Исмејување и вреѓање помеѓу децата

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
За случкава во Аеродром мене веќе ми делува дека ќе биде брзо заташкана и никој нема да понесе одговорност. Директорот гледам одма се истрча да дава изјави дека сите биле мирни и фини ученици, дека само си играле, дека не било ништо страшно...

Ако барем едно од децата што го фрлиле девојчето е син или ќерка на некој функционер, бизнисмен или барем пријател на раководните во школото, никој нема да одговара.

Уште јас кога бев средношколец имаше такви настани што се ставаа под тепих. Добро, не толку екстремни како овој, ама сега нови генерации, нови глупости. На повеќето директори и професори им е поважен „мирот во куќата“ и имиџот на училиштето, отколку доброто на учениците. Затоа булингот обично го сметаат за игра и зафрканција, а не за сериозна појава која може целосно психички да зафркне некој како личност.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
За случкава во Аеродром мене веќе ми делува дека ќе биде брзо заташкана и никој нема да понесе одговорност. Директорот гледам одма се истрча да дава изјави дека сите биле мирни и фини ученици, дека само си играле, дека не било ништо страшно...

Ако барем едно од децата што го фрлиле девојчето е син или ќерка на некој функционер, бизнисмен или барем пријател на раководните во школото, никој нема да одговара.

Уште јас кога бев средношколец имаше такви настани што се ставаа под тепих. Добро, не толку екстремни како овој, ама сега нови генерации, нови глупости. На повеќето директори и професори им е поважен „мирот во куќата“ и имиџот на училиштето, отколку доброто на учениците. Затоа булингот обично го сметаат за игра и зафрканција, а не за сериозна појава која може целосно психички да зафркне некој како личност.
Ќотек,ќотекот е дар од бога кој нашиот народ не го практикува кога е потребно. Шанкурина од мали нозе. Занив само убо тепање и да му е страф на улица да излези.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Скроз може да е глупа игра у која доброволно учествувало девојчето, а која завршила срање.
Ако не е и ако нешто на сила ја земале и ја фрлиле, тогаш брзо ќе се дознае, затоа што тука е семејството на девојчето.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Еве го видеото како го фрлаат девојчето.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
И јас мислам дека родителот ја преувеличил работата, ако имаше сериозни повреди ќе ги објавеја, се случувале пред мои очи како ученик многу посериозно лоши работи па родителите не разбираа не па новинарите :tapp:
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Ова е само врв не леден брег, има многу случаи за кои во јавноста не се знае, Загрижувачка стапка на насилство према децата. Моите роднини во САД детето го следат со ваква направа


го има и на интерент https://www.spijunskaoprema.org/gps-pracenje/gps-tracker-za-decu/

моето девојче е се уште мало, се надевам дека работите ќе се променат на пдообро и нема да има потреба од вакво нешто.
Иако како тргнеле работива се полошо и полошо....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Основна школа е најголема траума некое дете што е интровертно што може да ја истрпи, средно мање више повоздрасно се али тие децата до 8мо се ненормална работа.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Основна школа е најголема траума некое дете што е интровертно што може да ја истрпи, средно мање више повоздрасно се али тие децата до 8мо се ненормална работа.
Точно. Од лично искуство потврдувам. Сега не дека имам кој знае какви трауми, чувај боже од полошо, ама ден денес осеќам некоја одбивност спрема основното училиште каде учев. Во средно работите кај мене си дојдоа на нормала. Повозрасен си и посигурен а и веќе бираш нов поблизок круг на луѓе со кои се дружиш и контактираш.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Кај мене обратно, основно беше убаво искуство,а во средно пекол. Лошо друштво, проблеми, ме фатија на нишан неколку силеџии, професорите не помагаа. Морав да го менувам школото, но сеќаванјата и фрустрациите ги паметам до ден денес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom