Исламска декларација

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Најблиску значи најблиску,не одделено.
Најблиското небо(кој впрочем е првата најмала небеса е окитено со ѕвезди).
Земјата,планетите,ѕвездите... спаѓа во првата небеса.
Во врска со големината има хадис т.е говор на нашиот пратеник с.а.в.с кој го појаснил тоа што ти го кажав.
Јас никаде не спомнав одделено, ако ѕвездите се на најблиското небо, значи дека сонцето и месечината се на некое подалечно, што е погрешно. Врти сучи, од контрадикторноста не се бега во случајов.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Јас никаде не спомнав одделено, ако ѕвездите се на најблиското небо, значи дека сонцето и месечината се на некое подалечно, што е погрешно. Врти сучи, од контрадикторноста не се бега во случајов.

Види,како што реков,месечината и сонцето се дел од седумте небеси(заедно).
Најблиската небеса(значи универзумот во кој спаѓаме ние) е окитена со ѕвезди.
Никаде нема тврдење дека ѕвездите се поблиску од месечината или сонцето.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:01 ---
Категорично не...види го овој, Josef Schulz. Исто и тој офчарот албанец што го убија 2001. Заради таквите постои универзумов, се друго е отпад, и на крај не е чудо и да заврши како отпад, жално....

Знам,војната е најглупаво нешто воопшто.
Ако говориме искрено,муслиманот не војува се додека не е нападнат а дозволено е да се брани ако некој го нападне(неговиот имот,семејство,ако му се извршува верска опресија...).
Јосеф Шулц ти е типичен пример за човечкото и нечовечкото.
Таков е светот,таква е реалноста.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Ако говориме искрено,муслиманот не војува се додека не е нападнат а дозволено е да се брани ако некој го нападне(неговиот имот,семејство,ако му се извршува верска опресија...).
.
Сакаш да ми кажеш дека на Коптите во Египет заслужено им се случува геноцид?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Сакам да кажам дека,не е проблемот во автомобилот туку до возачот ќе да е.
Ни тоа не сакаш да го кажеш, туку, како и обично, се обидуваш да го избегнеш одговорот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Види,како што реков,месечината и сонцето се дел од седумте небеси(заедно).
Најблиската небеса(значи универзумот во кој спаѓаме ние) е окитена со ѕвезди.
Никаде нема тврдење дека ѕвездите се поблиску од месечината или сонцето.
Има, едната сура вели дека сонцето, месечината и ѕвездите се на седумте неба, а другата сура ги посочува ѕвездите дека се на најблиското небо.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знам,војната е најглупаво нешто воопшто.
Ако говориме искрено,муслиманот не војува се додека не е нападнат а дозволено е да се брани ако некој го нападне(неговиот имот,семејство,ако му се извршува верска опресија...).
Јосеф Шулц ти е типичен пример за човечкото и нечовечкото.
Таков е светот,таква е реалноста.
Ти би бил ли Ј. Шулц?
Или ќе си ги извршиш командите...
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ни тоа не сакаш да го кажеш, туку, како и обично, се обидуваш да го избегнеш одговорот.

Одбивам да го мешам исламот со политика.
Два различити поима се.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 23:50 ---
Има, едната сура вели дека сонцето, месечината и ѕвездите се на седумте неба, а другата сура ги посочува ѕвездите дека се на најблиското небо.

На истото кружиш.Тврдењето е дека месечината и сонцето се дел од седумте небеси т.е седумте небеси се една со друга поврзани(не одделени).
Што значи , она што припаѓа на седмата,припаѓа и на првата.Она што припаѓа на шестата припаѓа и на втората.Заедно се.
Најблиското небо се мисли нашата најблиска небеса(универзум т.е првата небеса) е накитена со ѕвезди.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
На истото кружиш.Тврдењето е дека месечината и сонцето се дел од седумте небеси т.е седумте небеси се една со друга поврзани(не одделени).
Што значи , она што припаѓа на седмата,припаѓа и на првата.Она што припаѓа на шестата припаѓа и на втората.Заедно се.
Најблиското небо се мисли нашата најблиска небеса(универзум т.е првата небеса) е накитена со ѕвезди.
Кој кружи? Јас никаде не сум спомнал одделени или не одделени. Двете сури недвосмислено посочуваат две нешта:
1. Дека сонцето, месечината и ѕвездите се наоѓаат на седумте неба, и дека тие седум неба се едно над друго, а не прво со седмо, второ со шесто....итн.
2. Дека ѕвездите се на најблиското.

Одделени, споени, залепени, припоени.....на најблиското се! Така вели сурата. А реалноста е дека не се.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ти би бил ли Ј. Шулц?
Или ќе си ги извршиш командите...

Прво , јас не би учествувал воопшто во таква војна.
Испод чест ми е.
Второ,ако веќе се борам ќе се борам за себе,своето семејство,за мојот брат(брат по вера),невиното население и мојата вера.
Ако веќе се наоѓам во шеријатска држава која мене лично ми представува најсовршен систем на вредности ќе се борам да се заштити тој систем.
Трето,никогаш не би убивал заробеник,цивил,деца,жени,стари и слично,туку исклучиво ќе се борам против оној кој се бори против мене(оној кој сака да ме убие ќе се борам да се заштитам).
--- надополнето: 10 декември 2013 во 23:59 ---
Кој кружи? Јас никаде не сум спомнал одделени или не одделени. Двете сури недвосмислено посочуваат две нешта:
1. Дека сонцето, месечината и ѕвездите се наоѓаат на седумте неба.
2. Дека ѕвездите се на најблиското.

Одделени, споени, залепени, припоени.....на најблиското се! Така вели сурата. А реалноста е дека не се.
1. Дека сонцето, месечината и ѕвездите се наоѓаат на седумте неба.
2. Дека ѕвездите се на најблиското.

Точно дека сонцето,месечината и ѕвездите се наоѓаат во седумте небеси.
Исто така дека ѕвездите се на најблиската небеса т.е нашата најблиска т.е првата.
Која е реалноста? Баш ме интересира?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
1. Дека сонцето, месечината и ѕвездите се наоѓаат на седумте неба.
2. Дека ѕвездите се на најблиското.

Точно дека сонцето,месечината и ѕвездите се наоѓаат во седумте небеси.
Исто така дека ѕвездите се на најблиската небеса т.е нашата најблиска т.е првата.
Која е реалноста? Баш ме интересира?
Ако ѕвездите се на најблиското, тогаш тоа значи дека сонцето и месечината се подалеку од ѕвездите. Тоа за тебе точно е?
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ако ѕвездите се на најблиското, тогаш тоа значи дека сонцето и месечината се подалеку од ѕвездите. Тоа за тебе точно е?

Е па затоа ти пишав погоре,не мери дистанци помеѓу ѕвездите и земјата,туку со што е окитена првата небеса(во која ние спаѓаме).
Од друга страна Сонцето ти е ѕвезда,но не опишува далечини меѓу ѕвездите туку едноставно опишува што содржи првата небеса.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Е па затоа ти пишав погоре,не мери дистанци помеѓу што е поблиску на земјата ,туку првата небеса со што е накитена.
Од друга страна Сонцето ти е ѕвезда,но не опишува далечини меѓу ѕвездите туку едноставно опишува што содржи првата небеса.
Немора да ги мери дистанците, вели ѕвездите се најблиску, а не се.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Немора да ги мери дистанците, вели ѕвездите се најблиску, а не се.

6. Mi smo nebo najbliže vamasjajnim zvijezdama okitili

Нашата најблиска небеса е окитена со ѕвезди.
Не вели ѕвездите се најблиски до нас.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
6. Mi smo nebo najbliže vamasjajnim zvijezdama okitili

Нашата најблиска небеса е окитена со ѕвезди.
Не вели ѕвездите се најблиски до нас.
Сура 71, стих 15 и 16 велат дека има седум неба - едно над друго, и дека на нив се и месечината и сонцето и ѕвездите.
Сура 37, стих 6 вели дека ѕвездите се на најблиското небо до нас.

Какви сакаш ментални гимнастики прави, тоа го пишува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom