Исхрана и диететика при болест

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Naprotiv, ima seuste pricini da se izbegnuva pesticidi kolku se moze poveke.
Phtalatite go narusuvaat hormonalniot balans na mazite i zenite, osobeno na zenite vo gestaciskiot period.
Да, подобро е да се јадат млечни продукти наместо зеленчук таман ќе избегнеш изложување на нив...

Oh wait....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Actually твојот пост беше straw man, ти го извади од контекст, мојата поента е да се тргнат луѓето од тој нереален "страв" од пестициди во зеленчук, затоа што истите ги има во ПОГОЛЕМИ количини во животински продукти, кои воeдно содржат засистени масти, холестерол, TMAO, и се докажани канцерогени од група 1, и 2, и се универзално поврзани со добри здравствени исходи долгорочно.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
Actually твојот пост беше straw man, ти го извади од контекст, мојата поента е да се тргнат луѓето од тој нереален "страв" од пестициди во зеленчук, затоа што истите ги има во ПОГОЛЕМИ количини во животински продукти, кои воeдно содржат засистени масти, холестерол, TMAO, и се докажани канцерогени од група 1, и 2, и се универзално поврзани со добри здравствени исходи долгорочно.
Ne mi ja vrti prikaznata mene za zivotinski produkti. Niti jadam, niti nekade vo mojot post ja svrtev prikaznata deka se mnogu zdravi.
Se poveke i poveke istrazuvanja pokazuvaat kon pesticidite kako pricinitel na hormonski disbalans kaj lugeto.
Pravis strawman zatoa sto insinuiras deka velam da ne se jade zelencuk. Nebare ne postoi veke zelencuk bez pesticid.
Nemase potreba od tvoja strana takov drzok odgovor.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ne mi ja vrti prikaznata mene za zivotinski produkti. Niti jadam, niti nekade vo mojot post ja svrtev prikaznata deka se mnogu zdravi.
Se poveke i poveke istrazuvanja pokazuvaat kon pesticidite kako pricinitel na hormonski disbalans kaj lugeto.
Pravis strawman zatoa sto insinuiras deka velam da ne se jade zelencuk. Nebare ne postoi veke zelencuk bez pesticid.
Nemase potreba od tvoja strana takov drzok odgovor.
Контекстот на мојот пост, беше заради дискусија на форумов на тема пестициди од зеленчук наспроти животински продукти и нивниот ефект на луѓето, ти тоа го протолкува погрешно, на што јас ти одговорив за да ти доловам каква споредба правам, ако им се спомне уште ова ќе си го користат како оправдување за да јадат еден тон месо, јајца, путери.

TLDR како сакаш врти го, на студиите популации кои конзумираат најмногу растителни продукти, имаат најдобро здравје па така јас не се замарам за пестициди, не гледајте механизми, него долгорочни исходи без разлика дали е на хартија лошо за тебе или не.

Таков дрзок одговор? тролаш или? XD
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
Контекстот на мојот пост, беше заради дискусија на форумов на тема пестициди од зеленчук наспроти животински продукти и нивниот ефект на луѓето, ти тоа го протолкува погрешно, на што јас ти одговорив за да ти доловам каква споредба правам, ако им се спомне уште ова ќе си го користат како оправдување за да јадат еден тон месо, јајца, путери.

TLDR како сакаш врти го, на студиите популации кои конзумираат најмногу растителни продукти, имаат најдобро здравје па така јас не се замарам за пестициди, не гледајте механизми, него долгорочни исходи без разлика дали е на хартија лошо за тебе или не.

Таков дрзок одговор? тролаш или? XD
Kontekstot na postot se gubi so vreme.

Covek treba da e pretpazliv, i naprotiv treba da znae negovata hrana od kade doaga, kako se procesira. Ova vazi i za rastitelnata hrana.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.938
TLDR како сакаш врти го, на студиите популации кои конзумираат најмногу растителни продукти, имаат најдобро здравје па така јас не се замарам за пестициди, не гледајте механизми, него долгорочни исходи без разлика дали е на хартија лошо за тебе или не.
Секогаш сме ние тука да ги побиеме тие студии. Еве не нас жив пример, не јадеме месо, уште помалку морска храна, а имаме: карциноми, срцеви болести, дијабетес колку ти душа сака. Погледни ги сликите.
.
Абе ние ептен сме биле вегани, а јас да не сум знаел :)
Се разбира ако се точни бројкиве.

Прегледај го приврзокот 309360

Прегледај го приврзокот 309361
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
Секогаш сме ние тука да ги побиеме тие студии. Еве не нас жив пример, не јадеме месо, уште помалку морска храна, а имаме: карциноми, срцеви болести, дијабетес колку ти душа сака. Погледни ги сликите.
I ti da procitas za phtalati, i povrzi si gi kockite so gorenje medicinski otpad vo zemjava.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
Пиши во 2 реда што е муабетот.
Toa se hemiski substanci koi se naogaat vo plastikata, gi ima na sekade, gi konzumiras sekoj den, gi disis vo prasina. Tie pravat haos na endokriniot sistem, a so toa i na celoto telo.
Istazuvanja seuste se pravat, za do kade e nivniot efekt, no so sigurnost se znae deka se glavni priciniteli na impotentnost kaj mazite i endometrioza i policisticen sindrom kaj zenite.
Privremeno reseie e da se izbegnuva plastika kolku sto se moze.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.938
Toa se hemiski substanci koi se naogaat vo plastikata, gi ima na sekade, gi konzumiras sekoj den, gi disis vo prasina. Tie pravat haos na endokriniot sistem, a so toa i na celoto telo.
Istazuvanja seuste se pravat, za do kade e nivniot efekt, no so sigurnost se znae deka se glavni priciniteli na impotentnost kaj mazite i endometrioza i policisticen sindrom kaj zenite.
Privremeno reseie e da se izbegnuva plastika kolku sto se moze.
А ова со медицинскиот отпад, не согоруваат, или?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Секогаш сме ние тука да ги побиеме тие студии. Еве не нас жив пример, не јадеме месо, уште помалку морска храна, а имаме: карциноми, срцеви болести, дијабетес колку ти душа сака. Погледни ги сликите.
Eдна слика од рандом Македонски извор, наспроти дата од сите светски престижни журнали/научен консензус? Не би го ни дискутирал тоа, џабе стискање дугмиња и трошење време.

Само би спомнал уште еднаш, ние сме нација која конзумира многу процесирани житарици, јадеме пржено на велико, и тоа пржено со транс масти (супер проесиран зејтин) путери, сирења, кашкавали, јајца, ако јадеш микс од овие секојдневно џабе ти е да јадеш помалце месо, сите тие имаат големи концентрации на заситени масти/холестерол, во случај на путер 2-3x над месо.

Немасна урда + сардини, белки од јајца, баланс плус јогурт, овие 4 се релативно ок да се конзумираат кога се работи за животински продукти, се друго треба да се избегава, така оформена диета, во комбинација со цело зрно леб (вистински не од тие боените) би довела до драстично подобрување на здравјето да просечен човек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom