Испран пасош

Член од
14 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
13
Здраво! Несакајќи си го исправ пасошот и сакам да си извадам нов, знаете ли некој дали се плаќа казна (ве молам само некој кој има вистински искуство на темава, не ми треба мислење). Фала
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Здраво! Несакајќи си го исправ пасошот и сакам да си извадам нов, знаете ли некој дали се плаќа казна (ве молам само некој кој има вистински искуство на темава, не ми треба мислење). Фала
пријави ИЗГУБЕН, кога ќе добииеш нов запали го,
не си играј ...
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
13
пријави ИЗГУБЕН, кога ќе добииеш нов запали го,
не си играј ...
заради моментов што ми го презентираш побарав искуство, а не мислење
Автоматски споено мислење:

Затоа што тоа е биометриски пасош и тоа значи дека ситуацијата е попроблематична, некој може да го користи во меѓувреме итн. а е друго кога е оштетен
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Здраво! Несакајќи си го исправ пасошот и сакам да си извадам нов, знаете ли некој дали се плаќа казна (ве молам само некој кој има вистински искуство на темава, не ми треба мислење). Фала
Само изгубен, не си играј со испран! Моја комшика заработи 500 евра казна за тоа. Има член во законот со кој е предвидено казна за негрижа со официјален документ.
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
13
Јас стигам до разни информации како:


Ќе се докажува дали губење, оштетување или исчезнување е сторено со умисла или вина
Во измените се определува дека првото губење, оштетување или исчезнување на патната исправа не е казниво за имателот на патната исправа.
Секое понатамошно губење, оштетување или исчезнување е казниво за имателот на патната исправа, освен во случаи кога имателот ќе докаже пред надлежната организациона единица на Министерството за внатрешни работи дека дејствието е сторено без негова умисла или вина.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Најсигурно ти е да го пријавиш како изгубен. Јас така имам направено. Процедурата е следна:
-Закажуваш термин како и вообичаено.
-Потполнуваш изјава дека ти е изгубен и плакаш плус нешто за објава во службен весник.
-На денот на сликање вработениот ке ти даде термин за кај инспектори кои се наогаат на другата страна од МРТВ(со поглед кон Универзитетите што е) на еден од повисоките спратови.
-Одиш таму, ја даваш изјавата, ке ти кажат друг пат биди повнимателен ти одобруваат и после тоа си чекаш да се изработи како и во стандардна процедура.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Здраво! Несакајќи си го исправ пасошот и сакам да си извадам нов, знаете ли некој дали се плаќа казна (ве молам само некој кој има вистински искуство на темава, не ми треба мислење). Фала
мене и се истури вода врз пасошот и кога го менував ми се заканија со казна, ама демек мене ќе ми прегледале низ прсти. Боље да го пријавиш за изгубен :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Не ми е јасно како успеа да ти се најде пасошот на перење? Разбирам дека е ненадејно ама каде го заборави во некој џеб?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Боље испран пасош, него испран мозок.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Само изгубен, не си играј со испран! Моја комшика заработи 500 евра казна за тоа. Има член во законот со кој е предвидено казна за негрижа со официјален документ.
Комшиче од маало го чувал пасошот во камион и веројатно некој влегол и све земал. После тоа отишол во полиција и кажал како што било, пасошот бил во камион па го снемало. Му закачиле казна за негрижа на патна исправа, само не знам колку пари ми кажа (500че премногу е ... нешо помалку, ми се чине 2-3 стотки).
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мене така ми кажа, не и барав потврда за уплата :D
Инаку таа имаше црн печат од една ЕУ замја па затоа намерно и го испрала! Парадоксот е што после тоа успеа да извади виза, па привремен и на крај постојан престој таму. Сега е се' компјутеризирано, тогаш сеуште немаше некоја врска граница, полиција и амбасада.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
64
Поени од реакции
48
Има ли казна за загубена здравна легитимација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom