Истанбул

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
742
Поени од реакции
421
Автобус 50 евра повратна. Ако сакаш со авион flypgs.com 120 евра беше од човек. Резервирај преку booking.com 15 евра од човек/ден јас резервирав. Четири-пет дена ти се сосема доволни зависно колку и што сакаш да видиш
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.089
Поени од реакции
11.109
Некој да ми каже цени за храна, пијачки како и атмосфера за нова година во Стамбол?
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
16.484
Некој да ми каже цени за храна, пијачки како и атмосфера за нова година во Стамбол?
За нова година 2 пати сум бил али со пакет од тука. Иначе сам да најдеш не знам како ќе е. Пијачките ефтини се не повеќе од 4-5 евра, пивото им е максимум 2 евра (Ефес). За вечерта не знам како е со храна иначе во продавници/пекари/ресторани доста ефтино е. На улицата Бејазит кај Капали чаршија имаш повеќе ресторани со различни кујни едино тие се малце поскапи, али не нешто претерано(за двајца докај 3-40 евра). Пекарите убер ефтини. За вечерта некој друг нека ти помогне ако барал сам :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.089
Поени од реакции
11.109
За нова година 2 пати сум бил али со пакет од тука. Иначе сам да најдеш не знам како ќе е. Пијачките ефтини се не повеќе од 4-5 евра, пивото им е максимум 2 евра (Ефес). За вечерта не знам како е со храна иначе во продавници/пекари/ресторани доста ефтино е. На улицата Бејазит кај Капали чаршија имаш повеќе ресторани со различни кујни едино тие се малце поскапи, али не нешто претерано(за двајца докај 3-40 евра). Пекарите убер ефтини. За вечерта некој друг нека ти помогне ако барал сам :D
Секако и јас ќе бркам некое новогодишно пакетче од овие туристичкиве агенции, ама чисто ме интересираше дали има некоја огромна разлика во цена по чаршии за јадење/пиење, поготово за новите години, пошо искрен да бидам во двојба сум дали Стамбол, Романија или Будимпешта.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
16.484
Секако и јас ќе бркам некое новогодишно пакетче од овие туристичкиве агенции, ама чисто ме интересираше дали има некоја огромна разлика во цена по чаршии за јадење/пиење, поготово за новите години, пошо искрен да бидам во двојба сум дали Стамбол, Романија или Будимпешта.
Нема да имаш проблем ефтино можеш да поминеш. Метро им е помалце од 1 евро. Метрото те носи до секоја посакувана дестинација.
Има пекари Simit Saray:


Најубави јадења за доручек имаш тука поготово геврек со кашкавал што имаат :D За ручек имаат ресторани претежно со готова храна и си бираш што сакаш, во спротивно можеш да порачаш друго и да ти донесат. Пиле печено, ориз 2 порции и салата со 2 пијачки околу 20 евра. За нова година не знам дали ги има али поред морето коа ќе се спуштиш има рибари тазе риба фаќаат и ја печат и си бираш зачини и вкусно е :D Чаршијата им е доста ефтина за нешто ако сакаш да се подновиш. А, рестораните со индиска храна, мексиканска, кинеска бла бла и тие други не ги знам се едни од поскапите, али пак ќе кажам со јадење за 2ца ќе поминеш со 40 евра.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.089
Поени од реакции
11.109
Нема да имаш проблем ефтино можеш да поминеш. Метро им е помалце од 1 евро. Метрото те носи до секоја посакувана дестинација.
Има пекари Simit Saray:


Најубави јадења за доручек имаш тука поготово геврек со кашкавал што имаат :D За ручек имаат ресторани претежно со готова храна и си бираш што сакаш, во спротивно можеш да порачаш друго и да ти донесат. Пиле печено, ориз 2 порции и салата со 2 пијачки околу 20 евра. За нова година не знам дали ги има али поред морето коа ќе се спуштиш има рибари тазе риба фаќаат и ја печат и си бираш зачини и вкусно е :D Чаршијата им е доста ефтина за нешто ако сакаш да се подновиш. А, рестораните со индиска храна, мексиканска, кинеска бла бла и тие други не ги знам се едни од поскапите, али пак ќе кажам со јадење за 2ца ќе поминеш со 40 евра.
Значи да пазам по џебот за тие космополитските, а да бркам нешто локално. Фала на исцпрниот одговор, ете и за метрото не знаев цени, скоро као кај русиве е. Горе доле, таман си е, сепак е метропола а за вакви цени it`s a bargain.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
16.484
Значи да пазам по џебот за тие космополитските, а да бркам нешто локално. Фала на исцпрниот одговор, ете и за метрото не знаев цени, скоро као кај русиве е. Горе доле, таман си е, сепак е метропола а за вакви цени it`s a bargain.
Па и локалното е најубаво, не ми е некако логично да идам во турција, а да седнам во кинески ресторан. Имаат вкусни јадења, сеа се е до вкусот ти си знаеш тоа ама горе доле тоа е. Две поатрактивни улици ти се Бејазит и Аксарај. За шетање си тераш поред морето и по Аксарај паралелно со метрото ти иде тоа. За трговски центар Хисторија го бараш, најбоље ти е цел ден си таму сигурно, не за друго на 7 спрата е. Пиши ако те итнересира уште нешто друго.
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
22
Sakam Da Odam Vo Istanbul da go vidam toj grad falen nasekade i ednostavno da vidam kako e vo grad so 16 miliona narod :)
 
Член од
28 април 2011
Мислења
248
Поени од реакции
64
Планирам да одам во Истанбул кон крајот на месец март или почеток на април,во план ми се 4 ноќавања и колку што гледам во booking.com има доста хотели за 80,90,100 евра за двајца, 4 ноќавања со појадок што ми излегува многу по евтино одколку да одам со организирана тура. Гледам за 8 март има такви тури 100 евра за човек со 2 ноќевања.
Пошто ми е прв пат во Истанбул ако може да ми помогнете каде е подобро да се резервира хотел во Султанахмет или во Таксим,и како се движат цените за храна,пијалоци,транспорт итн,кои места се must see,и каде да се најде брод за крстарење низ босфорот.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
742
Поени од реакции
421
Планирам да одам во Истанбул кон крајот на месец март или почеток на април,во план ми се 4 ноќавања и колку што гледам во booking.com има доста хотели за 80,90,100 евра за двајца, 4 ноќавања со појадок што ми излегува многу по евтино одколку да одам со организирана тура. Гледам за 8 март има такви тури 100 евра за човек со 2 ноќевања.
Пошто ми е прв пат во Истанбул ако може да ми помогнете каде е подобро да се резервира хотел во Султанахмет или во Таксим,и како се движат цените за храна,пијалоци,транспорт итн,кои места се must see,и каде да се најде брод за крстарење низ босфорот.
1. ако не ти менува барај хостели се уште поефитини а нема толку голема разлика во квалитет.
2. Јас бев во овој Yeni Hotel топ локација топ цени
3. Разгледај ги и airbnb.com
4. За места кои треба да се видат има многу зависно што сакаш да гледаш. Гуглај Istambul in 4 days
5. Цените има и поскапи и поефтини, ама грубо кажано како кај нас. Такси ти е изгор. Ако си авантуриста пешки и повремено некој автобус и ништо друго не ти треба.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
248
Поени од реакции
64
В недела си идам Истанбул и пошто ќе останам 5 дена сакам да земам припејд картичка за да имам интернет кај да одам. Ме интересира кај може д најдам припејд картици,колку би коштало со све активизација на интернет.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
599
Поени од реакции
229
Бил некој последниве месеци во Истанбул? Лирава е многу падната па би требало да е доста поевтино.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
742
Поени од реакции
421
Бил некој последниве месеци во Истанбул? Лирава е многу падната па би требало да е доста поевтино.
Другарка што беше летово кажуваше дека чипс што во Рамстор кај нас е 100 денари, Турција е 40-50. Толку можам да ти помогнам а да добиеш груба слика
 
На врв Bottom