Истанбул

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Може некој што бил да каже кои 5-6 работи од листава мора (вреди за парите) да се видат? :)
  • факултативните излети:
  • Аја Софија со лиценциран водич и аудио слушалки – 20 евра
  • Топкапи палатата со лиценциран водич – 20 евра
  • панорамски разглед на европски и азиски Истанбул – 15 евра
  • крстарење по Босфорот – 15 евра
  • Долмабахче палата со лиценциран водич – 25 евра
  • Ноќен Истанбул и Сафир Сехир Тераси – 15 евра
  • Посета на Watergarden и Emaar Square Mall – 15 евра
  • Туркуазу Аквариум – 15 евра
  • Вечера во национален ресторан (јадење+ 2 локални пијачки) со шоу со танчерки – 30 евра
Зависи колкав ти е буџетот. Ова се цените од агенцијата претпоставувам, си додаваат водич и дигаат цени. Јас кога бев ми се чини беа поефтини.
1. Ако сакаш повеќе да видиш, изгуглај имаа картичка за посета на сите музеи со попуст
2. Аја Софија е многу убава ама за 1 саат ќе ја видиш
3. Топкапи е голема и вреди.
4. Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул и крстарење по Босфор можеш и сам да си организираш. Имаше еден траект што оди по Босфор на азискиот дел, а на самиот брег мештаните си седат, грицкаат, пијат чај и на зајдисонце е особено убаво, а со истиот траект после назад. Не е баш крстарење со не знам каква јахта ама не е ни 30 евра :) Барем 20 евра штедиш.
5. За ресторант со танчерки ти си знаеш дали ти прави кеф, ама јас не сум фан на blue balls entertainment :) иако може е убаво да го видиш и тој дел од културата на турците

Другите не ги знам или не ги памтам по име.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.081
Поени од реакции
22.126
Може некој што бил да каже кои 5-6 работи од листава мора (вреди за парите) да се видат? :)
  • факултативните излети:
  • Аја Софија со лиценциран водич и аудио слушалки – 20 евра
  • Топкапи палатата со лиценциран водич – 20 евра
  • панорамски разглед на европски и азиски Истанбул – 15 евра
  • крстарење по Босфорот – 15 евра
  • Долмабахче палата со лиценциран водич – 25 евра
  • Ноќен Истанбул и Сафир Сехир Тераси – 15 евра
  • Посета на Watergarden и Emaar Square Mall – 15 евра
  • Туркуазу Аквариум – 15 евра
  • Вечера во национален ресторан (јадење+ 2 локални пијачки) со шоу со танчерки – 30 евра

Aja Sofija i Sultan Ahmed Dzamijata (plavata dzamija) ti se mnogu blisku edna do druga i tie dvete plus eden cel kup raboti vo toj del mozes da gi pomines vo eden den ako si se organiziras sam. Progugalj na google maps ke vidis sto se ima tamu i se ti e na 5-10 min peski. Moj sovet mesto da frlas pari na vodici turi zemi si lokana sim kartica so 1gig internet za da korisitis google maps i sibaj sam. Aja Sofija mozes da zemes slusalki tamu a mozes i da si se ubacis u nekoja od cel kup turi i da slusas ako veke sakas, iskreno se e dobro obelezano (na agliski) i za mene licno poveke mi bese da gi vidam i osetam nego da slusam nekoj drug kako gi objasnuva rabotite...Sepak sekoj e razlicen, moze tebe poveke ti znaci toa...

Saat vreme ne bi rekol, jas utepav 2-3 saati i definitivno vredi da se vidi. Plavata dzamija isto e interesna, mozes da vlezes (besplatno e) edino treba da si gi ispostuvas obicaite znaci bez konduri, soodvetno oblecen itn... Ne se sekiraj nikoj nisto nema da ti kaze fer se i svesni se deka ima dosta turisti sto ete ne znaat se za nivnata kultura. Jas bev isto za vreme na Ramazan (bas ovoj period) i pak ok si bese.

Cel toj del e ODLICEN, jas bi ti preporacal ako ne si rezerviral smestaj da se smestis tamu na bar dva tri dena i peski imas mnogu stvari da vidis. Za mene insteresno bese da se vidi i obeliksot na Teodosius sto e odma do plavata dzamija. Edna rabota sto retko nekoj ke ti ja preporaca i ja znae a vredi da se vidi pogotovo ako si avanturist e BASILICA CISTERN. Vidi si na google za ova. Ova ti e isto nekoj 150 -200 metri peski od Aja Sofija ama ne e bas lesno da se najde mada moze i jas izgubiv malku orientacija togas. Se plaka nesto sitno i se gleda za 10-15 min ama ova ti e bas ko nekoja vo scena od Indijana Dzons da vlezis.

Topkiapi ti e isto blisku, a i carsijata ti e povtorno nekoj 20tina min peski. Mada na sprotivnata strana. 2 dena vo toj region sam, ke vidis dosta raboti... Ako ides vo Carsijata OBAVEZNO probaj doner od Sahin Usta, toa e vo edna od ulckite do zlatarite, zlatarskiot del. Ke vidis redica i ke si se naredis, zavisno koe vreme ides nekogas se ceka i pola saat. Vredi, mada posle toa veke nema da sakas da probas doner nikade, ednostavno pomestuva granici... Sendvicara e, se zima i se jade na noga tamu...
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Земи си апартман во Султанахмет делот и се ти е близу од овие работи. Вероватно цени си пишал од агенција? Подобро таму да се договориш е доста евтино нема шанси вакви цени да платиш..
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Земи си апартман во Султанахмет делот и се ти е близу од овие работи. Вероватно цени си пишал од агенција? Подобро таму да се договориш е доста евтино нема шанси вакви цени да платиш..
+1 ние бевме сместени во Yeni Hostel и супер беше исповрзано.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Земи си апартман во Султанахмет делот и се ти е близу од овие работи. Вероватно цени си пишал од агенција? Подобро таму да се договориш е доста евтино нема шанси вакви цени да платиш..
Планирам да одам со агенција па сместувањето ќе го обезбедат тие.
Инаку, еве сега гледам на сајтот на Аја Софија дека влезот кошта 60 лири = 10 долари (агенцијата го наплаќа 20) :)
https://ayasofyamuzesi.gov.tr/en/visiting-information
И за Топкапи е исто.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Планирам да одам со агенција па сместувањето ќе го обезбедат тие.
Инаку, еве сега гледам на сајтот на Аја Софија дека влезот кошта 60 лири = 10 долари (агенцијата го наплаќа 20) :)
https://ayasofyamuzesi.gov.tr/en/visiting-information
И за Топкапи е исто.
Se e poskapo preku agencija sigurno..Topkapi e ista cena ako se sekjavam dobro i pomalce mislam bese ali se isplakja da ides poshto ima dosta raboti da se vidat.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Новиот аеродром е околу 50км надвор од Истанбул, вожња од аеродромот до Султанахмет трае околу 1 саат (секогаш зимајте повеќе време пошто гужва е секаде).
Автобуси одлични, модерни со клима, wifi точни на минута тргаат секој пол саат од Аеродромот до Султанахмет или каде сакате да одите (најдобро нормално и најбарана да е линијата за Султанахмет). Се плаќа нормално со Истанбулкарт, цената е 18 лири (околу 3еур).

ако иде некој се надевам му е во помош може и да праша..

инаку аеродромов е без зборови..:cuc::cuc:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Новиот аеродром е околу 50км надвор од Истанбул, вожња од аеродромот до Султанахмет трае околу 1 саат (секогаш зимајте повеќе време пошто гужва е секаде).
Автобуси одлични, модерни со клима, wifi точни на минута тргаат секој пол саат од Аеродромот до Султанахмет или каде сакате да одите (најдобро нормално и најбарана да е линијата за Султанахмет). Се плаќа нормално со Истанбулкарт, цената е 18 лири (околу 3еур).

ако иде некој се надевам му е во помош може и да праша..

инаку аеродромов е без зборови..:cuc::cuc:
скоро беше во истанбул?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Da pred edna nedela
Вчера читав по руски форуми за аја софија, дека се реновира и внатре има големи скелиња, а цената останува иста 15 евра, исто и топкапи, дали беше и дали е навистина така, кажи ми дали вреди да влегуваме оти релативно скапо излегува со децата ќе одам, така да ќе бараат влезници за сите, а освен тоа губиме време, зошто имало долги колони...пиши и за други знаменитости што вреди а што не.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Вчера читав по руски форуми за аја софија, дека се реновира и внатре има големи скелиња, а цената останува иста 15 евра, исто и топкапи, дали беше и дали е навистина така, кажи ми дали вреди да влегуваме оти релативно скапо излегува со децата ќе одам, така да ќе бараат влезници за сите, а освен тоа губиме време, зошто имало долги колони...пиши и за други знаменитости што вреди а што не.
Aya Sofija non stop se.raboti ali ne e bas da ne se gleda nisto imaat dobro organizirano. Topkapi ne bev godinava posto bev lani i e dobro ako imas prilika da odis posto ima dosta da se vidi.
 
Член од
2 декември 2013
Мислења
25
Поени од реакции
7
Dali nekoj bil vo Istanbul so avtobus, ne od agencija tuka od skopskata avtobska stanica vo skoro vreme? Me zanima najveke kolku e sigurno, dali nekoi shverceri se vozat i slichni likovi, dali nastanuvaat problemi?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Dali nekoj bil vo Istanbul so avtobus, ne od agencija tuka od skopskata avtobska stanica vo skoro vreme? Me zanima najveke kolku e sigurno, dali nekoi shverceri se vozat i slichni likovi, dali nastanuvaat problemi?
Jas bev so zenata i 3 god sinot pred dva meseca...Si kupiv 3 bileti...patuvavme so express tour....Soferite i kondukterot maksimalno prijatelski nastroeni celo vreme so caj kafe po pat....Avtobusot dali na nas ni se pogodi so lcd ekrani na sekie sediste so filmovi i za deca so slusalki...

Taka da jas imam pozitivno iskustvo....Ni lopovi ni dileri ni nisto :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Ako odite za setanje, nema smisla da se odi so redovna linija podobro so turisticka agencija, nie bevme za 8 - mi septemvri, 80 evra kostase so hotel na 500- 600 metri od kapali carsija, redovnata linija kolku sto proveriv e povraten bilet 60 evra, znaci edno nokevanje so pojadok ne kostase 10 evra od covek, sto e nesrazmerno evtino. turite gi odevme samostalno bidejki se e blisku do hotelot.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Dali nekoj bil vo Istanbul so avtobus, ne od agencija tuka od skopskata avtobska stanica vo skoro vreme? Me zanima najveke kolku e sigurno, dali nekoi shverceri se vozat i slichni likovi, dali nastanuvaat problemi?
Со Алпар се имам возено повеќе пати, врзани се на границите и се минува брзо, удобна и коректна вожња. Препорачувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom