Испити на крај на година во средното и основното образование

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..не ми се свиѓа..заш доста преку цела година не тормоза професорине..па тек замисли одвај добиваш асална оценка со која си задоволен..и на тестот утка праеш и ти ставаа помала..глупости...
..не споредуа со земје кои са мн понапредни од нас...а као прво учимо со некои книге од пред 25 године а по некои предмети немамао книге..па ни диктираа у тетратка..и со ова очекуаа ја да полагам тест на крај година?? барем матурата нека ја укина!!
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Ајде да се прават тестови ама не по сите предмети на пр. Македонски математика и 2 изборни?Кај нас историја,биологија па и хемија сите ќе испопаѓаат.Наставничката по историја има 64 години (последна година) има рак(носи перика О.о ретко иде на час ) нека оди во пензија веќе шо сака повеќе така со сигурност цела генерација ке бидеме катастрофа по историја ...
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
:toe: Mene mi se sviga ovaj predlog oti nema vise tato,mamo javi mu se na profesoro...Toa e edno..Drugo,poveketo od nas srednoskolcite sa pogresno informirani deka ke se polagat site predmeti so e apsolutno netocno.Mislam deka izboro e slucaen i zamislite da dojdat od Sk,izberat gi samo na primer najslabite ucenici od klaso za nekoj predmet da gu ocenat rabotata na profesoro..Kakva slika ke se ima za nego togas???:vozbud:
Treta rabota..Nema da bideme kompjuteri so ovoa zaradi toa so nikoj ne traze SE 100% da se znae,nego najosnovnoto od predmeto so e apsolutno pravilno.Konecno ke se stave red,ke bidemo malce poobjektivni..:toe:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
:toe: Mene mi se sviga ovaj predlog oti nema vise tato,mamo javi mu se na profesoro...Toa e edno..Drugo,poveketo od nas srednoskolcite sa pogresno informirani deka ke se polagat site predmeti so e apsolutno netocno.Mislam deka izboro e slucaen i zamislite da dojdat od Sk,izberat gi samo na primer najslabite ucenici od klaso za nekoj predmet da gu ocenat rabotata na profesoro..Kakva slika ke se ima za nego togas???:vozbud:
Treta rabota..Nema da bideme kompjuteri so ovoa zaradi toa so nikoj ne traze SE 100% da se znae,nego najosnovnoto od predmeto so e apsolutno pravilno.Konecno ke se stave red,ke bidemo malce poobjektivni..:toe:
токму така се сложувам со ова, а и плус ке се види кој препишува на писмени и кој сам си пишува оцени затоа е супер тоа што ке се воведе
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Потполно се сложувам со ова. Некои ученици, едвај се борат за 5 да добијат, за на крај да им натрупаат наеднаш 13 предмети за полагање, за да немат време да повторат и да добијат две оцени подолу?
Нема да има наставници во школото доколку се направи вакво нешто. Минимум по 2-3 ученици во клас ќе ја поминуваат границата од разлика во оценката. Друго, физичко да не испитуваат? И шо да им кажам јас? Не сум добар у спортој(имам шиена нога, 1 цм пократка е), се трудам да вежбам, ама ако сите ми бидат 5, и некое ѓубре од страна да ми дојде и да ми каже па ти си немаш врска, 2 на ти, па да си ја тупам главата шо ми го расипува целиот просек?
И шо ми кажа една професорка. Ова исто така ги омаловажува наставниците. Наставникот ќе си стави реална оценка од целовкупното знаење на ученикот. И сега некој од страна ќе доаѓа и ќе му збори дека он си нема врска од предавање и оценување?

Еден чест случај би ти бил ученик кој на една тема потфрлил и извадил 3, писмените во главном му биле 4ки и 5ки, но усно знае многу подобро да се изрази, и ете му става 5ка наставникот. Му даваат у недела 4 испити, повтора шо може, ама шо сакаш прави, не знам, не би можел за 4 дена се да повторам. Вади 3, и шо сега? Курбан идат и тој, и наставникот.

Но, не се грижам многу, бидејќи за мене не е проблем. Ко прво не верувам дека идејава ќе може да се реализира годинава, а ко второ јас ќе немам бог знае кој проблем, може 1-2 предмети да промашам, ама кој и нема?(освен некој шо вистина е компјутер)Па затоа и верувам дека ќе се дигне голема узбуна околу целава работа, и бар една година ќе се пролонгира, додека не се најде подобро решение. И патем, резултатите од матурата кога ги дадоа? Ги чекаа сигурно повеќе од месец, а само четврта беа. +тестови за другите 3 години и замислете си шо ќе настане во државава. Не ја бива работава. :toe:

Компленто се согласувам. Се ова е само обид на владата да биде во чекор со Европска Унија. Но она што тие не можат да го сватат е дека кај нив оценки не се добиваат како кај нас. Кај нас оценка се формира од:
1. Редовност
2. Активност
3. Испитувања
4. Тестови
5. Домашна

Додека во странство, имаат предавања 1 месец и на крајот од месецот прават тест за таа тема, и од тоа им се формира оценка. Имаше ваква слична тема со наслов "Протест" за завршните испити. Мене лично ова не ми се допаѓа. Премногу е затегнато.
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Не го вклучив целиот реферат од причини што немам намера да коментирам многу за него. На секој му иде преку глава од таков народ кој што се вика чека да му умре козата на комшијата и да се смее. Тоа ти е. Во врска со тестовите за на крајот од годината: ако ги прави министерството, ќе ви ги направи релативно лесни, со најосновни формули и задачи, ништо посебно и ќе биде еднакво за сите (што е добра замисла). Штосот е што си имаме историја на да кажам малце неадекватно применети или слабо воведени промени во оваа држава, така да очекувајте некој проблем. Ќе стигнете и до матурата и ќе ви кажам дека ќе ја поминете без проблеми како што ја поминав јас и мојава генерација, а и овие тестови исто така нема да ви се проблем ако го загреете малку столчето. Ќе ви кажам само едно: држете ги под око ВАШИТЕ професори од средните училишта, не министерството, оти тие може да ве зафркнат многу повеќе отколку државата на матурата или на вакви тестови
Па ако се толку лесни, едноставни, и општи (такви мисллења приметив) тогаш што ти гарантира дека тие што имале 1 нема да имаат 5? Ако прашањата се изведени од најглавното од цела тема, нели мислиш дека тоа сите ке го согледаат, и само на тој дел ќе се фокусираат? И шо праиме тогаш?

П.С. Барем во мојот клас, немам приметено некој што има 5 а заслужува за 2 или обратно. Секогаш има некое скратување за една оценка (нешто во стилот: Треба да ја докажеш, иначе заслужуваш "x"), или пак попуштање ("Ќе ти пишам "x" ама за понатаму имаш за враќање")
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Уште колку теми ќе отворите за "штрајков"?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Дај бе не се замарајте повеке со штрајков. И да штајкувате џабе ви е, не верувам дека ке успеете нешто да направите за да спречите да има вакви испити. Гоце, а имате нешто договорено или само така лупаш?
 
Г

Гоццццце

Гостин
Да да имаме договорено , викам цела Македонија утре штрајкува, директно зборувам од средношколската заедница ;)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Да да имаме договорено , викам цела Македонија утре штрајкува, директно зборувам од средношколската заедница ;)
Eптен јака заедница брат:zver:
3/4 oд Македонија не ни знае за овој сесредношколски штрајк:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Да да имаме договорено , викам цела Македонија утре штрајкува, директно зборувам од средношколската заедница ;)
Брат, да беше договорено ова од таа заедница, досега ќе фрчеа чеин пораки на мсн препрати на 100 души, дрн дрн, дрн дрн.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Да да имаме договорено , викам цела Македонија утре штрајкува, директно зборувам од средношколската заедница ;)
Дај подобјасни малце кој стои зад ова, кога и каде???

Или само пушташ бува онака.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ние шо сме 4та година, ни беше кажано со сигурност дека нема да правиме таков испит, па ваљда овој штрајков не важит и за нас. А иначе најавен е штрајков или самоиницијативно???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom