Иселување во странство на постари години

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Додека живеев во МКД платата ми беше околу 400 евра, тука ми е околу 2000 фунти и верувај ми огромна разлика во квалитетот на живот.Треба човек навистина да излезе малку од МКД, па да види во каков ќумез ве тераат да живеете.Несакам да звучам како некој препотентен лик, едноставно луѓето во Македонија се навикната да живеат на многу малку и мислат - ќути и моли се, може и полошо.
За да ти доловам, во МКД штедев три месеци за да си купам патики за фудбал, а овде си викаш дај ќе се стегнам месецов ама ќе одам 7 дена all inclusive во Канкун, Мексико во 5 звезди ресорт.
Поента - тоа што го мислиш за убаво живеење со 500 евра е само живуркање и преживување до наредна плата.
..хммммммм : за своите херојски премрежиња во некоја "војна" секогаш раскажуваат само тие кои не ја ни мириснале. Познато е дека вистинските не ја ни спомнуваат ,збор за тоа со клешти да им вадиш.., од само ним знајни причини.;)
... all inclusive во Канкун , викаш..па уште и 5 ѕвезди???...а овде МКД ќумез во кој те тераат да живееш???
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
..хммммммм : за своите херојски премрежиња во некоја "војна" секогаш раскажуваат само тие кои не ја ни мириснале. Познато е дека вистинските не ја ни спомнуваат ,збор за тоа со клешти да им вадиш.., од само ним знајни причини.;)
... all inclusive во Канкун , викаш..па уште и 5 ѕвезди???...а овде МКД ќумез во кој те тераат да живееш???
Wat?

Sent from my Barnes & Noble Nook HD+ using Tapatalk HD
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Поента - тоа што го мислиш за убаво живеење со 500 евра е само живуркање и преживување до наредна плата.

А тек со 200 колку што е просек низ Македонија (па и Скопје).
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
А тек со 200 колку што е просек низ Македонија (па и Скопје).
200 denara dnevnica mislis i za vo posiroka Makedonija???
Zalosno ama vo Makedonija da imas normalen zivot za 4 clena familija ti trebaat 60 000 denara a ne 200 evra.Zatoa imame 450 000 Makedonci preseleno od nasata ni mila Makedonija vo poslednite 8 godini.Ne se preseleni tuku usvet od nasiot sistem i kultura.Uste se zivee vidi go ovoj vidi go od kade mrsulot napravi taka ili se e na predrasuda a pari po 50 den za kafe nemaat.Seuste e na zakani sto me gledas itn.Kultura imame sto ni e sjebana vo poslednite 30 godini,a sme imale kultura solidna.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
200 denara dnevnica mislis i za vo posiroka Makedonija???
Zalosno ama vo Makedonija da imas normalen zivot za 4 clena familija ti trebaat 60 000 denara a ne 200 evra.Zatoa imame 450 000 Makedonci preseleno od nasata ni mila Makedonija vo poslednite 8 godini.Ne se preseleni tuku usvet od nasiot sistem i kultura.Uste se zivee vidi go ovoj vidi go od kade mrsulot napravi taka ili se e na predrasuda a pari po 50 den za kafe nemaat.Seuste e na zakani sto me gledas itn.Kultura imame sto ni e sjebana vo poslednite 30 godini,a sme imale kultura solidna.

Gade напиша 500, јас му вратив дека некој и со 200 живее.

Верувам дека во овој момент таа бројка од 450 000 Македонци што се преселени последниве 8 години е зголемена, барем за некои 50 000 (податокот од 450 000 беше од пред година и пол мислам).
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Gade напиша 500, јас му вратив дека некој и со 200 живее.

Верувам дека во овој момент таа бројка од 450 000 Македонци што се преселени последниве 8 години е зголемена, барем за некои 50 000 (податокот од 450 000 беше од пред година и пол мислам).
Kazi kako bi ziveel i so 500 evra ili 30 000 denari normalen zivot???
Veke sme vo prezivuvanje a ne vo ziveenje.
Jas znam deka brojkata e deka vo poslednite 3 godini preku 300 000 se preselile od makedonija,.Za poveke sekako deka e poveke.Zalosno e deka muda za bubrezi ni prodavaat deka vrabotenosta e namalena.Normalno deka e namakena ako nema koj rabota da bara.Ne e sjajno i na 40+ da begas od sopstvenata drzava ama pobitna mi e familijata otkolku ebanata ni drzava i vlast.Ako nemam da mu dozvolam na deteto eden dostvoistven zivot togas sto da bidam>>>????Ako ne ke odam i ke bidam prostitut i ke cicam kurbli kaj MRT za da dozvolam da naprednuva moeto dete.Ako ne pred vreme ke im go prodadam kako rob na ovie gazdi sto se bes sovest.
E jok braka i sestri i vlast.KE SE BORAM ZA DA MU DADAM PRAVEC NA SOPSTVENOTO DETE.....
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
40 год и не се некој проблем, без разлика на години многу работи зависат од тоа дали личноста е сам и дали има деца. Ако се работи за пар кој имат деца кој се во школски години нема никаков проблем, имаат шанса за добар напредок, децата на школо, двајца да работат се може и прави голема разлика.Али ако се работи за пар кој има мали деца па едниот да речеме жената ке треба да гледа деца а да се живее само од плата на мажот, подобро да се седи дома да се живурка зашто и во странство фамилија со една плата ке живурка колку да е жив и ништо повеќе од тоа, дури може и полошо да помине него во МКД со оглед на тоа што се почнува живот од нула.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
40 год и не се некој проблем, без разлика на години многу работи зависат од тоа дали личноста е сам и дали има деца. Ако се работи за пар кој имат деца кој се во школски години нема никаков проблем, имаат шанса за добар напредок, децата на школо, двајца да работат се може и прави голема разлика.Али ако се работи за пар кој има мали деца па едниот да речеме жената ке треба да гледа деца а да се живее само од плата на мажот, подобро да се седи дома да се живурка зашто и во странство фамилија со една плата ке живурка колку да е жив и ништо повеќе од тоа, дури може и полошо да помине него во МКД со оглед на тоа што се почнува живот од нула.

За тоа дека со една плата во странство 4 члена фамилија ќе живурка се согласувам, но во странство(економски развиени држави) после 2-3 години те унапредуваат така да за 5-6 години можи да се стигни до подобра позиција ако си добар и тоа почнувајќи од нула. Кај нас имаш една позиција и си ја тераш 10-20 години па и до пензија.
Странство 1-2 години би биле многу тешки но ако се поминат потоа е многу полесно.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
40 год и не се некој проблем, без разлика на години многу работи зависат од тоа дали личноста е сам и дали има деца. Ако се работи за пар кој имат деца кој се во школски години нема никаков проблем, имаат шанса за добар напредок, децата на школо, двајца да работат се може и прави голема разлика.Али ако се работи за пар кој има мали деца па едниот да речеме жената ке треба да гледа деца а да се живее само од плата на мажот, подобро да се седи дома да се живурка зашто и во странство фамилија со една плата ке живурка колку да е жив и ништо повеќе од тоа, дури може и полошо да помине него во МКД со оглед на тоа што се почнува живот од нула.
Уствари најмногу зависи од работното место и платата.ако зима добра плата и со еден вработен би живееле нормално и поубаво од мк.али ако е на најниска плата и само еден да работи тогаш ќе биде тешко.а коа би биле двајцата на добра позиција ондак би било уште подобро.мада у странство секаде има неколку вида на бенефиции(за стан,за деца,за јавен превоз,додека бараш работа,коа остануваш без работа).
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
Уствари најмногу зависи од работното место и платата.ако зима добра плата и со еден вработен би живееле нормално и поубаво од мк.али ако е на најниска плата и само еден да работи тогаш ќе биде тешко.а коа би биле двајцата на добра позиција ондак би било уште подобро.мада у странство секаде има неколку вида на бенефиции(за стан,за деца,за јавен превоз,додека бараш работа,коа остануваш без работа).

ne daj boze da ostanis bez rabota pa ke vidis kakvi beneficii ima,...nema zivot brat so tie beneficii,zaebi taa rabota, za drugiot del mozam da se slozam,da, sepak zavisi za kakva plata se raboti, dali e visoka ili vo poniskite.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Додека живеев во МКД платата ми беше околу 400 евра, тука ми е околу 2000 фунти и верувај ми огромна разлика во квалитетот на живот.Треба човек навистина да излезе малку од МКД, па да види во каков ќумез ве тераат да живеете.Несакам да звучам како некој препотентен лик, едноставно луѓето во Македонија се навикната да живеат на многу малку и мислат - ќути и моли се, може и полошо.
За да ти доловам, во МКД штедев три месеци за да си купам патики за фудбал, а овде си викаш дај ќе се стегнам месецов ама ќе одам 7 дена all inclusive во Канкун, Мексико во 5 звезди ресорт.
Поента - тоа што го мислиш за убаво живеење со 500 евра е само живуркање и преживување до наредна плата.
многу убаво кажано друже . Народот се навикна - и изгледа сееднео му е , учен е да се заглавува во кредити, зајмови да крпи ден за ден - а никако неможе да си ја протресе тоа шупелката и излезе надвор да заживее -
на дуга тема гледам еден ги почестил со комплимент„глупи деца“ оние кои планираат или пак веќе заминале во странство
не џабе рекле , онаму , каде сите се грбави ,стројноста се смета за изрод :cenzura:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не е само што народот е навикнат да прифаќа како што е.
Има и такви кои велат дека не можат да замислат да живеат далеку од мајките и од родниот град.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Не е само што народот е навикнат да прифаќа како што е.
Има и такви кои велат дека не можат да замислат да живеат далеку од мајките и од родниот град.
мајките после година- две можат и да си ги повлечат таму, а градот....незнам која им е поврзаноста :eek:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Има и такви кои велат дека не можат да замислат да живеат далеку од мајките и од родниот град.
навикнати се тато носе,мама месе за тоа така :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако се збори за иселување а не за привремен престој, на постари години се добиваат многу помалку бодови за иселеничка виза. А неколку бодови може да се пресудни за виза. Згора на тоа децата во доцни години (мислам по 40-45та) веќе се возрасни па можеби друго си имаат планови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom