Искуства со личен тренер

Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Во основа нели доколку повеќе години тренира човек смета дека знае се и дека не му е потребна дополнителна помош. Ме интересира со цел да се разграничат работите и да знаат сите во Македонија каде и кому да се обратат (гледам премногу интернетџии стануваат фитнес тренери преку ноќ) да споделиме искуства со лични тренери во земјава.

Еве го моето : Во фебруари 2008 сосема случајно добив можност за едно одлично спортско достигнување, но проблемот беше што имав само 3 недели да се спремам, а претходно бев неактивен 4/5 месеци. Се работи за спорт во кој се бара сериозна кондиција и сила. По совет на поранешен спортист (кошаркар) се појавив истиот ден кај Злате на Кеј кај Александар Палас. Ќе кажам само дека 2 недели пред да отпатувам имав уште цела недела пред настанот таму - Злате ме среди физички како што мислев дека не е возможно. Факт е дека не бев 100% спремен, ама од 44 фаци од цел свет само 11 успеавме меѓу нив и јас така што ова му го должам на Злате. Се разбира имаше и ментален дел односно бев решен дека ќе успеам и ментално мислам дека бев најсилен. Чисто информативно од 44'цата физички бев сигурно меѓу последните.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам дека е убава работа да имаш личен фитнес тренер ако ти дозволува џебот, слично како и Порше 911, јахта во средоземно море и стан во Охрид.
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
добро е личен тренер ама ако нема пари може да се купи некоја книга за 5-10 долари од интернет со има и за вежби и програми и диети
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
добро е личен тренер ама ако нема пари може да се купи некоја книга за 5-10 долари од интернет со има и за вежби и програми и диети
Книги како книги да , добар старт би било , но кога некој човек кој го плаќаш работи со тебе бар 2 часа дневно ... резултатот е далеку подобар и е позабавно.

Личен тренер је права ствар!
Многу голема работа може да заврши , и за аматери и за професионалци мада кај нас е тешко изводливо , бидејќи потребно е многу време и труд како од страна на тренерот така и од "кандидатот" ,а сето тоа се плаќа , како што кажав ретко кој може да си дозволи да има личен тренер.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ако се занимаваш со било што професионално сигурно дека ќе платиш за најдоброто...Штеди работи прекувремено прај што ќе прајш ама напрај го како треба
После годините и успесите ти ќе си личен тренер некому, не сум спортистка само да се замешам да не останите без мене :)
 
T

Tamora

Гостин
Убо е ама тренер стварно да се разбира од то шо го збора , оти денес сите се тренери и профеционалци да не зборам за нутриционисти. Со чоек стварно шо си ја знај работата секако дека ќе имаш поголем напредок отколку сам да експериментираш кои вежби исхрана се соодветни за твоето тело килажа и слично ,иначе можиш да имаш поќе зијан од ќар .Арно ама кај нас ретко кој можи да си дозволи приватен тренер . Гледам сега и по теретаните прават некои програми за вежбање ама не ми се луѓево многу за вежбање со чест на исклучоци .
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
За децава би избрала само успешен спортист или поранешен спортист да им помага кога ќе си изберат нешто за себе
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Злате е човекот за тоа.
Еден од најдобрите фитнер тренери кај нас, ако не и најдобар.
Штета само што преку лето можеш да го начекаш кај нас.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
За децава би избрала само успешен спортист или поранешен спортист да им помага кога ќе си изберат нешто за себе
Ако си бил успешен како натпреварувач во одреден спорт, немора да значи дека ќе си и исто така одличен педагог и дека знаеш како пренесеш знаењето на другите.
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Ако си бил успешен како натпреварувач во одреден спорт, немора да значи дека ќе си и исто така одличен педагог и дека знаеш како пренесеш знаењето на другите.
Се согласувам целосно. Пример Мурињо нема топка шутнато како фудбалер, а е најдобриот и најскапиот на свет. Туку Ѓоровски дај пренеси искуства од МКД имаме ли традиција на лични тренери те слушаат ли клиенти или мислат ако плаќаат се знаат? Што реално мислиш?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Се согласувам целосно. Пример Мурињо нема топка шутнато како фудбалер, а е најдобриот и најскапиот на свет. Туку Ѓоровски дај пренеси искуства од МКД имаме ли традиција на лични тренери те слушаат ли клиенти или мислат ако плаќаат се знаат? Што реално мислиш?
Специјалност ми е подготовки за бодибилдинг натпревари, значи хардкор форма :). Сум работел со голем број на такви спортисти во МК и надовр од неа. Оној кој знае што сака и не сака да изгуби пари, не му се исплати да мудрува, кога веќе има ангажирано про тренер. Сум имал милион разни ситуации, што комични, што жални. Но, секогаш сме ја постигнувале целта. Еден период работев со аматери и рекреативци, каде истотака голем дел од нив и денес шетаат мускули по улица Македонија. Но, натпреварувачкиот ББ повеќе ми лежи. Има повеќе наука и жар, од форма за плажа или свадба.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
На секој му треба ментор за нешто и најголемата пречка како тренер е цената и пристапноста,но никој не прашува колку труд вложува тренерот за да биде се како што треба.
Имаш милион начини за слабеење али тренерот ти отвара пат и животен стил што ти ќе го уживаш,ти зачувува време,пари,а твоето е само да се потиш.
Тренерот треба да знае кога да ти даде предизвик,кога да те натера повеќе да гурнеш,план за исхрана итн.
Се тоа е време потрошено што google може да ти одговори но ќе најдеш многу конфликти
Како тренер моментално во изградба вежбам бесплатно,давам консултации бесплатно и се што барам е да напишат пофалба на мојот сајт за нивното искуство.
Моментално ги собирам луѓето да ми пишат што ги вежбам.
Поздрав и секако да инвестираш во тренер што знае што прави е секогаш исплатливо за долг рок.
http://www.atletiks.mk/personalen-trening/pofalbi
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
znaes kako vikaat those who cant do,teach
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Според мене личен трењер не е потребен. Живееме во 21 век кога преку интернетот можеме да ги собереме сите неопходни информации за тоа што сакаме во случајов спортот bodybuilding, но треба да бидеме многу птрепазливи зато а што постојат еден куп маркетинк трикови за брзи резултати и чудотворни додатоци во исхрана (лапни 2 и ослаби 5 килa:D ). Мислам за сите што сакаат да живеат спортски живот да бидат во форма а не bodybuilding главна преокупација во својот живот доволно е само инструкторот кој што работи во теретаната и информациите околу нас. Повеќето од финтес трењерите ке фрлат некој мускул ќе проќитаат едно 30 статии и постануваат трењери, делат умови од сите свери како да се Доктори по општа и спортска медицина, ја познаваат одлично анотомијата на човечкото тело, за исхрана се експерти тије се и нутриционисти а во реалноста се обичну луге,,, кога ќе видиш завршил правен работа како личен трењер ...............
Но да нема само критики, мора и да ги пофалам добри се за подршка, инсипрација, мотив и слично но успехот зависи само од самите нас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom