Исламска држава - појава, развој на настани, можен исход.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Еве тие што пратиле вакви пораки и тие кои убивале невини луѓе да не ги вратиме, што да правиме со другите? Или не останува никој друг?
Сакаш да ми кажеш дека тие кои се приклучија кон ИСИС и калифатот треба да добијат некаков обзир?
ИСИС која направи чистење на христијаните на Блискиот Исток и сега таму процентот на христијанско население во тие земји е минорен, во однос на периодот пред разгорувањето на исламскиот фундаментализам. И сега ја треба да имам обзир кон, на пример, Албанци од Македонија кои биле таму да живеат или се борат на нивна страна за тие, нивните деца или роднини утре пак им текне некакво Смилковско, на Велигден или друг празник.

Законски не може ништо да им се направи, но може незаконски, како што впрочем и тие, а и сите исламски фундаменталисти дејствуваат.[DOUBLEPOST=1551109092][/DOUBLEPOST]Тебе Пуно како муслиман те боли курот, ама во време кога секој месец низ светов има по еден случај на убивање каури од страна на муслимани задоени со таа идеологија, не може некој кој се приклучил на Исламска Држава, која сето ова го спроведува на дело, сега јас да го гледам како невин или некој кон кој треба да имам обзир, само затоа што територијата ја изгубиле, а со тоа и калифатот и он нема каде да оди, па најлесно му е да каже - Еј само смо се шалили.
Ти ми личи дека не сметаш за будали и во право си, ама не сме сите.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Сакаш да ми кажеш дека тие кои се приклучија кон ИСИС и калифатот треба да добијат некаков обзир?
ИСИС која направи чистење на христијаните на Блискиот Исток и сега таму процентот на христијанско население во тие земји е минорен, во однос на периодот пред разгорувањето на исламскиот фундаментализам. И сега ја треба да имам обзир кон, на пример, Албанци од Македонија кои биле таму да живеат или се борат на нивна страна за тие, нивните деца или роднини утре пак им текне некакво Смилковско, на Велигден или друг празник.

Законски не може ништо да им се направи, но може незаконски, како што впрочем и тие, а и сите исламски фундаменталисти дејствуваат.
Не отишле сите за убивање христијани или шиити, некој отишол за штитење на цивилно население, или за хуманитарни акции, колку и да звучи наивно ова. Имаше доволно материјал низ медиуми кои би можеле да измамат одреден ниво на луѓе да одат.
Има сведочења на такви кои отишле и се увериле дека биле манипулирани, и немале повратен билет, дезертер во нормална демократска држава ќе се убие на лице место, камоли во ИСИС.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Се приклучиле на ИСИС заради хуманитарни акции?
Како некој кој се приклучува на ИСИС може да биде изманипулиран? Као не знаел што е ИСИС. Ја не знаев што е ИСИС, не мислев дека сиве овие убивања на каури и етнички чистења и масакри се вистина, дека испратените од ИСИС во Европа се за берење цвеќиња, прогласите за убивање кои јавно ИСИС ги лиферуваше се лага, а исто и сите терористички напади во Европа спроведени од нив се лага.

Пуно иди збори со куртонине, пошто глеам дека покушаваш да ме заебаваш. со нив можеш ова.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Јас сум атеист и сите околу мене ме знаат како таков и сигурно ќе бидам нивна мета, дури пред тебе.
Ама истовремено го почитувам човековото битие.
Секако не сакам луѓе кои станале убијци под било каква околност да шетаат слободно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Јас сум атеист и сите околу мене ме знаат како таков и сигурно ќе бидам нивна мета, дури пред тебе.
Ама истовремено го почитувам човековото битие.
Секако не сакам луѓе кои станале убијци под било каква околност да шетаат слободно.
Епа почитувај го човековото битие на сите каурски убиени деца, жени силувани и однесени како робинки и сите тие жртви кои се резултат на злосторства направени во име на исламот и не ми кажувај како тие кои биле таму за ИСИС имаат некаква невиност.

и не нема да бидеш ти прва жртва зашто си атеист, туку затоа што си атеист а потекнуваш од исламска традиција
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Види го овој што пишува, се приклучиле во ИСИС од хуманитарни причини. :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:


Стварно ти и дарди сте дамбетер од бугарите на форумов. Уште малку ќе почнете да не убедувате дека УЧК се изживуваше врз мавровските работници заради хуманитарни причини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom