Искуства со темно кафеави ПВЦ (пластични) ролетни.

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Нов корисник, 12 мај 2018.

 1. Нов корисник

  Нов корисник

  Член од:
  27 март 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  11
  Споделете ваши или туѓи искуства со темно кафеави ПВЦ ролетни. Некои од фирмиве што монтираат ролетни скроз ги избегнуваат, наводно поради слаб квалитет, а некои ги нудат, ама не даваат гаранција со објаснување дека многу брзо бледеат.
  Ставив пвц прозори и балконски врати со дезен и боја имитација на дрво, па не ми одговара да ставам бели.
  Друга опција е алуминиумски, ама цената е 3 пати повисока од пвц...
  Фала унапред :D
   
 2. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  540
  Допаѓања:
  454
  ако си на југо-западна страна никако немој да ставаш темни кафени пред многу години доста од соседите поставија поради тоа што не се прават нечисти толку (читај не се познава инаку нечистотијата е иста), но скоро сите ги заменија поради тоа што имаа мака од топлината се деформираа и тлус темното привлекува топлина па имаш еден вид на топлотен акомулатор, ако си на северна страна ставај од топлина проблем не би требало да имаш а не верувам дека овие што прават ролетни имаат различен гранулат за бели или за кафени само си додаваат боја во основниот гранулат.
   
  На Нов корисник му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HeLLb0y

  HeLLb0y

  Член од:
  22 август 2009
  Мислења:
  212
  Допаѓања:
  19
  Ако сакаш кафеави ролетни, тогаш само алуминиумски. Во МК нема добар гранулат за кафеави ролетни, затоа кафеавите пвц ролетни по извезно време почнуваат да избледуваат а може и да се стопат. Брат ми работи во фирма за пвц прозори а монитраат и ролетни, и не ги препорачуват на никому кафеавите ролетни од пвц.
   
  На Нов корисник му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.613
  Допаѓања:
  29.379
  Уште во старт си утнал со ставање на такви прозори и врати, а знаеш дека на нив мора да ставиш кафеави пвц ролетни кои избледуваат, а алуминиумските се многу поскапи.
   
 5. Нов корисник

  Нов корисник

  Член од:
  27 март 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  11
  Се надевав барем некој ќе пише "не се лоши, вредат за парите" :icon_lol:
   
 6. Flatter

  Flatter

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  158
  Подобра опција ќе ти биде да ставеш венецијанки, некоја фина боја која што ќе одговара со кафени прозори.

  Пример нешто ваков стил, немора иста боја по желба ќе си одбереш што ти се допаѓа...

  [​IMG]
   
  На Нов корисник му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Yasho

  Yasho

  Член од:
  16 ноември 2005
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  25
  Oд лично искуство, не ставај, моите не се избледени нешто значително за да е тоа проблем, ама се виткаат од топло ако се директно на сонце... имам 2 кои се на тераса и се дел од денот во сенка, тие се ОК, другиве се толку извиткани што не се спуштаат сами, треба да ги повлече човек за да почнат да се спуштаат... pain tn the as*
   
  На Нов корисник му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: