Источно црковно пеење

Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Sepak Mokrajncevoto peenje e srpsko peenje, nie si imame nase makedonsko vizantisko peenje, Jovan Kukuzel, Kalistrat Zografski, Manasii P. Todorov, i mnogu drugi, koi sto so svojata rabota pridonele za takvoto peenje. Kaj nas momentalno se prosiruva ovaa peenje. Potrebno e koi ne slusnal da slusne kako izgleda seto toa, ne e nesto posebno no sepak za razlika od segasnoto (mokrancevo), e mnogu podobro.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15

Византиското Пеење го Овоплотува Вистинскиот Господ Исус Христос во нашето срце

Византиското пеење, е наследство на христовата црква од самиот почеток
Тоа целосно е забележано, прифатено, канонизирано, осветено
Тоа е Образ и Слика на Вечното Ангелско Пеење на Небото
Се пее во сите познати православни цркви и манастири низ целиот свет, без разлика на нацијата
Има трилери помеѓу скоро секоја нота, а често се случува долго бескрајно сложено Завивање
Овие тонови не можат да се запишат со ноти ниту логички да се дефинираат
Бидејќи покрај својата сложеност тие носат во себе слободен израз, бидејќи Љубовта е Слобода
Оваа музика ја создава срцето, кога во себе го прима Христовото воскресение и вознесение
Оваа музика ја создава телото, кога се храни со Телото и Крвта на Светиот Господ Христос
Пеењето е благодатно плачење кога срцето сака да се отвори и да Љуби
Плачењето не е жалост, ниту радост, тоа е плод на нашиот поглед во Лицето Христово
Тешко е да се објасни Музиката на Ангелите, која во себе ги крие најголемите тајни
Музиката е носител на Духот кој може да не воведе во разни светови . Има безброј духови
Духот на Христовата Црква е целиот воплотен во Византиското Молитвено Пеење
Овој дух го носи образот на Христос во Себе, Љубовта на Христос, Божеството на Христос
Музиката во Православните Храмови е Ехо на Небесната Богослужба, Небесните Ноти
Овие ноти се слеваат во Храмовите на Света Гора и Синаи, Ватопед, Симонопетрас, Ормилија
Кога ја слушаш оваа небесна музика целиот се топиш и плачеш, а не знаеш што ти се случува
Таа го распалува огинот на светиот дух во нас, огинот на Царството Небесно, Христово
Тоа е Совршена Убавина, Совршена Уметност, Совршена Љубов
Неспоредлива со ништо, несфатлива за умот, неискажлива со зборови
Солзи течат, целото тело плаче, утробата плаче, срцето плаче, градите плачат, се топат
Телото почнува да воскреснува, Духот се Вознесува, Светот околу нас ја губи својата цврстина
Погледот во Лицето Господово и потопувањето во Океанот на Љубовта е најголема Тајна
Тоа е Свето Воскресение Господово, Преобразување во Славата и Љубовта на Троица

Светото Византиско, Ангелско Пеење личи на Муслиманско и Арапско, но сепак постои разлика
Во 7 Век Муслиманите прифатија голем дел од православната уметност, посебно пеењето
Тоа е поради фундаменталниот и фанатички карактер на Исламот, да се држи се што е изворно
А денес Православната Црква е под големо западно влијание и го губи својот извор
Вакво пеење може да слушнете од манастирите во Света Гора, Ормилија и Синаи
А најпознат хор со изданиа на касети и цедеа е ** Ликургос Ангелопулос
Во Македонија се прават обиди да се прифати ова изворно пеење, до сега полека напредува
Најдобро се пее во манастирот Св Ѓорѓија, Рајчица, Дебарско, и От. Фотиј, манастир во Берово
Источното црковна пеење веќе 4 години се изучува во македонската православна Богословија и веке го снимија првото CD po rakovodstvo na Protopsalt Goce Sekulovski
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
ne se glupiraj be ako imas nsto dobro staj
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Член од
30 мај 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Источното црковното пеење на територијата на Македонија треба да се обнови. Бидејќи духот на источното црковно пеење е поинаков од сите други. И нема поубво пеење од Источното црконо пеење, ниту католичкото пеење и сите други не можат да се споредат. Затоа ние треба да се бориме да се искорени Мокрањчевото пеење бидејќи тоа е српско народно црковно пеење. Но се ќе биде во свое време ама ние треба да се бориме.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Se po Bozja promisla brat, i peenjeto i se drugo vo zivotot na Crkvata, veruvame deka se se smenat rabotite na MPC i treba vizantiska peenje!
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
108
Поени од реакции
3
Ubavo e crkovnoto peenje.Duhovno go smiruva covekot.Koj ne slusnal neka slusne i ke pocuvsvuva.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Христијанското однесување е детско однесување-по незлобливоста, разбира се, а не по возраста.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Дури имам едит на поракава, дали некој од вас Симеон, Мики1, Крстител, Мак Корен, па и Трилобајт :) ја има една песна - црковен хор женски и во неа се пее нешто како РИДАНИЕ ТВОЕ... кој ја има нека пише ПП
Дали го бараш ова: http://www.holytrinityserbian.org/files/16_16.Pascha_-Pasha_-_-_Divna_Ljubojevic.wma (ова не е хор!)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom