Искуство со Payoneer картичка?

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Никој нема да ти злоупотреби лични документи, relax.
Да така и на девојките им викаме, чекај само главичката.....
Од кај ти знаеш на кого тие документи му ги даваш и за кои цели они може да ги употребат?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Да така и на девојките им викаме, чекај само главичката.....
Од кај ти знаеш на кого тие документи му ги даваш и за кои цели они може да ги употребат?
Попвро ти би му дал лична карта на некој келнер да се увери дека си 18 отколку да им дадеш лична карта на компанија која што работи со години наназад, легитимна фирма која што неможе да направи такво нешто. :)

Целите се многу јасни, да имаат увид дали се работи за перење пари и слични кршења на законот.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Попвро ти би му дал лична карта на некој келнер да се увери дека си 18 отколку да им дадеш лична карта на компанија која што работи со години наназад, легитимна фирма која што неможе да направи такво нешто. :)

Целите се многу јасни, да имаат увид дали се работи за перење пари и слични кршења на законот.
Па они се тие кои кршат бајаги закони со давањето виртуелни амерички сметки на нерезиденти кои потоа противзаконски се врзуваат за пејпал сметки. Секогаш кога пејпал дознава дека се работи за пајонир сметка веднаш ја блокира.
Легитимитетот нивни се базира на што?
Инаку никад некој келнер не ми побарал лична карта ниту пак ќе му ја дадам да ја види :pos:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Па они се тие кои кршат бајаги закони со давањето виртуелни амерички сметки кои потоа противзаконски се врзуваат за пејпал сметки.
Инаку никад некој келнер не ми побарал лична карта ниту пак ќе му ја дадам да ја види :pos:
Не кршат они закони, корисниците се тие што кршат, луѓето вадат Payoneer картички и ги поврзуваат со PayPal акаунти, тоа не е грешка на фирмата, туку тоа е измама.

Ова ти е исто како да речеш, "Фабриката за производство на ножеви крши закони", со тоа што продаваат ножови кои што понатаму се користат како оружје за напад и слично. Ова само прост пример на целата ситуација што ја кажа за нив. Во оваа ситуација кој е крив, дали фирмата или купувачот? :)
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Не кршат они закони, корисниците се тие што кршат, луѓето вадат Payoneer картички и ги поврзуваат со PayPal акаунти, тоа не е грешка на фирмата, туку тоа е измама.

Ова ти е исто како да речеш, "Фабриката за производство на ножеви крши закони", со тоа што продаваат ножови кои што понатаму се користат како оружје за напад и слично. Ова само прост пример на целата ситуација што ја кажа за нив. Во оваа ситуација кој е крив, дали фирмата или купувачот? :)
Они секогаш знаат за што се користи нивната сметка и дозволуваат незаконско користење што ги прави соучесници во криминалот. Провери си сам на гугл кои се закони ги крши пајонир.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Они секогаш знаат за што се користи нивната сметка и дозволуваат незаконско користење што ги прави соучесници во криминалот. Провери си сам на гугл кои се закони ги крши пајонир.
Значи не тропај глупости на празно. Дали некогаш на било кој страна каде оставаш вакви лични податоци си ги прочитал условите и правилата на таа страна? Претпоставувам како и најголемиот процент од луѓето тоа не го читате и само кликате Accept или I agree а после тропате вакви глупости по форуми.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Значи не тропај глупости на празно. Дали некогаш на било кој страна каде оставаш вакви лични податоци си ги прочитал условите и правилата на таа страна? Претпоставувам како и најголемиот процент од луѓето тоа не го читате и само кликате Accept или I agree а после тропате вакви глупости по форуми.
Какви глупости бе тропаме по форуми? Да отвориш сметка во странство без дозвола за работа во таа држава е кршење на нашиот закон. Треба некој да иде да ве пријави па да видиш после кој тропа глупости![DOUBLEPOST=1416538576][/DOUBLEPOST]Прашање само на време е кога пајонир ќе се затвори, се надевам пошто сте многу паметни ќе ви останат парите таму и со празни џепови ќе плачете на форумов.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Какви глупости бе тропаме по форуми? Да отвориш сметка во странство без дозвола за работа во таа држава е кршење на нашиот закон. Треба некој да иде да ве пријави па да видиш после кој тропа глупости![DOUBLEPOST=1416538576][/DOUBLEPOST]Прашање само на време е кога пајонир ќе се затвори, се надевам пошто сте многу паметни ќе ви останат парите таму и со празни џепови ќе плачете на форумов.
Нашиот закон никој не го ебе, пардон на изразот. Со години назад Македонците работат со странски банки и сметки, а да не правиме муабет за сметките во Швајцарија и Кајманските острови на политичарите, посебно тие на Бранко Црвенковски. Зошто некој нив не ги суди за тоа? Пејпал ти е слично како Пајонир, и кога беше пуштен за употреба во Македонија, Владата заедно со НБРМ мораа да направат измени во законот со кој се дозволи Македонските државјани да отвараат сметки во странство. Додека не го направија тоа Пејпал не стапна во Македонија.

Зошто да се затвори пајонир и да плачат сите по парите? Знаеш ли дека многу млади лица кои неможат да најдат работа мака мачат преку интернет да заработат некој денар за на крај да дојде некој и да им го земе тоа и плус заработката? Луѓето едвај врзуваат крај со крај а ти им посакуваш да останат со празни џебови... Да си и ти на тоа ниво нема да зборуваш така.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Какви глупости бе тропаме по форуми? Да отвориш сметка во странство без дозвола за работа во таа држава е кршење на нашиот закон. Треба некој да иде да ве пријави па да видиш после кој тропа глупости![DOUBLEPOST=1416538576][/DOUBLEPOST]Прашање само на време е кога пајонир ќе се затвори, се надевам пошто сте многу паметни ќе ви останат парите таму и со празни џепови ќе плачете на форумов.

prasanje na vreme e samo koga ke go izvadis jazikot od neciv vladin anus.....i ne drugar payoner ti nema zaglaveno pari na smetka...samo treses zeleni...so treba makedonska smetka da iam za danok kopilinjata da lapaat od stvari so sum gi zarabotil? ne be drugar nemoze da go doprat ova,nema danok na ova!
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
prasanje na vreme e samo koga ke go izvadis jazikot od neciv vladin anus.....i ne drugar payoner ti nema zaglaveno pari na smetka...samo treses zeleni...so treba makedonska smetka da iam za danok kopilinjata da lapaat od stvari so sum gi zarabotil? ne be drugar nemoze da go doprat ova,nema danok na ova!
Се надевам дека ќе ја напуниш сметката до врв и баш кога ќе идеш да ги извадиш паричките ќе ти ја блокираат и ќе те прашаат оп чекај од кај ти се париве. Ај што ќе останеш без пари туку и на врата овие нашиве ќе ти тропнат да си платиш данок на се што досега си извадил плус казна за затајување. Ти мислиш дека они трева пасат, ако само продолжи. После ќе се вратиш на форумов и ќе раскажеш за пајонир и за хакнатите игри кои биле дар од бога....;)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
prasanje na vreme e samo koga ke go izvadis jazikot od neciv vladin anus.....i ne drugar payoner ti nema zaglaveno pari na smetka...samo treses zeleni...so treba makedonska smetka da iam za danok kopilinjata da lapaat od stvari so sum gi zarabotil? ne be drugar nemoze da go doprat ova,nema danok na ova!
Се надевам дека ќе ја напуниш сметката до врв и баш кога ќе идеш да ги извадиш паричките ќе ти ја блокираат и ќе те прашаат оп чекај од кај ти се париве. Ај што ќе останеш без пари туку и на врата овие нашиве ќе ти тропнат да си платиш данок на се што досега си извадил плус казна за затајување. Ти мислиш дека они трева пасат, ако само продолжи. После ќе се вратиш на форумов и ќе раскажеш за пајонир и за хакнатите игри кои биле дар од бога....;)
Овој изгледа работи во УЈП што толку запнал да не блокираат на пајонир и да ни ги земат парите. По злобата се гледа дека е кален во школата/штабот на ВМРО.
 

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
samo 3 dolari zima za transakcija od avtomat? bez razlika na sumata sto ja vadis?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
samo 3 dolari zima za transakcija od avtomat? bez razlika na sumata sto ja vadis?
Не, колку повеќе пари вадиш толку помалку провизија ти зима. Ако извадиш 100 долари имаш 3% провизија или три долари. Ако извадиш 250 долари имаш 1,2% провизија итн. Мислам дека ако извадиш над 1000 долари провизија ти е некои бедни 0.5%. Проблемот е друг кај нас. Нашите банкомати немаат можност за подигање пари во девизи туку само во денари. Така да ако на пример ти имаш 1000 долари или евра на картичката, со повлекување пари од АТМ пајонир си ја зима нивната провизија па после следува и провизијата што банката ќе ти ја земе за конвертирање од долари или евра во денари. Во Македонија имам досега двапати вадено пари од таа картичка и првиот пат кога извадив 300 евра односно некаде околу 18.000 денари всушност банкоматот ми дозволи да извадам само 16.200, 1800 денари ми беа земени како провизија. Во Грција на пример банкоматите исплаќаат во евра а некаде има можност и за долари и други валути. Ако од картичката повлечеш пари тогаш ти зема само провизијата на пајонир, за конвертирање не ти земаат процент. Ако имаш 300 евра на картичката тогаш ти земаат само од 1 до 5 евра пајонир провизија и толку.

Повеќе околу провизиите можеш да прочиташ овде: http://www.payoneer.com/payment-services/en/faq.aspx
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
А да, само три долари ќе ти земе :pos:, иди извади 1000$ да видиш како фино ќе те одерат.
Јас навистина не те разбирам. Очигледно е дека појма немаш од темава. Ниту имаш картичка, ниту некогаш си користел, ниту било што знаеш за картичките.

Зошто упорно се бламираш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom