шупливи?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Калциум нема!?? Остеопорозата нели е недостаток на калциум..како ке ги наполниш коските што се празнат, што стануваат шупливи?
Не е него е недостаток на магнезиум и к витамин
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Не е него е недостаток на магнезиум и к витамин
Незнам навистина веќе од што ја добив таа остеопенија, но знам што мака мачев со Бонвивата секој месец, желудникот го изгорев.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Незнам навистина веќе од што ја добив таа остеопенија, но знам што мака мачев со Бонвивата секој месец, желудникот го изгорев.
од што може друго освен од недоволна физичка активност, лоша храна и недоволен внес на витамини и минерали
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Не е за мене.

@Psyside, секојдневно прима Д3 и МГ глицинат веќе 5 месеца ама резултативе не се баш позитивни. Затоа и прашав за исхрана.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имаш г
Не е за мене.

@Psyside, секојдневно прима Д3 и МГ глицинат веќе 5 месеца ама резултативе не се баш позитивни. Затоа и прашав за исхрана.
1. Колку д3 на ден и колку магнезиум?

2. Каква е исхранaта?

3. Физичика активност?

4. Притисок и шеќер?

5. Да се додаде борон и хијалуронска киселина + к2
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
од што може друго освен од недоволна физичка активност, лоша храна и недоволен внес на витамини и минерали
Сакам да те замолам да не ме цитираш во иднина или барем изгуглај за тоа што сакаш да ми го пишеш....Наспроти тебе на екран седи спортист, значи цел живот имам физичка активност...и да не ти објаснувам оти мрско ми е на особи како тебе со таков лош карактер да објаснувам....остеопенија се добива и кај жени што навлегуваат во климакс идр....
Незнам што се мешаш и даваш мислења во теми каде што немаш благе везе?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
.остеопенија се добива и кај жени што навлегуваат во климакс идр....
Незнам што се мешаш и даваш мислења во теми каде што немаш благе везе?
Остепенија се добива од загуба на магнезиум, при што телото почнува да го влече истиот од коските, загубата на магнезиум во коски доведува до - нежни, кршливи и коски на кои се создаваат мирко пукнатини. Магнезиумот исто така има круцијална улога во спореведување на калциумот од диетата во коските, ако тој не е присутен калциумот оди во ткивата, крвотокот и органите, при што промовира атеросклероза. Така да тотално се поврзани овие 2 минерала, многу ретко се работи за дефицит на диетарен калциум, се работи за НЕ ефикасно абсорбиран калциум кој дури и во дози од 500 мг ако ефикасно се споредува е доволен.

Од друга страна магнезиумот е по комплицирано да се внесе од диета, не ретко оксалатите и "анти нутриентите" од диетата се спојуваат со истиот и го прават потешко достапен за телото, па така најдобро е да се суплементира. Уште еднаш и на тебе, и на сите кои го имаат проблемот. Горе имаш линкови, набави ги продуктите, а земи и магнезиум - далеку далеку подобро ќе се осеќаш и ќе спречиш (недај боже) опасни повреди, па дури и потенцијална неподвижност.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сакам да те замолам да не ме цитираш во иднина или барем изгуглај за тоа што сакаш да ми го пишеш....Наспроти тебе на екран седи спортист, значи цел живот имам физичка активност...и да не ти објаснувам оти мрско ми е на особи како тебе со таков лош карактер да објаснувам....остеопенија се добива и кај жени што навлегуваат во климакс идр....
Незнам што се мешаш и даваш мислења во теми каде што немаш благе везе?
Убаво што замолуваш но не сум во можност да ти го исполнам тоа барање.
Ах ти спортистката.
Дои на Водно да видам каква ти е таа физичка активност. Ти си сунѓерот боб во второ издание/дупли акаунт или нешто слично. Те мрзи да станеш вода да си земеш, не ми објаснувај жити се, спортистка била - лол.
Патем, згуглав и се поклопува со тоа што ти кажав.
И што ако се добива кај жени што навлагаат во климакс? Ти навлагаш демек? Или само они добиваат остеопенија, а ти кутрата „лошо ти се погодиле коцките“ па ете...
Од друга страна магнезиумот е по комплицирано да се внесе од диета, не ретко оксалатите и "анти нутриентите" од диетата се спојуваат со истиот и го прават потешко достапен за телото, па така најдобро е да се суплементира.
Да бе да, еве милиони млади девојки си патат од остеопении пошо е тешко да се внесе магнезиум преку исхрана.
Само оние малкуте кои дознале дека мора да се суплементира, и го прават тоа, стриктно со специјален магнезиум од ајхерб а не овие нашиве бижутерии, успеваат да ја избегнат остеопенијата и слични болести.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom