Искуства со не одговорни сопственици на кучиња

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.255
денеска имав инцидент :boksix::cenzura: со една будала
си го шетам кучево, овој искача и ми вика ''од другата страна ќе си го шеташ, цела улица ми ја испосра а сега туларемија има еден куп болести'' :tapp: ја му викам дека моево никад не кака кога е надвор само си ги подмочнува бандерине и дрвана си обележува нели (а и као што моеше да види стално го шетам со маска) ... ''може не е твоето ама ти ми налета'' ми вика...а по таа улица толку кучиња има - у едне двор и по 2-3 чуваат и тој еден вучјак стано остава џиновски торти по тревине. Се тргнав настрана ама у ист правец идеше овој и ја застанувам кучево една бандера што си ја подмочнува стално, овој коа почна да рипа ''а-ха моча! ти више по оваа улица нема да го шеташ а бе нигде нема да го шеташ, дома по цел ден затворено ќе ти седи'' :facepalm: ја му викам ''а бе како може така, ај ти седи по цел ден затворен дома'' и се тргнав по втор пат, си чекам со кучево да поминам улица, овој коа почна пак да рипа ''а бе ти си ненормален, ова-она...'' почна да пцуе и ми иде ќе се тепал... A човек у години...секакви будали има :toe:
 
L

Lu

Гостин
денеска имав инцидент :boksix::cenzura: со една будала
си го шетам кучево, овој искача и ми вика ''од другата страна ќе си го шеташ, цела улица ми ја испосра а сега туларемија има еден куп болести'' :tapp: ја му викам дека моево никад не кака кога е надвор само си ги подмочнува бандерине и дрвана си обележува нели (а и као што моеше да види стално го шетам со маска) ... ''може не е твоето ама ти ми налета'' ми вика...а по таа улица толку кучиња има - у едне двор и по 2-3 чуваат и тој еден вучјак стано остава џиновски торти по тревине. Се тргнав настрана ама у ист правец идеше овој и ја застанувам кучево една бандера што си ја подмочнува стално, овој коа почна да рипа ''а-ха моча! ти више по оваа улица нема да го шеташ а бе нигде нема да го шеташ, дома по цел ден затворено ќе ти седи'' :facepalm: ја му викам ''а бе како може така, ај ти седи по цел ден затворен дома'' и се тргнав по втор пат, си чекам со кучево да поминам улица, овој коа почна пак да рипа ''а бе ти си ненормален, ова-она...'' почна да пцуе и ми иде ќе се тепал... A човек у години...секакви будали има :toe:
У вакви ситуации подобро е што не сум машко, еден куп кривични пријави до сега ќе имав собрано за „оддржување на лекција“ :)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.255
У вакви ситуации подобро е што не сум машко, еден куп кривични пријави до сега ќе имав собрано за „оддржување на лекција“ :)
а бе види...со лева рака кучево го држев пред прометна улица, со десна почнав да се гурам со овој и да му викам да се тргне...да не беше кучево со мене, да ми беа слободни рацете друга прича ќе беше :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Денеска, сабајле, добив спој на жици у главата :mad:

Бев во парк, на прошетка со Доберманката, и си шетам, и гледам од далеку 2 дечки со пуштен Пит Бул (бел со црно), седат на клупа од десна страна, едно 30 метра оддалечени од патеката по која што одев јас.
И си продолжувам јас по патеката право, и веќе им доаѓам паралелно на нив.
И Питов станува и тргнува малце накај нас, 5 метра се оддалечува од дечкиве и застанува, и со погледот не следи.
Доберманкава секако врзана и поред нога си оди покрај мене, без маска нормално, у случај на инцидент да може да се одбрани.
И едниот му вика, не, стој, не таму ... а Питов не ги ферма 5%.
И повторно продолжува накај нас, веќе на 50 / 50 растојание, пола до мене, пола до газдите оддалеченост.
И овој уште појако вика на кучето, не таму, стој, дојди ... ни сам веќе незнаеше што збори.

И на мене автоматски почнаа сите жици да ми се спајаат у глава, гледајќи ја неговата неспособност и идиоштина ... го пуштил, без поводник и маска, а нема 1% контрола врз него.
И веќе изнервирана од самата помисла, од случката што може да следува доколку се приближи Питов, му викам на веќе изнервиран и висок тон да си го прибере Питот и да не ми се доближува поблиску.
А Доберманкава веќе го примети Питов, и целата се накостреши до максимум и почна веќе гласно да ржи, да го предупредува Питот да не приоѓа поблиску, бидејќи како мала на 4 месечна возраст беше крволочно нападната од Стафорд (копија на Питбул) и едвај ја спасив, и сега кога и да види Питбул / Стафорд, сака да се одмазди на некој начин, бидејќи сега е 3.5 годишна крупна женка, која што сега е во апсолутна моќ и снага, и е свесна за својата моќ, и не се плаши од ништо.
И верувам дека недај боже во случка да се здави со Питбул / Стафорд, би идела до крај без да се повлече, до смрт.
За случката кога беше нападната од Стафордот имам раскажано тука (линк).

И само што му свикав да си го прибере, у тој момент Питов шпринт накај нас ... у тој момент, искрено нозе ми се пресекоја, си викам у себе ете покољ сеа.
И залетан целиот затрчан накај нас, укочуе на буквално пола метро од нас.
А Доберманкава веќе излезе надвор од контрола, збесна целата ... пољуто и погневно ржење досега никогаш не сум чула од неа, накострешена цела како еж буквално беше, збесна, се дигна на 2 нозе скроз се исправи и почна да влече гневно накај Питов, притоа ржејќи и течејќи и пена и лигавици од устата, од што почна да се гуши од огрлицата бидејќи беше исправена на 2 нозе влечејќи со сета сила накај Питов.
Јас едвај ја задржав, у еден момент наеднаш толкава експлозија на моќ, адреналин и снага излезе од неа, што едвај успеав да ја исконтролирам и задржам таа 40 килска маса и разбеснетост.

И тука веќе почнувам јас да урлам, да пцујам, мајки шајки, да терам се' у курац ... притисокот 200 инстантно ми се качи, збеснав и јас.
Значи сето ова погоре што го опишав се дешава во 5 - 10 секунди.

И за огромна среќа протрчува џукелчето што не следеше низ паркот, и Питов целото негово внимание го пренасочи накај џукелчево зашто му протрча пред него, и автоматски Питов почна него да го брка.
За среќа не настрада џукелчето, ваљда Питов сеуште беше млад, а и џукелчето го знам јас од паркот, и секад си игра со сите кучиња, такво е игриво и знае како да игра со секое куче.
Али тоа не значи дека ако беше Питот мирен со џукелчето, дека ќе беше мирен и со мојата Доберманка, особено што беше збесната она и крволочна кон него.

И коа почнаа да се бркаат да трчаат напред, овој едниот дечко коа почна да трча по Питов, брканица беше тоа, никаква контрола, неможеше да си го прибере, апсолутна непослушност имаше Питот.
Со кој памет го пуштил кога ни 1% не го слуша, тоа не ми е јасно, имаат ли грам памет луѓево бре?

После на крај таму у далечина, видов дека едвај го фати Питов.
И како што ми беа споени жиците, сакав да ја врзам за клупа Доберманката, и да им се вратам и да ги отерам у ***** ... рацете цели ми беа црвени од што едвај ја задржав таа 40 килска снага.

Будалска работа, одиш да се релаксираш на прошетка, а ќе се вратиш дома со притисок 200 качен :tapp:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.471
Поени од реакции
4.521
штета што нема посебен оддел полицијата за вакви случки,да ги пријавиш одма на лице место и да си добијат СЕ по пропис за предизвикување на општа опасност,одземање на животното и забрана за чување на било какво животно 7-10 години
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.285
Поени од реакции
9.830
^^
Јас реков, здравје кога ќе можам да земам куче, овчарска ластегарка ќе носам кога го шетам... :cautious:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.471
Поени од реакции
4.521
ма шта речи,коме метак ударити ...............[DOUBLEPOST=1446156943][/DOUBLEPOST]цело село шмрче бело јоооооој
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.065
Поени од реакции
30.146
Навистина ептен незгодна ситуација. Ќе ви кажам јас еден сличен настан. Имам братучед кој е ветеринар и дресира кученца. Има во малото една учителка која имаше пудлица на времето и во лето кога одеше на одмор му ја оставаше да ја чува братучедов недела дена за одреден надомест. И ја шетаме двајцата тука в мало, наваму натаму. ко од нигде никаде се задава мало чупенце (до кај 10 години нека беше) со огромен Шарпланинец. И тој кога ја виде трга ли трга со сета сила. Едно време му се отпушти од рацете на чупево и со се синџир јури онака крвнички на кај пудлава. Братучедов ни две ни три ја крева в раце, ја стави под едната мишка и како што наближи Шарпланинецот, му ја закопа една така убо в тиква и овој падна ничкум на земја онесвестен. После то почна да пишти детево за песот демек леле го отепа ова она. Па ја остави дома пудлата (оти блиску беше куќата) зеде шише со вода, го запрска тој песот огромен, се исправи на нозе и си замина со чупенцево замелушен по пат.

Уште една негативност што ја гледам се почесто кога на мало дете му се дава да шета само куче кое не може да го додржи.

п.с ко че ми текни пес нокаутира бе, огромен пес :pos:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
E, stalno gi naogjam temive koga nemam vreme da pisam poopsirno. @Lu, ne mi se luti ama situacijava koja ja opisa sto ti se slucila vo park e poveke tvoja vina odkolku na pitbulot i negoviot sopstvenik. Ako sakas ponatamu ke obrazlozam i zosto. @Vanlok & @Erich Zann, primitivni tehniki ama efektivni za makedonski uslovi i najbitno - pravilni, bidejki i najsposobno da e kuceto da se brani, obvrska na sopstvenikot e da go zastiti od takvi situacii. I na kraj linkcevo vo koe se moite pricini zosto ne sum naj obozavatel na parkovi za kucinja i najveke bidejki toa gi pravi meta na trujaci. Ako go procitate, ima ogromen del koj vsusnost se odnesuva na situacijata na Lu i incidentite so kucinja vo parkovi opsto.
http://www.jillkessler.com/#!I-am-not-a-Dog-Park-advocate/luwxc/56170ebc0cf297bd685b146e
Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.285
Поени од реакции
9.830
@Uluru разбирам што кажуваш, но ете каде да го социјализирам кучето ако на место каде доаѓаат други кучиња и сопственици?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Ok eve sto sakav da kazam. Tokmu zaradi ovakvi situacii jas ne go sakam etiketiranjeto na rasite i na sopstvenicite. Ova e incident sto se slucuva bilo kade na bilo kogo. Megjutoa koga nareden pat ke reete idioti so opasni kucinja, pomislete na slednovo:
Cisto od opisot na sluckata na Lu:
Greska br 1: си шетам, и гледам од далеку 2 дечки со пуштен Пит Бул (бел со црно), седат на клупа од десна страна, едно 30 метра оддалечени од патеката по која што одев јас.
И си продолжувам јас по патеката право, и веќе им доаѓам паралелно на нив. - ako gledam potencijalno opasna situacija pred mene, go menuvam pravecot na dvizenje i izbegnuvam da voopsto i nastane nekakva situacija.
без маска нормално, у случај на инцидент да може да се одбрани. - i pak, NE! ne e kuceto dolzno da se brani vo nikoja situacija, dolzen i odgovoren za nego e isklucivo sopstvenikot, prvo da ne go stava vo situacii koga moze da nastane incident, i vtoro ako se sluuci, sopstvenikot e toj sto treba da go brani kuceto a ne toa samoto. @Erich Zann - resi go problemot pred da se sluci incident ;) kako bratucedot. Bidejki, citaj go linkot Vanlok, kucinjata SEKOGAS UCAT, taka da pudlicata naucila deka nemora da se spasuva kako znae i umee od golemi kucinja a sarko naucil deke ne se isplati da bide siledzija. Bitno, situacijata resena bez zrtvi.
Greska br 2: И веќе изнервирана од самата помисла, од случката што може да следува доколку се приближи Питов, му викам на веќе изнервиран и висок тон да си го прибере Питот и да не ми се доближува поблиску.
А Доберманкава веќе го примети Питов, и целата се накостреши до максимум и почна веќе гласно да ржи - koga se nervirame, ne reagirame najladno pa ove e tipicen nacin kako samite nia sami ja eskalirame situacijata. Znam, tesko e da bides miren koga ocekuvas da ti go napadnat kuceto ama....
И само што му свикав да си го прибере, у тој момент Питов шпринт накај нас ... у тој момент, искрено нозе ми се пресекоја, си викам у себе ете покољ сеа.
И залетан целиот затрчан накај нас, укочуе на буквално пола метро од нас.
А Доберманкава веќе излезе надвор од контрола, збесна целата ... пољуто и погневно ржење досега никогаш не сум чула од неа, накострешена цела како еж буквално беше, збесна, се дигна на 2 нозе скроз се исправи и почна да влече гневно накај Питов, притоа ржејќи и течејќи и пена и лигавици од устата, од што почна да се гуши од огрлицата бидејќи беше исправена на 2 нозе влечејќи со сета сила накај Питов. - ova e vsusnost mnogu logina reakcija i na dvete kucinja na vikanjeto na Lu - toa e tipien okidac ili Trigger ili aj kazete makedonski izraz de! Tuka situacijata stanuva opasna, i dvete kucinja se vozbudeni i toa na ne bas dobar nacin.
Lu, kuceto ti ima preziveano napad od drugo kuce kako malo i toa strasno iskustvo i e trauma do den denes - reakcijata e ne sila i mokj, tuku strav i panika - radi toa iskustvo kako kutre, taa sega misli deka samo toa MOZE DA OCEKUVA od takvi kucinja. I odvaj mozes da ja zadrzis.
За среќа не настрада џукелчето, ваљда Питов сеуште беше млад, а и џукелчето го знам јас од паркот, и секад си игра со сите кучиња, такво е игриво и знае како да игра со секое куче.
Али тоа не значи дека ако беше Питот мирен со џукелчето, дека ќе беше мирен и со мојата Доберманка, особено што беше збесната она и крволочна кон него.
Ako tvoeto kue vaka se cuvstvuva i odnesuva so kuce koe se pokazalo kako bezopasno, nareden pat, koga ke se stretnete so kuce koe e posigurno vo sebe a koe saka da se zapoznae so nea, i taa e pak takva, ke se sluci ne incident, tuku tepacka, bidejki i najstalozenite kucinja ne sakaat nevospitano odnesuvanje, i ottogas natamu ti veke ke imas navistina agresivno kuce kon drugi kucinja, bidejki od site dosegasni iskustva taa uci samo losi iskustva.
E muabetov mi bese, ova se sluci na covek sto znae so kucinja, a se slucuva i na luge sto poima nemaat, sosema istata situacija so istava reakcija. No zatoa samite nie so nasata reakcija mnogu pati potencijalno ok situacija moze da ja pretvorime vo opasna. Zatoa velam deka nekogas idiotite so opsnite kucinjasme samite nie
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ok eve sto sakav da kazam. Tokmu zaradi ovakvi situacii jas ne go sakam etiketiranjeto na rasite i na sopstvenicite. Ova e incident sto se slucuva bilo kade na bilo kogo. Megjutoa koga nareden pat ke reete idioti so opasni kucinja, pomislete na slednovo:
Cisto od opisot na sluckata na Lu:
Greska br 1: си шетам, и гледам од далеку 2 дечки со пуштен Пит Бул (бел со црно), седат на клупа од десна страна, едно 30 метра оддалечени од патеката по која што одев јас.
И си продолжувам јас по патеката право, и веќе им доаѓам паралелно на нив. - ako gledam potencijalno opasna situacija pred mene, go menuvam pravecot na dvizenje i izbegnuvam da voopsto i nastane nekakva situacija.
без маска нормално, у случај на инцидент да може да се одбрани. - i pak, NE! ne e kuceto dolzno da se brani vo nikoja situacija, dolzen i odgovoren za nego e isklucivo sopstvenikot, prvo da ne go stava vo situacii koga moze da nastane incident, i vtoro ako se sluuci, sopstvenikot e toj sto treba da go brani kuceto a ne toa samoto. @Erich Zann - resi go problemot pred da se sluci incident ;) kako bratucedot. Bidejki, citaj go linkot Vanlok, kucinjata SEKOGAS UCAT, taka da pudlicata naucila deka nemora da se spasuva kako znae i umee od golemi kucinja a sarko naucil deke ne se isplati da bide siledzija. Bitno, situacijata resena bez zrtvi.
Greska br 2: И веќе изнервирана од самата помисла, од случката што може да следува доколку се приближи Питов, му викам на веќе изнервиран и висок тон да си го прибере Питот и да не ми се доближува поблиску.
А Доберманкава веќе го примети Питов, и целата се накостреши до максимум и почна веќе гласно да ржи - koga se nervirame, ne reagirame najladno pa ove e tipicen nacin kako samite nia sami ja eskalirame situacijata. Znam, tesko e da bides miren koga ocekuvas da ti go napadnat kuceto ama....
И само што му свикав да си го прибере, у тој момент Питов шпринт накај нас ... у тој момент, искрено нозе ми се пресекоја, си викам у себе ете покољ сеа.
И залетан целиот затрчан накај нас, укочуе на буквално пола метро од нас.
А Доберманкава веќе излезе надвор од контрола, збесна целата ... пољуто и погневно ржење досега никогаш не сум чула од неа, накострешена цела како еж буквално беше, збесна, се дигна на 2 нозе скроз се исправи и почна да влече гневно накај Питов, притоа ржејќи и течејќи и пена и лигавици од устата, од што почна да се гуши од огрлицата бидејќи беше исправена на 2 нозе влечејќи со сета сила накај Питов. - ova e vsusnost mnogu logina reakcija i na dvete kucinja na vikanjeto na Lu - toa e tipien okidac ili Trigger ili aj kazete makedonski izraz de! Tuka situacijata stanuva opasna, i dvete kucinja se vozbudeni i toa na ne bas dobar nacin.
Lu, kuceto ti ima preziveano napad od drugo kuce kako malo i toa strasno iskustvo i e trauma do den denes - reakcijata e ne sila i mokj, tuku strav i panika - radi toa iskustvo kako kutre, taa sega misli deka samo toa MOZE DA OCEKUVA od takvi kucinja. I odvaj mozes da ja zadrzis.
За среќа не настрада џукелчето, ваљда Питов сеуште беше млад, а и џукелчето го знам јас од паркот, и секад си игра со сите кучиња, такво е игриво и знае како да игра со секое куче.
Али тоа не значи дека ако беше Питот мирен со џукелчето, дека ќе беше мирен и со мојата Доберманка, особено што беше збесната она и крволочна кон него.
Ako tvoeto kue vaka se cuvstvuva i odnesuva so kuce koe se pokazalo kako bezopasno, nareden pat, koga ke se stretnete so kuce koe e posigurno vo sebe a koe saka da se zapoznae so nea, i taa e pak takva, ke se sluci ne incident, tuku tepacka, bidejki i najstalozenite kucinja ne sakaat nevospitano odnesuvanje, i ottogas natamu ti veke ke imas navistina agresivno kuce kon drugi kucinja, bidejki od site dosegasni iskustva taa uci samo losi iskustva.
E muabetov mi bese, ova se sluci na covek sto znae so kucinja, a se slucuva i na luge sto poima nemaat, sosema istata situacija so istava reakcija. No zatoa samite nie so nasata reakcija mnogu pati potencijalno ok situacija moze da ja pretvorime vo opasna. Zatoa velam deka nekogas idiotite so opsnite kucinjasme samite nie
1. Kako ne te mrzese volku da pisuvas.
2. Teorija sekoj znae
3. Izgleda ne si cuval/a kuce, i niednas ne te napadnalo kuce. Probaj,pa posle ke ni kazuvas prikazni za mali deca
4. Trebalo da mu isprazni sarzer na pitot,i da mu udri kjutek na seljakot,i nema veke da se povtori situacijata. Se do togas,kopukot pak ke go pravi istoto
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.285
Поени од реакции
9.830
1. Kako ne te mrzese volku da pisuvas.
2. Teorija sekoj znae
3. Izgleda ne si cuval/a kuce, i niednas ne te napadnalo kuce. Probaj,pa posle ke ni kazuvas prikazni za mali deca
4. Trebalo da mu isprazni sarzer na pitot,i da mu udri kjutek na seljakot,i nema veke da se povtori situacijata. Se do togas,kopukot pak ke go pravi istoto
Баче не си во тек, Uluru професионално се занимава и работи со кучиња. Теоријата не и спорна, проблемот е што праксата во Македонија не и е лесно споведлива.
Од друга страна, може не пиштол, ама една дебела овчарска ластегарка треба да се има при рака - колку за да си го одбраниш кучето, толку и за неодговорниот газда. Во случајот на Лу кучето (питот) се покажал како радознал и пријателски - но на челото не го пишува тоа. Никој не е должен да познава кучешка психологија и да се плаши на јавни места како во парковите. Таквите ликови како тој со питот, даваат пример дека е во ред да не се почитува законот за поводник и маска.
Сето ова се проблеми заради неспроведување на законите во оваа држава. Затоа постојат законите, пошто не може да се рачуна на човековата совест.@Uluru интересни работи напиша, и текстот од линкот, е интересен. Држи логика, не е толку различно кога како си нов копиљ во маало, и доаѓаш на игралиште. Мора прво да се упознаеш со локалците, и тоа без премногу курчење. Тоа не е премногу, ама е релативно стресна ситуација - посебно пошто кретени има насекаде, и колку што не смееш да се курчиш, толку треба и да покажеш цврстина. Но ако не си сталожен, лесно може да се изгуби контрола и да ескалираат работите. Колку си повозрасен, и поискусен, полесно се справуваш со ваквите ситуации.

Ваљда слично е и со кучињата, во одредена мера. Според некои испитувања, интелегенцијата на побистрите раси е на слично ниво на 3-4 годишно дете. Имаат денекаде слична социјална и хиерархијска структура, и најверојатно ги чуствуваат истите потреби и стравови... на некое поедноставно и попримитивно ниво. Тоа не е толку тешко да се разбере.

Но останува проблемот за кој прашав претходно. Ако треба да чекам неколку години за кучето да го носам во такви средини, какви што се парковите - тогаш како ќе го социјализирам?
Впрочем, истото тоа може да се случи насекаде - на улица, на кеј, на Водно. Не знам како е таму на запад, ама овде, навистина не знам како практично да се применат овие совети.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Баче не си во тек, Uluru професионално се занимава и работи со кучиња. Теоријата не и спорна, проблемот е што праксата во Македонија не и е лесно споведлива.
Од друга страна, може не пиштол, ама една дебела овчарска ластегарка треба да се има при рака - колку за да си го одбраниш кучето, толку и за неодговорниот газда. Во случајот на Лу кучето (питот) се покажал како радознал и пријателски - но на челото не го пишува тоа. Никој не е должен да познава кучешка психологија и да се плаши на јавни места како во парковите. Таквите ликови како тој со питот, даваат пример дека е во ред да не се почитува законот за поводник и маска.
Сето ова се проблеми заради неспроведување на законите во оваа држава. Затоа постојат законите, пошто не може да се рачуна на човековата совест.@Uluru интересни работи напиша, и текстот од линкот, е интересен. Држи логика, не е толку различно кога како си нов копиљ во маало, и доаѓаш на игралиште. Мора прво да се упознаеш со локалците, и тоа без премногу курчење. Тоа не е премногу, ама е релативно стресна ситуација - посебно пошто кретени има насекаде, и колку што не смееш да се курчиш, толку треба и да покажеш цврстина. Но ако не си сталожен, лесно може да се изгуби контрола и да ескалираат работите. Колку си повозрасен, и поискусен, полесно се справуваш со ваквите ситуации.

Ваљда слично е и со кучињата, во одредена мера. Според некои испитувања, интелегенцијата на побистрите раси е на слично ниво на 3-4 годишно дете. Имаат денекаде слична социјална и хиерархијска структура, и најверојатно ги чуствуваат истите потреби и стравови... на некое поедноставно и попримитивно ниво. Тоа не е толку тешко да се разбере.

Но останува проблемот за кој прашав претходно. Ако треба да чекам неколку години за кучето да го носам во такви средини, какви што се парковите - тогаш како ќе го социјализирам?
Впрочем, истото тоа може да се случи насекаде - на улица, на кеј, на Водно. Не знам како е таму на запад, ама овде, навистина не знам како практично да се применат овие совети.
Ako se zanimava profesionalno, ne treba teorii da razvivame, tuku prakticno da kaze "sto da se napravi ako nekoe kuce go napadne tvoeto". Veerojatno ima golema razlika vo primenata na zakonite vo zemjata kade zivee i nasava drzava, i zatoa ima takvi razmisluvanja.
Nikoj ne e dolzen da pravi strategii koga go seta svoeto kuce kade da odi,a kade ne. Iskacas da se relaksiras vo park, a ne da pazis od koja strana nekoj ludak ke pusti kuce koe moze saka da igra,a moze i ke te napadne. I da sakal pitot da igra, mozebi dobermanot se plasi i nejke da igra, i prv ke napadne i pak ja imame istata belja.
Site treba so kais i maska da si gi setame kucinjata, i nema da ima nikakvi tenzii ( ili setanje na mesta kade sto nema luge - zatoa gi izbegnuvam vodno i park osobeno za vikendi,zosto i za mene kako sopstvenik na kuce e stresno i tenzicno)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.285
Поени од реакции
9.830
^^
Истото сум го пишувал повеќе пати. Законот вели дека кучињата мора да носат поводник и маска, затоа што никој не е обврзан да биде експерт за кучиња - а дури и тогаш се можни несакани ситуации. Дури и такви каде жртви се деца или возразни луѓе.
Но ако се шеташ со пиштол и пукаш по прекршителите, тебе ќе те фати друг закон. Наместо тоа - голем дебел СТАП! :)

Ситуацијата погоре со Лу, идејата да се избегне потенцијално опасна ситуација... Па такви ситуации се десетици и стотици, насекаде низ паркот, и на кејот, и на улица. Ретко кој, и ретко каде, се почитува законот вели за поводник и маска.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Kajgana Shop

На врв Bottom